בעקבות נאום הגרעין של טראמפ: ראש המל"ל ייצא לוושינגטון

בהוראת נתניהו, ימריא מאיר בן שבת לארה"ב וידון עם בכירים בבית הלבן באסטרטגיה החדשה של הממשל האמריקני כלפי איראן, לאחר אי אשרור ההסכם שנחתם ב-2015. מוקדם יותר היום אמר טראמפ: "ביטולו המוחלט של הסכם הגרעין הוא אפשרות ריאלית ביותר"

  • פורסם ב:
  • 16/10/2017 22:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/10/2017 23:39
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

ראש המל"ל מאיר בן שבת ייצא הלילה (שני) לפגישות בוושינגטון עם היועץ לביטחון לאומי וראשי הממשל, וזאת בהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות נאומו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שבו לא אישרר את הסכם הגרעין.

 

הגורמים צפויים לרדת לפרטים על האסטרטגיה החדשה של הממשל האמריקני בנוגע לרפובליקה האסלאמית. המרכיב השני בפגישותיו של בן שבת יהיה הסכם הפיוס הפלסטיני, והשלכותיו של ההסכם על רצונו של טראמפ לקדם שלום. בן שבת אמור להדגיש את הקווים האדומים של ממשלת ישראל בנושא.

 

בתוך כך, טראמפ אמר היום ישיבת קבינט כי ביטולו המוחלט של הסכם הגרעין הוא "אפשרות ריאלית ביותר". במקביל, דובר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני אמר: "לאיראן יש תוכנית במידה וארה"ב תיסוג מהסכם הגרעין. ארה"ב תתחרט על כך". ממשרדה של ראשת ממשלה בריטניה, תרזה מיי, נמסר כי בריטניה וצרפת מחויבות להסכם הגרעין. דברים אלה נאמרו לאחר שיחה שמיי ערכה עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. משרד החוץ במדינה הודיע כי בריטניה מודאגת מההשלכות האפשריות של החלטת טראמפ שלא לאשרר את הסכם הגרעין. גם האיחוד האירופי הודיע כי ימשיך לתמוך בהסכם הגרעין.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

טראמפ נאם - הקונגרס יחליט: מה יעלה בגורלו של הסכם הגרעין?

רוחאני תקף את טראמפ: "נאום מלא האשמות חסרות בסיס"; נתניהו בירך

בצל "נאום הגרעין" של טראמפ: כך חוגגים שמחת תורה באיראן

 

דונלד טראמפ נואם בבית הלבן על הסכם הגרעין
 

דונלד טראמפ נואם בבית הלבן על הסכם הגרעין(רויטרס)

טראמפ כזכור הורה לקונגרס האמריקני לגבש דרך להתמודד עם תוכנית הטילים הבין-יבשתית האיראנית ועם הסכם הגרעין. הוא חושש כי בסופו של דבר החוק בנושא איראן לא יצליח לעבור, והכדור יעבור למגרשו. כדי להימנע מחסימת החוק בסנאט, עליו לגבש רוב של 60 סנאטורים, ועל כן הוא זקוק לשמונה סנאטורים דמוקרטים לפחות. על רקע זה, לעג טראמפ בטוויטר למנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט, הסנטור שומר, שלדברי נשיא ארה"ב, התנגד להסכם הגרעין בתקופת אובמה אולם כעת, כשיש נשיא רפובליקני בבית הלבן, הוא בעדו ועליו להסביר זאת לישראל.

 


 

יוצא לוושינגטון. מאיר בן שבת, ראש המל
 

יוצא לוושינגטון. מאיר בן שבת, ראש המל"ל(ללא קרדיט)

ביום שישי הודיע נשיא ארה"ב כי לא יאשרר את הסכם הגרעין והכריז על אסטרטגיה חדשה מול איראן. "הצעדים עליהם אני מכריז נועדו לוודא שהמשטר העוין באיראן לעולם לא ישיג נשק גרעיני", אמר, "המדיניות מבוססת על בחינה מפוקחת של הדיקטטורה האיראנית, החסות שהיא נותנת לטרור, העוינות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו. המשטר באיראן רוצה שיהיה מוות לאמריקה ומוות לישראל".

 

ראש הממשלה נתניהו הגיב בחיוב לנאומו של טראמפ: "אם ההסכם עם איראן יישאר ללא שינוי, דבר אחד בטוח - בעוד מספר שנים, המשטר הזה יחזיק בארסנל של נשק גרעיני", אמר, "זה איום חמור על עתידנו המשותף. טראפ יצר אפשרות לתקן את הדיל המסוכן הזה, להשיב לאחור את האגרסיביות של איראן ולעמוד מול תמיכתה בטרור. זו הסיבה שישראל מברכת על ההזדמנות הזאת. זו הסיבה שכל ממשלה אחראית, וכל אדם המודאג מהשלום והביטחון, צריך לעשות כך גם כן".

 

  • תגיות: