דיון סוער על חוק הלאום: שישה ח"כים הוצאו מהוועדה

חברי הכנסת אילן גילאון ומיכל רוזין ממרצ, יואל חסון מהמחנה הציוני ואחמד טיבי, אוסמה סעדי ומסעוד גנאים מהרשימה המשותפת הוצאו במהלך דיון על החוק השנוי במחלוקת לאחר שקראו קריאות ביניים. "אתם לא יכולים לעשות בבית הזה קרקס", אמר גילאון לשר לוין כשהוצא מהמליאה

  • פורסם ב:
  • 26/07/2017 13:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/07/2017 13:09
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

חוק הלאום: במהלך דיון בוועדת החוקה של הכנסת שהתקיים הבוקר (רביעי) הוצאו שישה ח"כים לאחר שקראו קריאות ביניים: יואל חסון מהמחנה הציוני, אילן גילאון ומיכל רוזין ממפלגת מרצ ואחמד טיבי, אוסמה סעדי ומסעוד גנאים מהרשימה המשותפת.

 

הדיון בחוק השנוי במחלוקת, שמעורר ביקורת מצד חברי כנסת באופוזיציה בשל אופיו הלאומני לטענתם, נקטע פעם אחר פעם בקריאות של חברי אופוזיציה שמחו על ההצעה המתגבשת והוצאו בזה אחר זה על ידי שר התיירות יריב לוין.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

לקראת פינוי: צה"ל הכריז על בית המכפלה בחברון שטח צבאי סגור

הג'וב האמריקני: תושב ארה"ב חשוד ב-7 מעשי שוד באזור המרכז

צרפת: כעשרת אלפים אנשים פונו עקב שריפות ענק

 

על אף שראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מהדיון, הישיבה הייתה סוערת. ח״כ אחמד טיבי הוצא בעקבות קריאות ביניים ולאחר שקרע בהפגנתיות עיתון סביב שולחן הוועדה. ח״כ אילן גילאון הורחק לאחר שאמר שהוועדה היא ״קרקס״. "אי אפשר שלא מקיימים דיון. לא באנו לשמוע הרצאות", אמרה רוזין ואז הוצאה מהוועדה בקריאה שלישית. "אני מציע לך להשאיר אותה כי אחרת אני לא בטוח מה אהיה. אתם לא יכולים לעשות בבית הזה קרקס", אמר ח"כ גילאון שהוצא גם הוא מהדיון.

 

 

"אתם משחקים באש". יצחק הרצוג (דוברות המחנה הציוני)

השר יריב לוין, שעמד בראש צוות השרים שגיבש בחודשים האחרונים את נוסח החוק, על בסיס הנוסח שיזם ח״כ אבי דיכטר אמר: ״החוק הזה בא לומר את המובן מאליו שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. נוצרה מציאות שיש בה חוסר איזון כשהמדינה שותקת ביחס לזהותה היהודית ונותנת ביטוי לזכויות אחרות״. לדברי לוין: ״החוק הזה בא להשיב את הסדר על כנו ולהבהיר את מה שבעיני רבים אינו טעון הבהרה: מרכזיותה של מדינת ישראל שייחודה הוא בהיותה מדינת הלאום של העם היהודי״.

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג תקף אותו ואמר: "אתם משחקים באש. מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי נקודה. זה כתוב במגילת העצמאות ובהחלטה בכ״ט בנובמבר. המדינה לא צריכה להגדיר את עצמה שוב ושוב בגלל חוסר בטחון עצמי. אין שום צורך בחוק הזה. הוא מחלל את הקודש בכל מה שנקרא שוויון זכויות מלא. דיכטר לא מבין את המשמעות של דחיקת המיעוט הערבי והדרוזי בצורה כל כך בוטה וחזקה״.

 

 

"החוק בא להשיב את הסדר". יריב לוין(דוברות הכנסת)

יו״ר הוועדה המיוחדת ח״כ אמיר אוחנה (הליכוד) ציין כי ״מדינת ישראל מתקרבת לשנתה השבעים, אבל תעודת זהות אין לה״. ח״כ ציפי לבני (המחנה הציוני) השיבה "״מגילת העצמאות היא תעודת הלידה של מדינת ישראל. אם היום מוגשת מגילת העצמאות לממשלת ישראל הנוכחית, אתם לא יכולים לחתום עליה. המילה שוויון מופיעה במגילה. אני ביקשתי להכניס את המילה שוויון לחוק - ואתם דחיתם אותה. רוצים אחדות - תכניסו את המילה שוויון. כשאתם חוזרים למצודת זאב, תעיפו את הפסל של ז'בוטינסקי - כי אתם לא מייצגים את התנועה שלו!".

 

השר יריב לוין השיב: ״הצעת החוק הזו היא הצעת חוק שכל מפלגה ציונית צריכה לתמוך בה. היא מבטאת את היסודות העמוקים ביותר של הציונות ואת היסודות שעל בסיסם נבנתה מדינת ישראל. החוק לא בא לקבוע דבר חדש. הוא אומר את המובן מאליו: מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. אני מקווה שאנחנו אכן נצליח אחרי שלב הצעקות להגיע לדיון רציני, ענייני שיסתים בחקיקה שתזכה לתמיכה הרחבה שהיא ראויה לה.״

 

  • תגיות: