ארה"ב מיישרת קו: "על חמאס להתפרק מנשקו ולהכיר בישראל"

שליחו המיוחד של טראמפ לאזור, ג'ייסון גרינבלט, התייחס לממשלת האחדות הפלסטינית ופירט את התנאים מצד האמריקנים למו"מ. בין השאר: מחויבות מפורשת לאי אלימות והכרה בהסכמים קודמים שנחתמו. "אם חמאס נוטל חלק בממשלה הפלסטינית, עליו לקבל את הדרישות הבסיסיות הללו"

  • פורסם ב:
  • 19/10/2017 12:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/10/2017 12:27
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

ממשלת הפיוס הפלסטינית: שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס הבוקר (חמישי) לחתימה על ממשלת האחדות בין פתח לחמאס, ופירט את הדרישות האמריקניות לכניסה עתידית למשא ומתן מצד האמריקנים. התייחסותו של גרינבלט היא הראשונה הרשמית של הבית הלבן לממשלת האחדות, מאז נחתמה.

 

בין השאר דורשים האמריקנים מהפלסטינים את פירוק חמאס מנשקו - זאת בהתאם לעמדת ישראל העקרונית. בנוסף נדרשים הפלסטינים להתחייב לאי אלימות, להכיר בישראל ובהסכמים קודמים שנחתמו. "אם חמאס נוטל חלק בממשלה הפלסטיני, עליו לקבל את הדרישות הבסיסיות הללו", נכתב בהצהרה.

 

>> ממשלת הפיוס הפלסטינית - כתבות נוספות:
הנציג הפלסטיני באו"ם: "המצב בעזה אקוטי, מנסים לפתור את הסכסוך"
הקפאת המו"מ עם הפלסטינים דרמטית - אך לא מהווה שבירת כלים
הסכם הפיוס הפלסטיני - היום שאחרי: כתב חדשות 10 מדווח מרמאללה

 

שר החינוך בנט בירך על ההצהרה האמריקנית. "ההודעה ברורה. ממשלה פלסטינית חייבת לפרק ארגוני טרור ולהכיר בישראל", אמר, "אני מדגיש את עמדת ממשלתנו: מדינת ישראל לא תנהל מו״מ עם ממשלה פלסטינית הנשענת על ארגון טרור עד להתפרקות חמאס מנשקו, הכרה בישראל והשבת האזרחים השבויים וחללי צה״ל לישראל".

 

מיישרים קו עם ישראל. גרינבלט עם אבו מאזן ברמאללה (ארכיון)
 

מיישרים קו עם ישראל. גרינבלט עם אבו מאזן ברמאללה (ארכיון)(רויטרס)

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, הביע גם הוא את תמיכתו בהצהרה מצד השליח המיוחד. ״התשובה לכל נביאי הזעם - ארצות הברית מגבה את החלטת הקבינט המדיני בטחוני, שלא להכיר בפיוס הפלסטיני ולא לנהל משא ומתן עד שהחמאס יתפרק מנשקו", הודיע.

 

הדברים נאמרו לאחר שאתמול נשמעו קולות אחרים מהבית הלבן, אשר תקפו את ישראל על אישור יחידות הדיור החדשות במגרון וביישוב החדש למפוני עמונה. גורם רשמי בכיר אמר לחדשות 10, כי "עמדת הממשל היא שהפעילות ההתנחלותית הבלתי מרוסנת אינה מקדמת את השלום". בנוסף נטען, כי "טראמפ הביע באופן פומבי ופרטי את דאגותיו בנוגע להתנחלויות".

 

ובתוך כך מקור רשמי בירדן אמר הבוקר לעיתון "א- ע'אד" הרואה אור בעמאן, כי הממשלה דחתה באופן סופי את האפשרות לפתוח מחדש את הלשכה המדינית של חמאס. הדיווחים פורסמו על רקע פרסומים שונים שנפוצו לאחרונה, על האפשרות של פתיחת הסניף מחדש לאור החתימה על ממשלת האחדות.

"תנועת החמאס היא תנועה פלסטינית ומקומה בפלסטין ובשטחים הפלסטינים", אמר אותו גורם, "החוק הירדני אוסר על פתיחת סניפים של מפלגות או תנועות שאינן ירדניות בתחומי ירדן". בשנת 1999 נסגרה הלשכה המדינית של חמאס בממלכה ההאשמית, ומאז מתקיימים ניסיונות לפתוח אותה מחדש, ניסיונות שהתגברו לאחרונה בשל התקרבות הארגון עם הרש"פ.

 

 

דנון וראש המועצה, אמש
 

דנון וראש המועצה, אמש(ללא קרדיט)

אמש נפגש ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, עם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון. "תארו לכם איך זה לחיות כאשר בכל רגע נתון, יכולים לירות טיל על ילדכם, עליכם, זאת שגרת החיים שלנו בעוטף עזה", אמר, "לפני יומיים נורו שלושה טילים לעבר יישבונו, הפעם, היורים היו דעא"ש מסיני, מצרים. אבל אין הבדל בין מחבלי דעא"ש למחבלי חמאס ולפעילי הטרור בכל העולם".

  • תגיות: