10tv, 10tv

משאל העם בטורקיה: ארדואן השיג ניצחון דחוק - "החלטה היסטורית"; האופוזיציה תערער

עשרות מיליוני טורקים יצאו להצביע במשאל העם, וכ-51% מהם הביעו את תמיכתם בשינוי החוקה במדינה – ובכך סמכויותיו יורחבו. "זו הרפורמה החשובה ביותר בתולדותינו", אמר ארדואן בנאום הניצחון שלו. האופוזיציה הודיעה שהיא תערער על התוצאות: "הן זויפו, זיהינו מיליוני קולות בעיתיים"

כתשעה חודשים לאחר ניסיון ההפיכה במדינה, העם הטורקי אמר היום (ראשון) את דברו - ועשרות מיליוני מצביעים קבעו כי הם בעד שינוי החוקה בטורקיה. האופוזיציה כבר הודיעה שבכוונתה לערער.

 

יותר מ-99% מסך קולות הבוחרים כבר נספרו, ונראה כי 51.2% מתוכם הצביעו "בעד" - כלומר שהם תומכים בהרחבת סמכויותיו של ארדואן. ההפרש בין התומכים למתנגדים, שזכו ל-48.8% מהקולות, עומד על כ-1.1 מיליון קולות. למרות שפיטר יותר מ-100 אלף עובדי ציבור, השליך לכלא כ-15 אלף איש וניהל קמפיין הפחדה נגד המתנגדים, הטורקים האמינו במשאל העם במדינה - וכ-86% מהם יצאו לקלפיות כדי להביע את קולם. אפילו ראש ממשלת טורקיה הצביע היום בעד ההצעה, ובכך הצביע בעד ביטול המשרה שלו.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

טורקיה יצאה למשאל עם על סמכויות ארדואן: "אצביע 'כן' למען עתיד ילדיי"

השליט העליון ארדואן? היום: טורקיה תצביע אם להרחיב את סמכויות הנשיא

ארדואן: "בגישה הקיימת - האירופאים לא יוכלו ללכת ברחוב"

 

הנשיא ארדואן הגיב לניצחונו, ואמר כי החלטת הבוחרים הייתה היסטורית: "זוהי הרפורמה החשובה ביותר בתולדותינו, אני מקווה שתוצאות המשאל יועילו לטורקיה. כל הקולות במשאל הם חשובים. הקולות של הטורקים החיים מחוץ למדינה עזרו גם הם לניצחון".

 

הנשיא ארדואן מצביע במשאל העם
 

הנשיא ארדואן מצביע במשאל העם(רויטרס)

ארדואן עצמו הצביע באיסטנבול, ואמר שהמשאל הנוכחי נוגע בממשל חדש: "טורקיה תצעד אל עבר העתיד בכך שתעשה את הבחירה הצפויה. אני מאמין שלעם שלי יש היגיון בריא ושהוא יסיים את הקמפיין שניהלנו עד כה ויצעד אל עבר העתיד עם היגיון בריא".

 

בינאלי ילדרים, ראש הממשלה הטורקי, התייחס לבחירות ואמר כי כעת טורקיה פותחת דף חדש בהיסטוריה שלה: "אנחנו אומרים אחת, המילה האחרונה שייכת לאומה - והיא אמרה כן. במשאל הזה אין לוזרים, אף אחד לא צריך להישאר שבור לב". עוד אמר ילדרים כי תוצאות המשאל הם התשובה הטובה ביותר למי שעמד מאחורי ניסיון ההפיכה במדינה בשנה שעברה, למורדים הכורדים ולכוחות הזרים העוינים את טורקיה.

 

ניצחון דחוק. תומכי ארדואן באיסטנבול לאחר משאל העם
 

ניצחון דחוק. תומכי ארדואן באיסטנבול לאחר משאל העם(רויטרס)

האופוזיציה לא מקבלת את התוצאות

מנהיג מפלגת הרפובליקה של העם, מפגלת האופוזיציה במדינה, אמר כי מבוצעים מעשים לא חוקיים לטובת הממשל הנוכחי. "מחנה ה'לא' ינצח בסופו של דבר", אמר ארדל אקסונגר לתקשורת המקומית לאחר שוועדת הבחירות התירה לספור מעטפות לא חתומות, אלא אם יוכח שזויפו. האופוזיציה אמרה כי תערער על התוצאות לאחר שזיהתה "קולות בעיתיים" בכ-2.5 מיליון מהקולות.

 

מפקחי בחירות רבים אמרו שלמרות שציפו שההצבעה היום תהיה חופשית, היא לא בהכרח הייתה הוגנת מכיוון שמחנה ה"כן" זוכה לרוב הסיקור בטלוויזיה ובתקשורת, וגם שניתן להם משאבים ממשלתיים להגיע, לבחור ולקדם את ההצבעה.

 

המאבק בין מחנה ה"כן" ל"לא" גם גבה קורבנות, לאחר ששלושה בני אדם נהרגו במהלך עימותים מחוץ לקלפי במחוז דירבאקיר שבדרום מזרח המדינה. מסוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו" נמסר כי הרקע למהומות אינו ידוע. בנוסף לשני ההרוגים, נפצע עוד אדם אחד ופונה לבית חולים, ושניים נוספים נעצרו.

 

בתוך כך, הצמרת הפוליטית במדינות רבות באירופה מסתכלות על משאל העם כמבחן למערכת היחסים עם טורקיה, שכן שם רואים את ההחלטה הטורקיה, תהיה אשר תהיה, כהחלטה שקובעת האם המדינה תישאר בדמוקרטיה - או שהיא תמשיך ללכת לכיוונה של דיקטטוריה.

 

 

"התוצאות זויפו". אישה מצביעה בקלפי באנקרה(רויטרס)

מה הן ההשלכות של ההחלטה?

מהן הסמכויות החדשות אותן צפוי לקבל הנשיא? ראשית, יבוטלו סמכויותיו של ראש הממשלה והקבינט, ובכך הוא יהפוך לרשות המבצעת כולה, כך שהוא יוכל לפסוק בענייני המדינה המהותיים. בנוסף, בכל חמש שנים צפויות בחירות חדשות, הן לנשיאות והן לפרלמנט. הפרלמנט יאבד את זכותו להפנות שאילתות לנשיא. עוד יעוגן בחוקה כי לרשות השופטת, כולל בית המשפט העליון, כמעט ולא יתאפשר לערער על סמכויותיו של ארדואן - והוא יכהן בתפקיד עד שנת 2029 לפחות.

 

קבלת שינוי החוקה, על 18 סעיפיה, תהפוך את ארדואן לסולטן ששלטונו כמעט בלתי ניתן לערעור. תומכי המהלך טוענים כי החוקה החדשה תקל על ניהול המדינה, ואילו המתנגדים לה טוענים שהדבר רק יקל על הטיהור הפוליטי האלים שמנהל הממשל.

 

יכהן בתפקיד לעוד 12 שנים. תומכי ארדואן באיסטנבול
 

יכהן בתפקיד לעוד 12 שנים. תומכי ארדואן באיסטנבול(רויטרס)

ארדואן לאחר שניצח במשאל העם
 

ארדואן לאחר שניצח במשאל העם(רויטרס)

הנשיא ניצח בהפרש קטן. תומכות של ארדואן באנקרה
 

הנשיא ניצח בהפרש קטן. תומכות של ארדואן באנקרה(רויטרס)

תומכי ארדואן באיסטנבול
 

תומכי ארדואן באיסטנבול(רויטרס)

תומכי ארדואן באיסטנבול
 

תומכי ארדואן באיסטנבול(רויטרס)

  • תגיות: