בתי חולים מסרבים לסייע לנשים שלא נישאו ברבנות לעבור טיפולי הריון

תחקיר: אחוז הישראלים שבוחרים לחיות בזוגיות ללא נישואים דרך הרבנות גדל. למרות זאת, מדיניות כמה מבתי החולים הגדולים גורמת לכך שאפשרויות הטיפול בהם מוגבלות

  • פורסם ב:
  • 18/04/2017 23:46
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/04/2017 23:46
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

בית החולים שערי צדק הוא הגדול בבירת ישראל, פי שניים מאושפזים יותר מאשר בהדסה, בית החולים הנוסף הגדול באזור.

במיון לבדו טופלו בשנה האחרונה כ-150 אלף מקרים, בהם רוב פצועי הפיגועים בירושלים וביהודה ושומרון. כיאה לגודלו ולמעמדו, מתחייבים בבית החולים לטפל באופן שוויוני בכולם, אלא שבכמה תחומים זו לא המדיניות האמיתית של המוסד הרפואי, כך למשל במכון להפריה חוץ גופית.


>> לכתבות נוספות בחדשות 10

"תכנית כחלון": כמה תרוויחו ואיך יושפעו מחירי הסלולר והביגוד?

"יש לי גדול?": ההתכתבות שהובילה למעצר החשוד בפדופיליה

דיווח: מפציצים רוסים הגיעו לאזור אלסקה

 

תחקיר חדשות 10 חושף כיצד בית החולים האוניברסיטאי, בעל האוריינטציה ההלכתית, לא מוכן לסייע בטיפולי ההריון השונים לנשים שלא נישאו ברבנות, כלומר ידועות בציבור, נשואות אזרחית, אימהות חד הוריות או זוגות גאים. כל אישה תוכל להקפיא ביציות, אבל כדי להפרות אותן תזדקק להוכחה שרב חתם לה על הכתובה.

 

לא מוכן לסייע בטיפולי הריון. בית החולים שערי צדק בירושלים
 

לא מוכן לסייע בטיפולי הריון. בית החולים שערי צדק בירושלים(חדשות 10)

ר', בשנות ה-30 לחייה, החלה למשל את התהליך בשערי צדק, אז גילתה שאם תרצה לעשות שימוש בביציות המוקפאות שלה תדרש להתחתן בחתונה דתית או להמשיך את ההליך בבית חולים אחר. העלויות על חשבונה. "כל התהליך הזה הוא נורא מבלבל וריגשי", היא מספרת, "העובדה ששערי צדק הגדיר את עצמו כבית חולים דתי, מונעת ממני לקבל שירותים".


שערי צדק לא לבד, בתחקיר חדשות 10 נבדקה מדיניות כלפי נשים לא נשואות בכמה בתי חולים מרכזיים בישראל שלהם אוריינטציה דתית. לשם כך לא פנינו רק למחלקות, אלא הגענו אל הרופאים עצמם וגילינו שלא מדובר בסוגיה מצפונית של רופא זה או אחר, אלא בהנחיה מחייבת מלמעלה, במקרים רבים בניגוד לעמדת הרופאים

בבית החולים מעייני הישועה שבבני ברק המדיניות היא לסייע רק לנשים נשואות על פי ההלכה. לרופאה המייעצת פתרון קבוע לנשים הרבות שמגיעות אליה ולא עומדות בקריטריונים - לכו לתל השומר. גם בית החולים לניאדו שבנתניה, שמשרת יותר מ-60 אלף מטופלים בשנה, אין לנשים שאינן נשואות ברבנות מקום ביחידת ה-IVF

החוקים נגד אפליה חלים על כל עסק פרטי, על אחת כמה וכמה בתי חולים שהם חצי ציבוריים. לא מדובר במרפאות פרטיות זניחות, אלא במרכזים רפואיים גדולים שאמורים לספק שירות שווה לכולם ובאזור שבו הם ממוקמים לא ייבנה בית חולים אחר. לניאדו הוא היחידי בנתניה, שערי צדק עובד בשיתוף פעולה עם האוניברסיטאות העברית ובן גוריון ומתייחס לעצמו כציבורי לכל דבר.

 

לא מדובר בשירות שבתי החולים האלה בוחרים שלא לספק באופן גורף מסיבות דתיות, אלא בשירות שהם מעניקים, פשוט לא לכולם. בתנועת ישראל חופשית דורשים ממשרד הבריאות לנקוט צעדים נגד בתי החולים שמסרבים לספק שירותים רפואיים לנשים שאינן נשואות ברבנות.

 

אחוז הישראלים שבוחרים לחיות בזוגיות ללא נישואים או אלה שבוחרים לעבור את המסלול הזוגי שלא דרך הרבנות זינק בשנים האחרונות. מדיניות כמה מבתי החולים הגדולים גורמת לכך שבעבור עשרות אלפי זוגות אפשרויות הטיפול מוגבלות מאוד, והטיפול לעתים פחות איכותי ורחוק מהבית.

 

מטופלות מופנות אליו. שיבא בתל השומר
 

מטופלות מופנות אליו. שיבא בתל השומר(חדשות 10)

משרד הבריאות: "אין להפריד בין סוגי אוכלוסיות"

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הנחיות משרד הבריאות הן כי אין להפריד בין סוגי האוכלוסיות. לא לפי דת, לא לפי ארץ מוצא או עדה או כל הפרדה אחרת. הנושא ייבדק".

 

מבית החולים שערי צדק נמסר בתגובה: "יחידת הפוריות בשערי צדק הוקמה לפני כ-25 שנים מתוך כורח של 'אפליה מתקנת' לציבור המקדש את התא המשפחתי עפ"י ערכי ההלכה. עם זאת, מתוך הכרה בצרכים ייחודיים של אוכלוסיות שונות והתפתחויות בתחום החברה והחוק, אנו נעתרים לכל פונה המבקש להיות מטופל דווקא ביחידת הפוריות שלנו, ללא תלות במצבו האישי ובמתכונת זוגיותו".

 

בבית החולים לניאדו סירבו לתת תגובה.

  • תגיות: