10tv, 10tv

נתניהו: "אין סתירה בין חוק הלאום לשוויון זכויות האזרחים"

ראש הממשלה התייחס לחוק שעבר אתמול בוועדת השרים ומעורר סערה בכנסת. "נקדם אותו ב-60 הימים הקרובים, מצפה מכל המפלגות הציוניות לתמוך בו", אמר בישיבת סיעת הליכוד. הנשיא ריבלין: "אסור להמעיט את מגילת העצמאות ע"י חקיקת חוקים שעלולים לפגוע במהותה"

 


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא דברים אחר הצהריים (שני) בישיבת סיעת הליכוד והתייחס לחוק הלאום, שעבר אתמול בוועדת השרים לחקיקה ומעורר סערה בכנסת.

 

"אנו נקדם המושב את חוק הלאום ב-60 הימים הקרובים", הצהיר, "החוק מקבע את העובדה שישראל היא מולדתה של היהודים, ומעגן את הדגל וההמנון והעובדה של ירושלים היא בירתנו הנצחית".

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

דוח "עלם": 19% מהנערים המטופלים לא גרים בביתם, 4% עוסקים בזנות

כלוב הציפורים: למעלה מ-150 ציפורים מוגנות נתפסו בביתו של תושב פסגת זאב

"בחן את הזירה בגוגל מפות": המחבל מהטיילת בת"א מואשם בניסיון רצח


"אין סתירה בין חוק הלאום לשוויון זכויות של אזרחי ישראל", הדגיש נתניהו בעקבות הביקורות, "הוא מהווה את התשובה המוחצת לכל מי שמנסה להתכחש לקשר בין עם ישראל לארצו. אני מצפה מכל המפלגות הציוניות לתמוך בו".

 

ההצעה, שהוגשה כבר לפני כמה שנים ע"י ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), מבקשת לעגן בחוק יסוד כי ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, והיא כולל הגדרה של ירושלים כבירת ישראל ועברית כשפה הרשמית.

 

"החוק יקודם ב-60 הימים הקרובים". רה"מ נתניהו
 

"החוק יקודם ב-60 הימים הקרובים". רה"מ נתניהו(רויטרס)

החוק, הנחשב לשנוי במחלוקת ועבר שינויים רבים והתאמות, תומכים בין השאר חברי הכנסת מהבית היהודי, וכן ח"כים מהליכוד. אך גם בקרב חברי הקואליציה, כמו גם בקרב האופוזיציה, ישנם כאלו שמתנגדים לו או לחלקו, בהם גם שר האוצר כחלון.

 

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין הזהיר היום מהסכנות הטמונות בחוק, במהלך ביקור בתחנת גלי צה"ל. "בן גוריון הקים את מדינת ישראל המתחדשת אחרי 2,000 שנה. הוא קיבל החלטה ובלי מנהיגות כמו שלו אני לא יודע אם עד היום היינו יכולים להגיע למצב שבו יכולנו לבוא ולומר - 'הקמנו בארץ ישראל מדינה לעם היהודי'", אמר.

 

"בלי חוק המולדת, לא היו צריכים את החוקים האלה, פשוט היו צריכים לפעול", הוסיף, "המסמך האדיר הזה שכמובן אנשי רוח רבים עזרו לו - 'מגילת העצמאות', היא אחד הדברים החשובים ביותר ואסור להמעיט אותה על ידי חקיקת חוקים שיכולים לפגוע במהות הגדולה שקיבלה את ההכרה המוסרית של כל העולם".

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר בישיבת סיעתו: "יש עתיד תומכת בחוק הלאום של ח"כ בני בגין. אם הליכוד יניח את ההצעה הזו, אנחנו נתמוך בה. אנחנו בעד חוק הלאום, אבל מה שאושר אתמול אינו חוק הלאום. בנוסח הנכון, ברוח הנכונה, החוק הזה יכול להביא לאיחוד, לחיבור, ליצירת חברה טובה יותר".

 

לפיד המשיך: "במקום זה מנסים גורמים בקואליציה להפוך את מה שיכול היה להיות חוק חשוב ומשמעותי, לעוד סיבוב של שנאה ופחד. לעוד ניסיון לפצל ולשסע את המדינה הזו. לעלבון גלוי ומיותר לאזרחי ישראל הערבים. ליצירת משבר נוסף בין יהודים ליהודים בשאלות של דת ומדינה. לעוד פגיעה בבית המשפט ובמוסדות המדינה".

 

 

"אסור להמעיט במגילת העצמאות". הנשיא ריבלין(מארק ניימן, לע"מ)

אתמול התייחס ח"כ דיכטר לחוק שיזם ב"תכנית הבוקר של אורלי וגיא". "התחלתי לעבוד על החוק לפני כשש שנים, ואז המחשבה הייתה לקחת את מגילת העצמאות ולהפוך אותה לחוק יסוד", אמר.

 

"נראה לי שאחרי 69 שנים מדינת ישראל לא יכולה להמשיך ללא חוק יסוד, בהיעדר חוקה", המשיך דיכטר, "כשבהצעת החוק שלי אני קובע שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, נדמה לי שיש רוב גדול לחוק כזה, ולכן דינו לעבור, אני מקווה שכבר במושב הזה".

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, תקף אתמול כצפוי את ההחלטה להעביר את החוק. "ממשלת ישראל ממשיכה לקדם חוקים שכל מטרתם היא עריצות הרוב על חשבון המיעוט", טען, "במקום לפעול לבנייה של עתיד משותף לכלל אזרחי המדינה, הממשלה פועלת להרוס את מעמד האוכלוסייה הערבית ולהדיר את תרבותם ושפתם".

 

  • תגיות: