סערת "הקוד האתי": מסתמן - רוב חברי המועצה להשכלה גבוהה יתנגדו להצעה

רק בעוד כמה שבועות ייקבע האם הדוח שכתב פרופסור אסא כשר ייכנס לתוקפו, אך מבדיקת חדשות 10 מסתמן שחברי המל"ג לא יאשרו את ההצעה. גם הסטודנטים מצטרפים להתנגדות, ומאיימים בהשבתת הלימודים האקדמיים: "לא ניתן לדבר כזה לקרות, אנחנו שוקלים את כל הצעדים"

  • פורסם ב:
  • 11/06/2017 23:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/06/2017 23:38
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

"הקוד האתי" שפורסם בסוף השבוע האחרון ועורר סערה רבה, יהפוך למחייב רק אם יקבל את חותמת הכשרות של המועצה להשכלה גבוהה, אך בדיקת חדשות 10 מגלה הערב (ראשון) כי הסיכויים לכך נמוכים.

 

גורלו של "הקוד" תלוי בהכרעת המל"ג, לשם הוא יגיע בעוד מספר שבועות, אך מבדיקת חדשות 10 מסתמן כי יש רוב ברור מבין 25 חברי המועצה. מהבדיקה עולה כי 12 מהם התנגדו או נוטים להתנגד; חמישה חברים, בהם שר החינוך נפתלי בנט, נוטים לתמוך; שישה עדיין לא גיבשו את דעתם או סירבו למסור אותה ושניים אחרים לא מסרו את תגובתם.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

המ"פ המודח תוקף: "המח"ט שיקר, לאנשים לא היה מקום לישון בבסיס"

פרשת המורה הפדופיל: בת 13 התלוננה - "הוא עיסה את כתפיי ונישק אותי"

תיעוד: שוטרים חילצו חייל חרדי משכונת מאה שערים

 

"אין צורך בקוד אתי, ודאי לא באופן בו הוא מנוסח", אמרה פרופסור אביבה חלמיש מהאוניברסיטה הפתוחה, חברת המל"ג. גם פרופסור סעד תפוחי ממכללת סמי שמעון הצטרף לצד המתנגדים: "חופש אקדמי זה לא חופש פוליטי, בנושא פוליטי מוסד אקדמי לא צריך להתעסק".

 

ישביתו את הלימודים? סטודנטים באוניברסיטת חיפה (ארכיון)
 

ישביתו את הלימודים? סטודנטים באוניברסיטת חיפה (ארכיון)(אוניברסיטת חיפה)

ההתנגדות ל"קוד" זוכה גם לתמיכה מצדם של הסטודנטים, שהודיעו כי יתנגדו נחרצות לדוח: "הוא מנסה לייצר מציאות של השתקה ושל כרסום אמיתי בדמוקרטיה שלנו, לא ניתן לדבר כזה לקרות בשום פנים ואופן", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות רם שפע. "אנחנו שוקלים את כל הצעדים מבחינתנו, ובסופו של דבר אם נצטרך אז לא נהסס להשבית טוטאלית את המערכת האקדמית בישראל". אל הסטודנטים מצטרפים גם המרצים הבכירים, הבוחנים את אפשרות השבתת האוניברסיטאות.

 

בתוך כך, פרשייה אחרת בה היה מעורב לפני 24 שנים מחבר הדוח, פרופסור אסא כשר, מעלה תהיות האם הוא היה עומד בקוד האתי שהוא עצמו ניסח. בזמנו, הוא העלה סוגיה אתית האם צריך לטפל באריאל שרון, על רקע העובדה שהוא ואחרים הסתייגו ממנו, במקרה והוא יצטרך להזדקק לטיפול רפואי מציל חיים.

 

האם
 

האם "הקוד" יעבור? פרופ' אסא כשר (ארכיון)(חדשות 10)

במקביל, הנשיא ראובן ריבלין התייחס לסוגיה במרומז בטקס פרסי הענקת קרן וולף. "חופש המחשבה, הדעה והיצירה הוא לשד חייהם של האמנות והמדע. חופש המחשבה, הביטוי והדעה הוא גם לשד חייה של הדמוקרטיה הישראלית".

 

לדברי ריבלין, "חופש דעה ומחשבה אינו דבר מובן מאליו. החופש להביע דעה שונה, מחשבה שונה, זקוק להגנה פרוצדורלית ולערנות מתמדת. קולות שונים חיוניים להתפתחות של המחקר המדעי לאמנות למדעי הרוח והחברה. לא נוכל לבנות מערכות משגשגות וחיוניות של מחקר ופיתוח מדעיים של יצירות אמנותיות מעוררות השראה אם לא נטפח באופן אקטיבי בחינוך ובהסברה, מערכות המעודדות את השונה, השנוי במחלוקת, היוזם והבלתי צפוי. הביקורתיות, הספקנות והרצון לגלות עולמות חדשים הם הכוח המניע של ההמצאה והפיתוח המדעי, הם כוח החלוץ לפני האמנות. הם שסוללים לנו את הדרך לגילויים חדשים ולהמשך מסעה של הרוח האנושית".

  • תגיות: