45 שנים לאחר טבח הספורטאים במינכן: אתר זיכרון ראשון נחנך בגרמניה

ממשלת בוואריה תחנוך מחר את הקומפלקס לזכרם של י"א חברי המשלחת האולימפית הישראלית והשוטר הגרמני שנרצחו ע"י מחבלי ארגון "ספטמבר השחור". באתר משוחזרים רגעי הדרמה בכפר האולימפי ב-1972 וניסיון החילוץ הכושל, לצד הנצחה ל-12 החללים

  • פורסם ב:
  • 05/09/2017 15:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/09/2017 17:49
  • |
  • כתבים:
  • דור גליק

אתר הנצחה ל-11 חללי הפיגוע בכפר האולימפי במינכן 1972
 

אתר הנצחה ל-11 חללי הפיגוע בכפר האולימפי במינכן 1972(ללא קרדיט)

לראשונה בגרמניה: מחר (רביעי) ייחנך אתר הזיכרון שהוקם בבירת בוואריה, לכבוד 11 הספורטאים הישראלים והשוטר הגרמני שנרצחו במינכן ב-1972. בדברי ההסבר על הקמת אתר הזיכרון, נכתב כי הוא נועד לקשר בין מקום האירועים הספורטיביים, מקום התרחשות הפיגוע והאנדרטאות הקיימות בשטח הכפר האולימפי.


העיצוב האדריכלי, על פי המארגנים, מסמל את החתך שהותיר האירוע בגרמניה ובישראל. אתר הזיכרון לפיגוע הטרור במשחקים האולימפיים במינכן מוקדש לקורבנות פיגוע הטרור, ל-11 הספורטאים ולשוטר הגרמני. "ברצונינו להראות את מעורבותינו לבני המשפחות שאיבדו את מקורביהם וחבריהם ב-1972. אני תקווה כי חלל הזכרון ממלא אחר מטרה זו", כתב הורסט זיהופר, ראש ממשלת בוואריה.


לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

עמדת המדינה בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת: "לא מדובר בשירות חיוני"

נשיא הצלב האדום נפגש עם מנהיג חמאס בעזה: "דנו בנושא השבויים"

חשד: תקפו צעיר ערבי בירושלים - כי נפגש עם יהודייה

 

אתר הנצחה ל-11 חללי הפיגוע בכפר האולימפי במינכן 1972
 

אתר הנצחה ל-11 חללי הפיגוע בכפר האולימפי במינכן 1972(ללא קרדיט)

באתר משוחזרות השעות הדרמטיות של הפיגוע מנקודות מבט שונות. הוא נועד להציג את השתלשלות האירועים לפני פיגוע הטרור, בהקשר ליחסים הישראלים-ערבים-גרמנים. מטרה נוספת של האתר הינה להאיר את חשיבותם הפוליטית של משחקי מינכן 72'.


הביוגרפיות של 11 הספורטאים והשוטר הגרמני שנהרגו בפיגוע מוצבים במרכז תשומת הלב של אתר הזיכרון, במטרה להעניק לקורבנות זהות אישית. סיפורי חייהם מתואר במקום: מוצאם, תחנות בחייהם וזיכרונות אישיים.

 

 

אתר הנצחה ל-11 חללי הפיגוע בכפר האולימפי במינכן 1972
 

אתר הנצחה ל-11 חללי הפיגוע בכפר האולימפי במינכן 1972(ללא קרדיט)

כך כתבו המארגנים בעלון רשמי שהופץ לכבוד אירוע הפתיחה: "בזאת פותחות הביוגרפיות של הספורטאים בו בזמן חלון לחברה הישראלית ולהטרוגניות שלה. הן מהוות השתקפות מרשימה של החברה הישראלית, שגם כיום נמנים עמה עולים חדשים רבים ולכן היא נאלצת לדון באופן קבוע בשאלות על זהות וחיים משותפים".

 

בבוקרו של ה-5 בספטמבר 1972 חדרו שמונה מחבלים מארגון הטרור "ספטמבר השחור" לתוך גבולות הכפר האולימפי במינכן. מטרתם הייתה הבניין בקונולי שטראסה 31, בו שהו חברי המשלחת האולימפית הישראלית.

 

הם לקחו בשבי 11 ספורטאים ישראלים כבני ערובה: מאמן הסיף אנדרי שפיצר, יעקב שפרינגר (שופט הרמת משקולות), יוסף רומנו (מרים משקולות), יוסף גוטפרוינד (שופט היאבקות), זאב פרידמן (מרים משקולות), דוד ברגר (מרים משקולות), אליעזר חלפין (מתאבק), עמיצור שפירא (מאמן אתלטיקה קלה), קהת שור (מאמן קלעי ספורט) ומרק סלבין (מתאבק). משה (מוני) ויינברג ויוסף רומנו נרצחו במקום, בעת שניסו להתנגד למחבלים.

 

 

אחד החוטפים של הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972
 

אחד החוטפים של הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972(AP)

ב"ספטמבר השחור" דרשו לשחרר 232 מחבלים שהיו כלואים אז בישראל בתמורה לשחרורם של בני הערובה - אחרת יוציאו אותם להורג בתום האולטימטום. ממשלת ישראל הייתה מעורבת במהלכים, אך סירבה לדרישתם.


לאחר מספר ניסיונות חילוץ כושלים, החליט מטה החירום להטיס את המחבלים, יחד עם בני הערובה שנותרו בחיים, לשדה התעופה הצבאי פירסטנפלדברוק, בתואנה שברצונם להטיס את המחבלים משם לקהיר. האחראים תכננו ניסיון חילוץ בשטח הטייסת בפירסטנפלדברוק, אך כוחות המשטרה כשלו והמבצע הסתיים באסון: כל בני הערובה וקצין משטרה גרמני, אנטון פליגרבאואר, נהרגו.

  • תגיות: