10tv, 10tv

בעקבות תחקיר "אנליסט": כתב אישום נגד נוכל הנדל"ן גיא מונסונגו

מונסונגו מואשם בקבלת דבר במרמה של כ-15.7 מיליון שקלים, הלבנת הון בהיקף זהה ועבירות מס בהיקף של כ-15 מיליון שקלים. המשטרה ביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים הפליליים נגדו

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה היום (רביעי) כתב אישום נגד גיא מונסונגו (חגי שטראוס), שנחשף בתחקיר "אנליסט", בגין עבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, הלבנת הון, עבירות מס, שיבוש מהלכי משפט, הפרת הוראה חוקית ועבירות נוספות. מונסונגו מואשם בקבלת דבר במרמה של כ-15.7 מיליון שקלים, הלבנת הון בהיקף זהה ועבירות מס בהיקף של כ-15 מיליון שקלים והמשטרה ביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים הפליליים נגדו.


על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד לילך שלום, במהלך שנת 2015 גמלה בלבו של מונסונגו החלטה להרוויח כסף רב בביצוע מעשי מרמה בתחום הנדל"ן ולשם כך רקם תוכנית מרמה. במסגרת תוכנית זו, מונסונגו פעל למכור זכויות פרויקטים בנדל"ן ביודעו כי לא ייצאו לפועל, בין אם בשל כך שאין לו זכות חוזית בפרויקטים, ובין אם בשל כך שמעולם לא הגיש בקשות להיתרי בנייה לעיריות. מטרת הנאשם היתה לקבל לידיו במרמה כמה שיותר "דמי רצינות" שגבה מלקוחות הרכישה, שנעו בסכומים של עשרות אלפי שקלים מכל לקוח והגיעו אף ל-200 אלף שקלים מכל לקוח. הנאשם השתמש בכסף שהתקבל לשימושיו האישיים הרבים והשונים, ולא למטרות שלשמן התקבל.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

לאחר חשיפתו של מתן חודורוב בחדשות 10: נעצר נוכל הנדל"ן גיא מונסונגו
תחקיר "אנליסט": קומבינטור הנדל"ן שינה את שמו - וממשיך לשווק דירות
השותף של נוכל הנדל"ן בריאיון מחיי המסתור: "אני במנוסה מהמשטרה, חיי נהרסו"

 

גיא מונסונגו
 

גיא מונסונגו(חדשות 10)

עוד מואשם מונסונגו בשיווק מספר פרויקטים במסגרת תוכנית תמ"א או פינוי בינוי. מונסונגו פעל לשיווק אגרסיבי של הפרויקטים, הקים מערך מכירות משומן וגדול, פרסם את הפרויקטים באינטרנט, בעיתונים ובמסרונים, ושכר משרדי פאר כדי לשוות אמינות ורצינות לשיווק. מונסונגו יצר מצגים כוזבים שונים הכוללים מצגות והדמיות של תכנון הדירות והבניינים שלא מבוססות על תכנון אמיתי של הפרויקטים, לשם כך השתמש בהדמיות מהאינטרנט או בתכנון דירות שבוצע על ידי מעצבים שאותם הציג כאדריכלים. כמו כן הכין מונסונגו הסכמי רכישה, שנקראו "טופסי הרשמה" במסגרתם הוצגו מצגים כוזבים שונים. על מנת לחזק תדמיתו של הנאשם והפרויקטים השונים, ניצל את העובדה כי החל ביצירת קשר עם משרדי עורכי דין שונים, חלקם משרדים גדולים וידועים, והציג בפני לקוחות הרכישה מצגים כוזבים כאילו מלווים את העסקה עורכי דין מסוימים.

 

בנוסף, יצר מונסונגו ערבוב בין החברות השונות שהקים או השתמש בהן, באופן שהקשה על הלקוחות לדעת עם איזו חברה התקיים החוזה. מונסונגו מכר זכויות בפרויקטים ברצף זה אחר זה, או במקביל, על מנת לגבות "דמי רצינות" בהיקף נרחב בזמן קצר, ולהגדיל את קופת המרמה ככל שניתן, וזאת מבלי שעשה ולו מהלך אחד לשם הוצאת הפרויקטים מהכוח אל הפועל. כאשר ביקשו חלק מהלקוחות לבטל את עסקת הקנייה, הפעיל מונסונגו, בעצמו או באמצעות הסוכנים, לחץ על הלקוחות שלא לבטל, באמצעות שכנוע, הבטחות רבות שאין מאחוריהם דבר, ובחלק מהאירועים אף איים בפתיחת הליכים משפטיים נגדו הלקוחות.

 

גיא מונסונגו לאחר ששינה את שמו לחגי שטראוס
 

גיא מונסונגו לאחר ששינה את שמו לחגי שטראוס(חדשות 10)

בשל הכרזתו של הנאשם כפושט רגל, פתח באמצעות "אנשי קש" שונים מספר חברות, כל זאת במטרה להסוות היותו הבעלים בפועל של החברה ואת העובדה כי הוא נהנה מרווחיה.


במסגרת אישום שישי פעל הנאשם לשיווק פרויקט בנייה נוסף בירושלים, כאשר פעל גם בפרויקט זה במרמה ובהצגת מצגי שווא, לאחר שנחקר והוזהר בנוגע למעשיו האסורים כפי שתוארו באישומים הקודמים.


בנוסף, מואשם הנאשם כי לאחר פתיחת החקירה הפלילית, שיבש מהלכי משפט בכך שיצר קשר באופן ישיר ועקיף עם מעורבים בפרשה שהם עדים פוטנציאלים. עורך דינו של מונסונגו, שרון נהרי, מסר בתגובה: ״נגיב בביהמ״ש לאחר לימוד מסודר של החומר״.


מונסונגו, נעצר בחודש שעבר בחשד להונאות נדל"ן ברחבי הארץ במאות אלפי שקלים. פרט למונסונגו, נעצרו מספר מעורבים נוספים בפרשה, והמשטרה ביקשה את עזרת הציבור בחיפוש אחר חשוד נוסף שנמלט ממנה.

  • תגיות: