10tv, 10tv

אחרי 50 שנים: לוחמי גולני מדברים על האסון שהושתק

מלחמת ששת הימים נתפסת בזיכרון הישראלי כהצלחה, אך עבור לוחמי פלוגה ד' של גדוד 13 היא נגמרה בתאונה שגבתה את חייהם של 11 חברים. כעת, יובל אחרי המקרה הטראגי, הם מספרים לראשונה על הטראומה, הסוד שצוו לא לספר ועל השקרים למשפחות השכולות

  • פורסם ב:
  • 01/05/2017 20:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/05/2017 23:13
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

 

 

במשך 50 שנים לא דיברו על מה שאירע ב-15 ביוני 1967, ימים ספורים לאחר שתמה מלחמת ששת הימים, התאונה שגבתה את חייהם של 11 מחבריהם. כעת הם מספרים לראשונה על השתיקה שנכפתה עליהם, על השקרים והטיוח, ועל הטראומה של היום ההוא.

 

הם גוייסו לפלוגה ד' של גדוד 13 בחטיבת גולני, גיוס פברואר 67' - כאשר החלה תקופה ההמתנה שלפני המלחמה הם עדיין היו טירונים. רק ביומה האחרון של המלחמה, כאשר צה"ל החליט לכבוש את רמת הגולן, הם מופעלים. המ"פ, יעקב דביר ("בז'ה"), זוכר את היום: "אמרתי - הפלוגה שלי מוכנה. אני דורש להכנס".

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

"מכתב למחבל שרצח את אבא שלי"

דאגה בישראל מההצבעה באונסק"ו: "עיוות היסטורי שאין כדוגמתו"

דיווח: אמנת חמאס לא תקרא לחיסול ישראל - אך גם לא תכיר בה

 

הגדוד משתתף בכיבוש הגולן אך לא חווה קרבות. אך ב-15 לחודש פלוגה ד' מתבקשת לחזור אחורה, "מכיוון שרמת הגולן היא בונקר של תחמושת". המשימה היא לפנות בונקרים סורים על מנת למנוע מצב שישראלים יהרגו בעתיד.

 

 

"פיצוץ אדיר. פטריה אטומית ואחרי חלקית שנייה דממת מוות". יעקב דביר(חדשות 10)

סבב פינוי הבונקרים הראשון עובר בהצלחה, אבל אך הפיקוד מבקש לפנות בונקר אחד נוסף, ליד המבנה של בית המכס בקצה העלייה לרמת הגולן. בז'ה זוכר ששאל את המג"ד: "הבונקר נבדק? הוא אומר כן. מג"ד אומר - מ"פ מצדיע". סמל הפלוגה, אהרון ג'מיל, בחר עשרה טירונים והם ירדו לבצע פינוי הבונקר.

 

ואז: "פיצוץ אדיר. פטריה אטומית ואחרי חלקית שנייה דממת מוות. מתחילים לרדת בולדרים של בזלת, חגורים וחלקי אדם, נזכר דביר. זאב שרון, שהיה מבין הטירונים שנבחרו ללכת לבונקר, סיפר על מה שאירע: "נכנסנו לבונקר. לא זוכר שקיבלנו הנחיות. פתאום אני שומע פיצוץ אימים. עמוד שחור".

 

שאר הפלוגה מיהרה למקום הפיצוץ ולנגד עינייהם התגלתה תמונת זוועה: חבריהם המתים וחלקי גופות. שרידי הלוחמים הובאו בחשאי לקבורה בקבר אחים בנהריה. רק לאחר הקבורה עדכן צה"ל את המשפחות. כמו כן, לחברים מהפלוגה נורה לא לספר את שאירע, אפילו לא למשפחות: "בא קצין ואמר - אל תדבר על הארוע. גם לא להורים. סוד צבאי", סיפר אורון.

 

שאר הפלוגה מיהרה למקום הפיצוץ לנגד עינייהם התגלתה תמונת זוועה
 

שאר הפלוגה מיהרה למקום הפיצוץ לנגד עינייהם התגלתה תמונת זוועה(חדשות 10)

המשפחות, מצדן, קיבלו גירסאות שונות למה שקרה, אך מעולם לא שמעו את האמת. הם הגיעו למצבות ומצאו קבר אחים - אך לא מידע על מה אירע.

 

היום הם כבר אינם מחפשים אשמים. "זו סיטואציה שלעולם לא נדע מי אשם. צריך לעזוב את זה", אמר אורון. אך כשהחליטו לשבור את השתיקה ולספר למשפחות את האמת, החליטו גם להקים במקום שהתרחשה התאונה אתר הנצחה. במקום קיים היום מלון בוטיק, היזם שבנה אותו נעתר בשמחה לבקשת החברים והקצה להם שטח להקמת האתר. כעת, כפי שאמר זהב, זהו כל רצונם: "שתהיה תמונה. שאנשים ידעו שכאן נהרגו 11 אנשים".

 

תגובות:

דובר צה"ל:

"מערך הנפגעים של צה"ל הוקם לאחר מלחמת יום כיפור ומאז הקמתו היו תמורות משמעותיות בליווי משפחות חללים".

 

משרד הביטחון:
"משרד הביטחון הציע לעמותת אלכסנדרוני סיוע בהקמת אנדרטה באמצעות קבלן מטעמו, אך זו בחרה להקימה באופן עצמאי".

 

 

"הבונקר נבדק? הוא אומר כן. מג"ד אומר - מ"פ מצדיע". יעקב דביר(חדשות 10)

  • תגיות: