השרה שקד: גם לטקס ממלכתי לציון הסכם אוסלו היה צריך להגיע

שרת המשפטים הגיבה הערב לסערת הטקס בשטחים בריאיון לחדשות 10, ואמרה כי בכל מקרה של טקס ממלכתי על נציגי הסגל הלאומי להתייצב - בכל נושא שיהיה. שקד התעקשה כי ההחלטה של נאור הייתה שגויה, אך קיבלה את המניע שלה: "הרחקת בתי המשפט מאירועים פוליטיים היא נכונה"

שרת המשפטים אילת שקד התייחסה הערב (רביעי) למחלוקת שבין מערכת המשפט לימין בנוגע לטקס לציון יובל להתנחלויות בגדה, בריאיון לחדשות 10 שערך במהלך הטקס.


אם ממשלה הייתה מחליטה על טקס ממלכתי להסכם כזה או אחר, לפי הפרוטוקול היה על כל סגל א' להגיע או לשלוח נציג", אמרה שקד כשנשאלה אם הייתה מתייחסת באופן דומה לטקס לציון הסכם אוסלו. "מדובר באירוע בסדר גודל לאומי שנקבע בהחלטת ממשלה", הוסיפה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

סערת הטקס בשטחים - נתניהו: "לא תהיה יותר עקירה של ישובים בארץ ישראל"

טקס היובל להתנחלויות - שקד נגד נאור: "פרמת את הממלכתיות"

נאור בתשובה לעתירה על טקס היובל להתיישבות: אירוע במחלוקת ציבורית


שקד טענה כי הגדרת האירוע כממלכתי גוברת על העובדה נושא ההתנחלויות הוא נפיץ. "המיקום שנבחר הוא בקונצנזוס", אמרה. היא הוסיפה כי החלטת נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, שלא לשלוח נציג לטקס הייתה שגויה, אם כי הסכימה עם הנשיאה על הצורך להרחיק את מערכת המשפט מאירועים פוליטיים וטענה: "ההחלטה יצרה את ההפך".

 

 

"אירוע בסדר גודל לאומי". איילת שקד (ארכיון)(דוברות שרת המשפטים)

שרת התרבות והספורט ויו"ר ועדת טקסים וסמלים, מירי רגב, הגיבה טרם תחילת האירוע לסערה סביב החלטת נאור. "נחצה קו אדום חמור ומסוכן בדמוקרטיה הישראלית", אמרה רגב. לדבריה, "ממשלת ישראל היא היחידה שקובעת מהו אירוע ממלכתי, מרגע שנקבע שהטקס ממלכתי לא נתונה לנאור הזכות להחליט למה היא באה ולמה היא לא באה".

 

אחר הצהריים דחה בג"ץ את העתירה שהגישה עמותת "רגבים", במטרה לחייב השתתפות נציג הרשות השופטת בטקס, כך פורסם לראשונה בחדשות 10. "יש להצר על כך שבית המשפט נקלע שלא בטובתו לסיטואציה בלתי אפשרית והרצון הכן להימנע מהשתתפות בטקס שנוי במחלוקת הפך לשנוי במחלוקת כשלעצמו", טענו השופטים.

מוקדם יותר היום שרת המשפטים, איילת שקד, שלחה מכתב חריף לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, המבקר את החלטתה לבטל את השתתפותו בטקס של שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל. "בעצם הודעתך, פרמת את הממלכתיות של טקס רשמי עליו החליטה הממשלה, ויצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי", כתבה שקד.

נשיאת ביהמ"ש העליון כתבה בתגובה לעתירה כי יש לבחון כל אירוע לא רק על פי הגדרתו אלא גם על פי מהותו. נאור הוסיפה כי לדעתה, השתתפות נציג הרשות השופטת באירוע אינה עולה בקנה אחד עם הסעיפים 17 ו-18 לכללי האתיקה לשופטים, לפיהם שופט לא יטול חלק במסגרת שלה זהות פוליטית או מפלגתית ולא יביע בפומבי דעה בעניין השנוי במחלוקת ציבורית.

 

  • תגיות: