התגובה להתבטאות בנט ומתקפות "מקורבי רה"מ": פרטים חדשים משיחות נתניהו

350 השיחות בין רה"מ לבכירי "ישראל היום" מגלות סמיכות יוצאת דופן בין מועדי השיחות לכותרות הראשיות ביום המחרת. בין היתר התגלה כי נתניהו התקשר לבעלי העיתון אדלסון יומיים לאחר פרסום "צעד בונה אמון", לכאורה, בינו לבין מוזס. וגם: מה הסיכוי לבדיקת מבקר המדינה בנושא?

  • פורסם ב:
  • 04/09/2017 23:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/09/2017 23:20
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

פרטים חדשים נחשפים הערב (שני) ממועדי השיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבכירי עיתון "ישראל היום", שהועברו לחדשות 10 בעקבות עתירתו של רביב דרוקר.

 

בסוף דצמבר 2012 למשל נתפס יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט באמירה בעייתית על סירוב פקודה במקרה של פינוי ישובים. נתניהו התקשר מיד לאחר מכן למשה יעלון וביקש לשגר הצהרה ל"ישראל היום". לאחר מכן שוחח עם העורך הראשי עמוס רגב. הכותרת ביום שלמחרת: "כרמטכ"ל לשעבר אני מזועזע מקריאת בנט לסירוב פקודה".

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

גבאי על שיחות נתניהו ובכירי "ישראל היום": "מימון מפלגות אסור"

מועדי שיחות נתניהו ובכירי "ישראל היום": איך הושפעו כותרות העיתון?

יחסי אדלסון-נתניהו בצל חקירת תיק 2,000: "ישראל היום" נגד רה"מ?

 

במקרים אחרים יוחסו כותרות לגורמים אנונימיים או למקורבים לרה"מ, ביום שלאחרי שיחה עם רגב. ב-11/12/14 למשל הייתה הכותרת: "גורם בכיר: דיסקין נוקם, רוצה להיות ראש מוסד", לאחר שדיסקין תקף את נתניהו. ב-16/8/12: "מקורבי רה"מ: מזל שבגין לא הקשיב לעצת פרס ב-1981", יום לאחר שפרס ביקר את נתניהו. בשני המקרים נתניהו שוחח עם רגב בערב שלפני כן.

 

שלדון אדלסון וראש הממשלה בנימין נתניהו
 

שלדון אדלסון וראש הממשלה בנימין נתניהו(רויטרס)

בחודשים נובמבר ודצמבר 2014 נערכו השיחות בין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות", שהקלטת אחת מהן הביאה לפתיחת תיק 2,000. על פי המשטרה השניים ניסו לסגור ברית ונתניהו הבטיח "לדבר עם הג'ינג'י", כלומר עם בעלי "ישראל היום" שלדון אדלסון.

 

מוזס לכאורה ביצע צעד בונה אמון כשפירסם כתבה ביקורתית נגד בנט באתר החדשות שבבעלותו "YNET" ב-9/12/14. יומיים לאחר מכן נתניהו שוחח עם אדלסון. נתניהו עזר להקים את "ישראל היום" וגם סייע להביא את רגב, אם העיתון פעל בהנחיית נתניהו מדובר בעבירה על החוק.

 

בתגובה לבית המשפט טענו נתניהו וגם רגב ואדלסון כי השיחות ביניהם עוסקות בהיסטוריה ודת, במסגרת קשרי חברות ו"לא נוגעות לפעילותו המיניסטריאלית של מר נתניהו". עם זאת רה"מ אמר שחוק ישראל היום היה בין הסיבות לכך שהקדים את הבחירות ב-2015.

 

עורך ישראל היום לשעבר, עמוס רגב (ארכיון)
 

עורך ישראל היום לשעבר, עמוס רגב (ארכיון)(יח"צ)

פרשנות: הסיכוי לבדיקת מבקר המדינה נמוך מאוד

בימים האחרונים דרשו שלושה חברי כנסת ממבקר המדינה לפתוח בבדיקה בעקבות הפרסום בחדשות 10, כאשר בידי המבקר הסמכות לקבוע אם יש זיקה אסורה בין עיתון לפוליטיקאי. אך הסיכוי שהמבקר אכן יפתח בבדיקה נמוך מאוד ובכך הוא אינו ממלא את תפקידו.

 

כל ביטאון שמפלגה מוציאה, כשהיא אחראית על התכנים, נרשם מיידית כהוצאות מפלגה ונחשב תרומה למפלגה. אם הוא חורג מתקרת הוצאות מסיומת זו גם עבירה על החוק. פה מדובר על 700 מיליון שקל עד סוף 2014, כמיליארד שקל עד היום. יוסף שפירא, שלפחות שבע שנים כבר מבקשים ממנו לבדוק את העניין, אמר עד עכשיו שהוא לא יכול או לא רוצה. עכשיו הוא אומר: המשטרה בודקת אז אני אחכה.

 

  • תגיות: