בעקבות פרסום חדשות 10: שר החינוך מטרפד את לימודי התנ"ך "החילוניים"

אתמול פורסמה תכנית הבגרות החדשה של משרד החינוך בתנ"ך. מדובר בתכנית חילונית למהדרין ללא סממנים דתיים והיסטוריים. השר בנט ספג בלילה ביקורת חריפה ממצביעיו ב"בית היהודי" בעקבות הפרסום - וביקש לעצור את קידומה

  • פורסם ב:
  • 13/07/2017 22:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/07/2017 23:44
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

ביקורת חריפה על תכנית התנ"ך ה"חילונית" החדשה גרמה לבנט לעצור את קידומה.

 

כזכור, אתמול (רביעי) פורסמה תכנית הבגרות החדשה של משרד החינוך בתנ"ך. מדובר בתכנית חילונית למהדרין ללא סממנים דתיים והיסטוריים.

 

שר החינוך בנט ספג בלילה ביקורת חריפה ממצביעיו ב"בית היהודי", גם בטלפונים שקיבל מתוך בכירים במגזר הציוני דתי וגם ברשתות החברתיות. גורם בכיר במשרד החינוך ששוחח עם חדשות 10 סיפר שבנט זעם אתמול בעקבות הפרסום ודרש לבדוק מדוע לא הכיר את התוכנית וכיצד היא גובשה במתכונתה הנוכחית.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

יעלון בריאיון: "ראש הממשלה מושחת, הוא צריך להתפטר"

החשד נגד שמרון: ביצע פעולות כלכליות אסורות בשותפות עם גנור - בפרשה אחרת

 

טרם הפרסום בחדשות 10 ועדת המקצוע קיימה שורה ארוכה של ישיבות לגיבוש התוכנית, בסיומן נקבעה מסגרת התוכנית ואופיה ואלו ספרים ייכללו בה. בהמשך לוועדה האקדמית הוקמה ועדה מצומצמת יותר לקביעת הפרקים המדויקים שיופיעו בתוכנית, זו עבדה בלוח זמנים צפוף במטרה להספיק ולאשר את התוכנית, כך שתצא לדרך עם תחילת שנת הלימודים הקרובה. ביום שני הקרוב אמורים חברי ועדת המקצוע להפגש עם השר בנט ולהציג אותה.

 

מי שאמור לאשר את התוכנית הוא יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ד"ר משה וינשטוק, שאותו בנט מינה לתפקיד לפני מעט יותר משנה. ד"ר וינשטוק אמור היה לקבל את התוכנית לאישור במהלך השבועיים הקרובים. לפי הגורם הבכיר, מפמ"רית משרד החינוך, ענת צידון, הונחתה שלא לקדם את התכנית במתכונתה הנוכחית.

 

 

"עוד פייק ניוז מבית היוצר של ערוץ 10". שר החינוך נפתלי בנט(חדשות 10)

על פי התוכנית החדשה, לצד סיפורי בראשית, אברהם, יצחק ויעקב, יציאת מצרים ודוד המלך, התלמידים ייבחנו על הכתבים הפילוסופיים - איוב, משלי וקהלת וילמדו על משמעות החיים, ילמדו מזמורי תהילים וינתחו שירה ארוטית מספר שיר השירים. גם מגילת רות וסיפורי יוסף יזכו להבלטה.

 

לעומת זאת, ספרי מלכים א' ו-ב' נותרו לגמרי מחוץ לחומר הלימוד, כלומר סיפורי המלך שלמה ואליהו הנביא, פיצול המלוכה וממלכות יהודה ושומרון. גם הספרים יהושע ושופטים לא יהיו בחומר הלימוד, התלמידים לא ייבחנו על ההתנחלות בארץ ישראל וכיבוש הארץ. פרט לנביא ירמיהו גם הנבואה תשאר מחוץ לתוכנית, זאת בשל מגבלת מקום במספר השעות הקיים להוראת המקצוע.

 

ד"ר נילי ואזנה, יו"ר ועדת המקצוע תנ"ך בחינוך הממלכתי של משרד החינוך, הוועדה שאמונה על תוכנית הלימודים החדשה, סיפרה אמש לחדשות 10 על התוכנית: "התנ"ך הוא לא ספר היסטוריה, התנ"ך הוא לא ספרות דתית. הראיה של התנ"ך כאיזשהו בסיס להיסטוריה של עם ישראל היא ראיה מאוד צרה ומאוד חד מימדית, ואנחנו מנתקים עכשיו את הקשר בין ההיסטוריה של עם ישראל לבין התנ"ך".

 

השר בנט מסר בתגובה לחדשות 10: "עוד פייק ניוז מבית היוצר של ערוץ 10 שמציגים נייר ראשוני שנכתב על ידי גורמים בוועדת מקצוע כאילו מדובר בתכנית מאושרת שמיושמת בשנה הקרובה. לא דובים ולא יער, המסמך בכלל לא הוצג למפקחת הארצית, ליושב ראש מזכירות פדגוגית או לאף גורם מאשר מוסמך. למען הסר ספק: כל תכנית שתטען שאפשר לנתק בין ההיסטוריה של עם ישראל לבין התנ״ך, לא תאושר".

 

  • תגיות: