10tv, 10tv

איומים, צנזורה וחרם פרסום: כך פועל המנגנון להשתקת ביקורת בדימונה

תחקיר "אנליסט": תושבים שמפרסמים פוסטים ביקורתיים בפייסבוק נענים בהתנפלות מצד עובדי עירייה ואימהות שמגיעות להתלונן בלשכה מקבלות איומים • איך הפכה העיר הדרומית למקום שלא מצמיח רק בניינים לרוב, אלא גם ניסיונות השתקה שיטתיים, ומה קורה בתחום הנדל"ן הצומח שלה? • פרויקט "קרוב לבית"

פרויקט "קרוב לבית": בעיר דימונה התפתחה תרבות שבפי תושבים מוגדרת כבר מזמן כ"משטרת מחשבות" - ניסיון שיטתי להשתיק כל ביקורת על המנגנון העירוני, דווקא ביישוב עם תקציבים קטנים שמטבע הדברים מייצרים תלונות גדולות. כשגולשים מעלים פוסט ביקורתי לעמוד הפייסבוק "משאירים את בני ביטון", הם הופכים בעצמם יעדים לתקיפה מצד פקידי עירייה בכירים.

 

"שנאת חינם מבעבעת מתוכו" - מטיחה ראש לשכתו של ביטון במישהו שהעז לכתוב נגדו. עובדת אחרת מאיימת: "תסתכל בסביבתך הקרובה ותראה מי יירד לקרקעית". ראש מחלקת מתנדבים בעירייה, יעל ביטון, חותמת: "האלטרנטיבה לבני ביטון, היא בני ביטון". ההתנדבות הזו של ראש מחלקת מתנדבים לסייע פוליטית לראש העיר, חורגת ממחוזות הפייסבוק.

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>

"הוד מעלתו, ביטן ה-14": העימות החריף בין יו"ר הקואליציה לח"כ גליק

מטופלים של משרד הרווחה "הודו" לשר חיים כץ על עבודתו בסרטון חגיגי

השר אלי כהן: אמרתי ליונה יהב "עוד תהיה גיבור טרגי"

 

יעל ביטון החליטה לצ'פר את מתנדבי המחלקה שהיא מנהלת, בכרטיסים חינם להופעה של שלומי שבת, ועל הדרך לא שכחה "להמליץ" לזוכים המאושרים, במי צריך לתמוך לראשות העירייה: "שייכנסו לקיר בפייסבוק 'משאירים את בני ביטון' ויבקשו חברות - נראה לי שישמחו מאוד להגדיל שם את מאגר החברים. מתה כבר לדעת מי כזה מורעל על בני ביטון, החיים שלי".

 

 

"כשאדם מנסה להרים את ראשו, משתיקים אותו". מיטל ארג'ואן, שבנה לא החל את שנת הלימודים(חדשות 10)

בנה של מיטל ארג'ואן לא החל את שנת הלימודים מאחר שהגן הוגדר כדתי-תורני ולא נמצא לו מקום חלופי. "אם בן אדם טיפה מרים את הראש שלו כדי להביע את דעתו, מיד מנסים להשתיק אותו", אמרה ארג'ואן. כשהגיעה להתלונן בעירייה בלשכה של ראש העיר בני ביטון ואמרה שתפנה לתקשורת, ענה לה ביטון: "תלמדי מי זה בני ביטון, אם את הולכת לתקשורת את תקבלי תשובה שלילית".


השליטה של עיריית דימונה בפרסום, כאמצעי לבניית תודעה, מופיעה גם בשלטי החוצות בעיר. אחרי שביטון הדיח את אילנה אזולאי, בת בריתו הפוליטית שכיהנה כממלאת מקומו, היא ביקשה לפרסם על שלט חוצות ברכת "שנה טובה" לתושבי דימונה - בדיוק כפי שעשה הוא עצמו. בשיחה בין בעלה של אילנה, לנציגת חברת השילוט, אמרו לה כי ישנו הסכם עם ראש העיר, שכל מודעה פוליטית צריכה לעבור את אישורו. לדברי אזולאי, דחו את בקשתה.

 

 

"אם תלכי לתקשורת, תקבלי תשובה שלילית". בני ביטון, ראש עיריית דימונה(חדשות 10)

מעיריית דימונה נמסר: "מיטל ארגו'אן רשמה את בנה לגן באפריל, לאחר סיום ההרשמה, והתפוסה כבר הייתה מלאה. הטענה כאילו ראש העיר אמר שאם תפיץ את העניין בתקשורת תקבל תשובה שלילית הינה תלושה מהמציאות ואין בה כל אמת. עובדות העירייה שהגיבו בפייסבוק מגנות על עצמן ועל תדמית העיר דימונה, לראש העיר אין כל קשר לשיח הזה".

 

"לעניין הופעתו של שלומי שבת", הוסיפו, "כרטיסים חולקו חינם רק למתנדבים ולבני משפחותיהם. ההחלטה לא לפרסם זאת נועדה למנוע תסיסה בקרב אלו שרכשו כרטיסים. לעניין המקומון "השבוע החדש" פרסום מודעות העירייה לצד כתבות משמיצות אודותיה, ללא תוגבה או איזון מינימלי, יהיה בו משום הסכמה לתוכן הכתבה המשמיצה".

 

מהגרעין התורני ביקשו למסור שהם "פועלים יד ביד עם תושבי דימונה ואין קשר בין זה שאורי בן ה-5 לא התקבל לגן, לבין שיוכו המגזרי או זהות משפחתו".

 

  • תגיות: