תחקיר: מדוע סטודנטים ערבים בקריה האקדמית אונו לומדים במבנה נפרד?

צעירים וצעירות מהמגזר נשלחים ללמוד בסניף נפרד של הקריה האקדמית אונו, שפועל באור יהודה ולא קיבל את האישור של המועצה להשכלה גבוהה. מהקריה נמסר: "הטענות המובאות הן בגדר עלילה"

  • פורסם ב:
  • 20/06/2017 23:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/06/2017 23:24
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

סייעו בהכנת התחקיר - סמי עבד אל חמיד, רון כהן ויצחק חברוני

תחקיר: לחדשות 10 נודע היום (שלישי) כי מתחת לאף של המועצה להשכלה גבוהה, פועל באור יהודה סניף נפרד של הקריה האקדמית אונו, סניף שמעולם לא קיבל אישור מהמועצה להשכלה גבוהה, ואליו מופנים סטודנטים וסטודנטיות ערבים בלבד.

 

מאות הסטודנטים הערבים שלומדים במוסד המדובר לא עושים זאת מבחירה ואף מכנים את המקום "הגטו". ההפרדה מתבצעת באופן יזום על ידי הנהלת הקריה האקדמית.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

הרמטכ"ל: "האינטרס שלנו - חשמל ברצועה במשך 24 שעות"

גורם המעורה בחקירת אלוביץ': "אם התשלום מופרז, אפשר לבטל בדיעבד את עסקת yes"

כך מתבצע המעקב הבינ"ל אחר המשאיות לעזה: מכרם שלום עד לבתים

 

הסינון נעשה במהלך הרישום לתואר בחינוך וחברה, רבים מהערבים שמגיעים למזכירות נשלחים לשלוחה המאולתרת. בתיעוד, שצולם במצלמה נסתרת, ניתן לראות את ההליך שעוברים סטודנטים וסטודנטיות ערבים לפני קבלתם ללימודים.

 

ישנה הפרדה בין סטודנטים. כיתת לימוד בקריה האקדמית אונו שבקרית אונו
 

ישנה הפרדה בין סטודנטים. כיתת לימוד בקריה האקדמית אונו שבקרית אונו(ללא קרדיט)

ההפרדה המתבצעת הגיעה לפני כמה חודשים לידיעת המועצה להשכלה גבוהה, שאנשיה ערכו ביקור פתע בבניין, בסיומו שוגר מכתב לנשיא המוסד שקבע שהלימודים במקום לא חוקיים.

 

במכתב פנימי של המל"ג נכתב: "ממידע שהגיע אלינו התגלה כי המוסד מקיים תוכניות לימודים שונות בקמפוס בבניין מורד באור יהודה, בניין אשר מעולם לא אושר כבניין שבו יכולים להתקיים לימודיים אקדמיים". במכתב גם הובהר שהמכללה לא קיבלה כל אישור לפתיחת תוכנית לאוכלוסיה מוגדרת וכי בעבר כבר הפרה הנחיה זו באותה תוכנית - לחינוך וחברה".

 

במועצה להשכלה גבוהה גם קבעו שהתנאים שמקבלים הסטודנטים הערבים גרועים בהרבה לעומת אלה של היהודים כאשר אין שעות קבלה של מרצים והספריה בדרך כלל סגורה בשעות הלימודים. במועצה לא מסתפקים בסגירת השלוחה השוררת וקובעים גם סנקציה חמורה - לא תאושר או תובא לדיון אף תוכנית לימודים חדשה של המכללה עד סוף 2017.

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה דרש בעקבות התחקיר לכנס את ועדת החינוך של הכנסת לדיון בנושא.

 

מהקריה האקדמית אונו נמסר בתגובה: "הטענות המובאות בכתבה כי בקריה האקדמית אונו ישנה יד מכוונת לקיומם של לימודים בהפרדה בין ערבים ליהודים הנן בגדר עלילה. העובדה שבכיתות הלימוד יש רוב מוחלט לסטודנטים ערבים נובעת מביקוש יתר דרמטי מצד סטודנטים ערבים בהשוואה ליהודים - ותו לא".

 

עוד הוסיפו בקריה האקדמית אונו ש"לו הייתה כוונה כזאת אזי לא היו גם כיתות מעורבות של יהודים וערבים אלא הייתה נשמרת הפרדה מוחלטת. הכיתות המעורבות מעידות יותר מכול על היעדר כוונת זדון מהסוג שאתם מייחסים לקריה. ביחס לבית 'מורד', הרי שלאור ההצלחה ברישום הסטודנטים לפקולטה ולנוכח מחסור בכיתות לימוד, קיימנו כמה קורסים בבית "מורד" כשהובהר שמדובר בפתרון זמני בלבד ובמקביל ניתנו כל השירותים האדמיניסטרטיביים בקמפוס המרכזי"

 

מהמל"ג נמסר בתגובה: "מבדיקה שערכה המל"ג עלה כי הקריה האקדמית אונו הפעילה לימודים אקדמיים בקמפוס נוסף באור יהודה בלי לקבל על כך אישור מל"ג כנדרש. לאור זאת, בישיבה שהתקיימה היום החליטה המל"ג שלא לאפשר לימודים אקדמיים בקמפוס הנוסף בתום שנת הלימודים הנוכחית".

 

 

  • תגיות: