בלחץ של בנט - ועדת המל"ג קוראת להכניס אקדמאים ימנים לקליניקות המשפטיות

הקליניקות מסייעות לאוכלוסיות מוחלשות לקבל ייעוץ משפטי בחינם מסטודנטים למשפטים, ובשנים האחרונות ארגוני ימין מנהלים מאבק בטענה שהן מוטות פוליטית. בלחץ שר החינוך, ועדת בדיקה של המל"ג דורשת שינויים, בהם פתיחת קליניקות מגוונות מבחינה אידיאולוגית

  • פורסם ב:
  • 16/10/2017 23:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/10/2017 23:45
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

בתום חודשים של דיונים וויכוחים בין חברי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), התקבלו המסקנות ועדת הבדיקה בעניין המוסדות, שעוסקים במתן ייעוץ משפטי בחינם של סטודנטים למשפטים לאוכלוסיות מוחלשות.

 

לפי ממצאי הוועדה שהגיעו היום (שני) לידי חדשת 10, נטען כי יש הטיה פוליטית משמעותית בפעילות הקליניקות המשפטיות באוניברסיטאות ושיש לייצר בהן "איזון פוליטי". מדובר בין היתר על צירוף אקדמאים בעלי השקפות אחרות, ימניות, לאפשר פתיחת קליניקות נוספות, בעלות אוריינטציה אידיאולוגית שונה מאלו שכבר קיימות. מוצע גם מנגנון ערעור שיאפשר לבדוק אם סיבת הדחיה עניינית או פוליטית.


לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

טראמפ: ביטולו המוחלט של הסכם הגרעין - אפשרות ריאלית ביותר

שריפות הענק בעולם ממשיכות להשתולל: 75 הרוגים באירופה ובארה"ב

סערת נתניהו-אלשיך: היועמ"ש ופרקליט המדינה התקשרו לחזק את ידי המפכ"ל

 

מהלך חדש של בנט באוניברסיטאטות
 

מהלך חדש של בנט באוניברסיטאטות(חדשות 10)

לאור טענות מצד סטודנטים, מוצע שלא להטיל חובת השתתפות בקליניקות - אם אותם סטודנטים מרגישים לא בנוח. בימים הקרובים המסקנות יועברו להתייחסות האוניברסיטאות.

 

הרקע לכך הוא מאבקם של ארגוני ימין, בטענה שהקליניקות שפועלות תחת הפקולטות למשפטים משרתות אג'נדה פוליטית בכסות אקדמית. בדוח של תנועת הימין "אם תרצו" הראו כיצד אחת הקליניקות באוניברסיטת חיפה מספקת ייעוץ משפטי למחבלים, ואילו באוניברסיטה העברית אחת הקליניקות פועלת בשיתוף פעולה עם ארגון "בצלם".

 

ב
 

ב"אם תרצו" טוענים: הקליניקה בחיפה ייעצה למחבלים(קרדיט אוניברסיטת חיפה)

מי שהפעיל לחץ כבד על המל"ג בעניין הוא היו"ר, שר החינוך נפתלי בנט, שרוצה להציג את המסקנות כהישג שלו. מלשכתו נמסר שהוא הנחה את המל"ג לתת מענה לחוסר האיזון בקליניקות המשפטיות. מהמל"ג נמסר כי הנושא נמצא בדיונים פנימיים, וכשתתקבל החלטה היא תובא לאישור מליאת המל"ג.

 

תגובת תנועת "אם תרצו": "מאז שחשפה התנועה לפני מספר שנים את בעיית הפוליטיזציה החמורה המתרחשת בקליניקות המשפטיות, המשכנו ללחוץ ולחשוף את החושך האקדמי השורר בהם. אנו מקווים כי מסקנות הוועדה, אשר מאששות את הביקורת שלנו, ימומשו ויובילו להרחקת גורמי דה לגיטמציה הפועלים מתוך האקדמיה. עם השנים נוכחנו לראות כי הבעיה אינה מתחילה או נגמרת רק בתוכן המועבר במסגרת הקליניקות אלא מדובר בתופעה רחבה הרבה יותר".

 

עוד דרשו בתנועה: "על המל"ג להוקיע באופן מלא את הגורמים השתולים הפועלים באקדמיה וזאת על מנת להגן על האקדמיה מפני אינטרסים זרים. על פניו נראה כי מסקנות הוועדה מהוות צעד ראשון בדרך לתיקון היסטורי שיעזרו למנוע מארגונים הפועלים מבפנים נגד ישראל במימון ממשלתי זר, לבצע אינדוקטרינציה אנטי-ציונית לסטודנטים תוך ניצולם לטובת אינטרסים פוליטיים זרים. הגיע הזמן לניקוי אורוות באקדמיה הישראלית".

  • תגיות: