הבית הלבן: טראמפ הביע דאגה מהעברת כספים מהרשות למחבלים

לפי הדובר שון ספייסר, נשיא ארצות הברית הביע בפני יו"ר הרשות את חששו מתשלום המשכורות לאסירים בישראל. "נראה שנתניהו ואבו מאזן בשלים לתהליך מדיני". חמאס: "איש לא מינה את עבאס לייצג את העם הפלסטיני". סגנית שר החוץ חוטובלי: "ברור לכולם שאבו מאזן לא באמת מעוניין בשלום"

"טראמפ הביע דאגה מהעברת כספים מהרשות הפלסטינית למחבלים". דובר הבית הלבן שון ספייסר התייחס היום (רביעי) לפגישה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וטען כי טראמפ הביע דאגה מהעברת כספים מהרשות למחבלים.

 

ספייסר התייחס במהלך תדריך לעיתונאים לפגישה בין נשיא ארה"ב לבין יו"ר הרשות והביע את חששו מתשלום המשכורות לאסירים ביטחוניים בישראל. "השניים דיברו גם על המלחמה בטרור", הוסיף ספייסר.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

"המקור" - דוד מלך ישראל: חצי שנה עם יו"ר הקואליציה ביטן

פרסום ראשון: טיולי תלמידים יתקיימו ביישובים שפונו בהתנתקות

פרסום ראשון: חברות השיווק הטלפוני לא יוכלו להתקשר לצרכנים שלא מעוניינים בכך

 

כאשר התבקש להתייחס לאמירה של טראמפ שהסכסוך במזרח התיכון הוא לא קשה לפתרון ענה ש"טראמפ הוא אדם שמחזיק במדיניות חוץ טובה. בנוסף, נראה ששני המנהיגים בשלים לתהליך מדיני".

 

בארגון חמאס הגיבו לפגישה בוושינגטון ואמרו כי הם דוחים את הצהרותיו של אבו מאזן כאשר אמר שניתן לפתור את סוגיות הקבע וכי מדובר בזכויות לאומיות של כל הפלסטינים שאין לדון בהן. דובר החמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, אמר כי דבריו של אבו מאזן אינם מחייבים איש. הוא הוסיף כי איש לא מינה את עבאס לייצג את העם הפלסטיני.

 

דיברו על מלחמה בטרור. טראמפ ואבו מאזן
 

דיברו על מלחמה בטרור. טראמפ ואבו מאזן(רויטורס)

"אני מקווה להשיג דברים נפלאים עם ישראל והפלסטינים", אמר טראמפ מוקדם יותר. בהמשך הוסיף ש"אני מחויב לעבוד עם ישראל והפלסטינים בשביל להשיג הסכם, אבל אי אפשר לכפות הסכם שכזה. אני אעשה את כל המאמצים בשביל להשיג הסדר".

 

לאחר מכן ציין הנשיא האמריקני כי "השלום לא יחזיק מעמד במקרה שבו ההנהגה הפלסטינית לא תדבר בקול אחד נגד הסתה, אלימות ושנאה. ישראל והפלסטינים צריכים להתחייב להסכם שבו שני הצדדים יוכלו לחיות בכבוד. אני רוצה להיות מתווך בהסכם הזה. יש הרבה שנאה בין הצדדים ואני מקווה שבקרוב לא תהיה שנאה".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית התייחס גם הוא לתהליך המדיני ואמר ש"אנחנו מעוניינים לייצר הסכם שלום היסטורי, שיכלול שתי מדינות, מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. השלום יעניק דחיפה למלחמה בטרור והבסת דאע"ש. אני מאמין שנצליח כי הנשיא טראמפ נחוש".

 

חמאס הגיב לפגישה, ומסר כי "אנו דוחים את הצהרותיו של אבו מאזן לפיהן ניתן לפתור את סוגיות הקבע. אלו זכויות לאומיות של כל הפלסטינים". טראמפ משוכנע שבסופו של דבר הצדדים יחתמו על הסכם והוא אף הזמין את אבו מאזן לביקור נוסף בבית הלבן לאחר שתושג התקדמות בנושא. מנגד, התנהלות אבו מאזן בפגישה הובילה לכך היא הייתה חיובית מבחינתו. השורה התחתונה היא שבפעם הראשונה בהיסטוריה נשיא אמריקני מבקש שלום - מבלי לרדת לפרטים.

סגנית שר החוץ חוטובלי: "אבו מאזן לא רוצה שלום"

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תקפה את אבו מאזן לאחר הצהרתו בבית הלבן ואמרה ש"הוא מגיע לוושינגטון בזמן שהוא ממשיך להעביר כספים למשפחות המחבלים. זה ברור לכל בר דעת שאבו מאזן אינו מעוניין בשלום. על כך מצביעים ספרי הלימוד הפלסטינים והתשלומים למחבלים. אני דוחה על הסף את דברי ההבל של אבו מאזן על הפסקת הכיבוש משום שעם ישראל איננו כובש בארצו שלו. אנחנו מחוברים קשר עמוק בן 3,000 שנה לארצינו ונמשיך לחיות בה וליישב אותה".

 

שר החקלאות אורי אריאל התייחס גם הוא לפגישה ואמר ש"אבו מאזן מדבר על שלום אבל ממשיך לממן רוצחים ומחבלים. בעוד שאבו מאזן אומר שהוא מכיר במדינת ישראל ומבקש לחדש את המשא ומתן, הרשות הפלסטינית בראשותו מממנת רוצחים ומחבלים ומסרבת להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. את זה יש להפסיק לאלתר ובמקביל להגביר את תנופת הבניה וההתיישבות ביהודה ושומרון".

 

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) הוסיף ש"הגיע הזמן שנתפכח. הנשיא טראמפ לא יהיה משיח השמאל ולא ידחוף לפתרון של שתי המדינות אם אנחנו לא נעשה זאת. מחנה השמאל צריך לקחת יוזמה ולפעול בעצמו לקידום היוזמה הסעודית ומיזמים משותפים לקידום השלום והכלכלה עם הפלסטינים".

 

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) אמר ש"אני קורא לנתניהו שלא להמשיך לעבוד אצל אבו מאזן ולא לחכות להצהרה המשותפת שלו עם נשיא ארה"ב טראמפ, אלא להקדים אותו בהצהרה לפיה מדינת ישראל הרשמית מוכנה להפגש איתו ללא דחייה בנוכחות הנשיא טראמפ. עוד הוסיף בר-לב כי "האופוזיציה בראשות המחנה הציוני תאפשר לנתניהו רשת ביטחון בכל מהלך מדיני שיחתור לסיום הסכסוך".

 

  • תגיות: