בשל הנוכחות הרוסית: האיום האיראני מסוריה לא משמעותי

למרות שטהרן מנסה לצייר שהיא השולטת בנעשה בסוריה, מוסקבה היא זו שקובעת במדינה. כל עוד פוטין לא משנה את היערכות כוחותיו בסוריה ומסכים, גם אם לא בחיבה יתרה, לתקיפות ישראליות נקודתיות, האיום האיראני מסוריה מהווה לא יותר מרעש רקע. בתוך הכתבה: תמונת האתר הסורי שהופצץ בתחילת השבוע • פרשנות

האיראנים רוצים להצטייר כאילו הם מנהלים את סוריה אבל זה לא המצב. הגורם המשמעותי במדינה היא רוסיה ולכן ישראל מנהלת מולה מגעים מוגברים בימים האחרונים.

 

נכון לימים אלו, רוסיה לא משנה את פריסת הכוחות באזור שקרוב לישראל - כלומר אין לרוסים כוונה לקרב כוחות איראנים אל הגבול בגולן. רוסיה אמנם לא מאושרת מהתקיפות שמבצעת ישראל בסוריה, אבל היא מבינה את האינטרס הישראלי ומכבדת אותו.

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>

ליברמן: "איראן מנסה להשתלט על סוריה, יש לנו את הכלים להתמודד עם האתגר"

רמטכ"ל צבא איראן: "ישראל לא יכולה לתקוף בסוריה מתי שהיא רוצה, נפעל יחד נגדה"

חיל האוויר השמיד סוללת טילי נ"מ בסוריה - בתגובה לשיגור טיל

 

שר ההגנה הרוסי שביקר בישראל לא הציב סייגים חדשים לפעילות של חיל האוויר בסוריה. מה שמנחה את הרוסים זה לשמור על הנכסים שלהם בסוריה ולייצב את משטר אסד - וישראל מצידה מכבדת את זה. כך שלרוסים אין שום עניין בחיכוך עם ישראל - לא שלהם ולא של האיראנים. הם יפעלו כדי למנוע חיכוך כזה.

 

בשלב זה נראים האיומים האיראנים יותר כמו נסיון להזכיר את קיומם - פחות כמו איום שיש מאחוריו מהות.

 

תצלום לווין של סוללת הנ
 

תצלום לווין של סוללת הנ"מ הסורית שהופצצה בתחילת השבוע(isi imagesat)

יחד עם זאת איראן מהווה את הגב של סוריה ויש להקשיב לדברי הרמטכ"ל האיראני שהגיע למדינה ואמר ש"ישראל לא יכולה להפר את ריבונות סוריה מתי שהיא רוצה". עוד ציין כי הפגישה בדמשק עסקה בתיאום ושיתוף במאבק באויב המשותף - "הציונים והטרוריסטים".

 

איראן רוצה עימות או חיכוך על מנת לבסס את מקומה. כמו כן, לא מדובר באיומים בלבד, כוחות איראניים נמצאים בסוריה. בנוסף הם אלו שמעניקים לחיזבאללה את כוחו. על אף הצהרות הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בנושא, איראן קובעות עובדות.

  • תגיות: