חשיפה: עשרות מוסדות החינוך שנבנו בשיטת הפל קל - ולא חוזקו

10 שנים לאחר שנקבע כי אין לבנות עוד בשיטת "פל קל", הזכורה לרעה בעקבות אסון ורסאי בו נהרגו 23 אנשים, ועשרות בתי ספר, גנים ואפילו אוניברסיטה ומכללה עדיין לא חוזקו כנדרש. עד שהמקומות לא יחוזקו, בתי הספר מהווים סכנה לאלפי תלמידים מכל הגילאים ברחבי הארץ

  • פורסם ב:
  • 12/04/2017 22:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/04/2017 23:57
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

בחודש הבא ימלאו 16 שנים לאסון ורסאי, שבו קרסה מהקומה השלישית רצפת אולם האירוע במהלך חתונה, אירוע בו נהרגו 23 אורחים ומאות אחרים נפצעו. למרות האירוע הקשה, בישראל פועלים עשרות בתי ספר שנבנו בשיטה, ואלה כלל לא טופלו כראוי.

 

בשנת 2003 הגישה ועדת חקירה ממלכתית על האסון את מסקנותיה, וארבע שנים אחר כך אלה עוגנו בחוזר מנכ"ל של משרד הפנים שקבע כי אין לבנות עוד תקרות ב"פל קל", וגם כי המבנים שבנויים בשיטה הזו חייבים להיבדק ולעבור חיזוק במקרה הצורך. במהלך השנים גם פורסמו כמה דוחות של מבקר המדינה שקבעו כי הטיפול בנושא לקוי מאוד.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

פסגה מתוחה: על רקע התקיפה בסוריה - פוטין וטילרסון נפגשו במוסקבה

חשש לחייהם של שלושה נעדרים בכינרת; החיפושים יימשכו מחר בוקר

אדם בשנות ה-40 לחייו מת לאחר שהתייבש במהלך טיול בנחל ערוגות

 

עשור לאחר שהתקנות הפכו למחייבות, ומאות מבנים עדיין בנויים בשיטה הזו מבלי שחוזקו כנדרש, בהם עשרות מוסדות חינוך שבהם לומדים בכל יום אלפי תלמידים. אחד המקומות האלה הוא בית הספר לבנות של חב"ד בלוד, בו מעל ראשן של התלמידות מוצבת תקרה שנבנתה בשיטה המסוכנת. כבר בבוקר שלאחר שחדשות 10 פנו לרשויות המקומיות בנושא, הגיעו מהנדסי העירייה כדי לבדוק מחדש האם המבנה אכן מסכן את חיי התלמידות.

 

גם כאן נמצא
 

גם כאן נמצא "פל קל". בית הספר התיכון ברנקו וייס בבית חשמונאי(חדשות 10)

וזו בעצם הבעיה הגדולה של הציבור בנושא ה"פל קל": אין לנו שום דרך לדעת אלו מבנים, פרטיים או ציבוריים, נבנו בשיטה, אלו חוזקו ואלו לא. לאחר אסון ורסאי הוקם מטה הפל קל שאמור היה לרכז את איסוף המידע, אלא שזה לא קיבל סמכויות של ממש והמידע נותר בידי הרשויות המקומיות בלבד. התנועה לחופש המידע מבקשת כבר כמה שנים לקבל את המידע, אך לשווא - ואחריות האכיפה הוטלה על הרשויות המקומיות, וכל אחת מהן פועלת לפי ראות עיניה.

 

בין המוסדות החינוכיים ברחבי הארץ שנבנו בשיטה הזו ולא טופלו כנדרש נמצאים בתי ספר, גנים ואפילו אוניברסיטאות, רובם בפריפריה. ניתן למצוא מוסדות בעיתיים בישיבה בני עקיבא שבמירון, בתיכון ברנקו וייס שבבית חשמונאי, בחסידות נדבורנה בבני ברק, בבית הספר יסודי א' והתיכון במג'דל שמס, בבתי הספר ביישובים בוקעאתא וכאוכב אבו אל היג'א, בישיבת נחלת דוד שבפתח תקווה ואפילו בבניינים באוניברסיטה העברית ומכללת אחווה - כשכמובן ישנם עוד מקומות רבים שנבנו בשיטה.

 

ממשרד החינוך נמסר: "האחריות על תקינות מבני מוסדות החינוך היא של הרשויות המקומיות. המשרד מתקצב החלפות תקרות פל קל, ואף תיקצב בעבר לפי דרישה. לא ידוע לנו על בקשות נוספות".

 

מהמכללה האקדמית אחוה נמסר כי "במכללה בניין אחד שבו תקרת פלקל. הבניין נבדק בדיקת עומק על ידי מהנדס מומחה לנושא לפני כשלוש שנים בעת כהונתו של המנכ"ל הקודם ונמצא שהוא תקין לחלוטין. כעת נעשית בדיקה נוספת שאת תוצאותיה נקבל לאחר חג הפסח".

 

מעיריית לוד נמסר כי "בי"ס חב"ד לבנות נמצא בטיפול. לאחרונה הקימה העירייה אגף חדש בבית הספר ועתה עם סיום העבודות, נמצאת העירייה בהליך מכרזי לביצוע עבודות החיזוק של המבנה הישן באמצעות קבלן חיצוני, עבודות אשר יושלמו במהלך הקיץ הקרוב".

מעיריית פתח תקווה נמסר בנוגע לישיבת נחלת דוד כי "המבנה אינו בבעלות עירונית. במצבו כרגע, לפי בדיקת המומחה, אינו מהווה סכנה כיוון שאין על התקרה עומסים חיצוניים למעט משקל עצמי (התקרה אינה תקרה "נושאת"). העיריה פועלת לפי סמכותה מול הבעלים (עמותה) לביצוע החיזוק הנדרש."

 

מעיריית אשדוד נמסר לגבי מוסדות תהלה לדוד כי "המבנה הוקצה לעמותה חינוכית עצמאית, שע״פ כל דין אחראית על בטיחות המבנה ותחזוקתו, והעיריה פועלת לאכיפת אחריות זו בכל האמצעים העומדים לרשותה".

ממועצה אזורית גזר נמסר לגבי מבנה תיכון ברנקו וייס בבית חשמונאי: "הנושא ידוע. המועצה עורכת בדיקות תקופתיות ע"י קונסטרוקטור ומעבדה המומחית לכך. התקרה נמצאה יציבה. יחד עם זאת חוות הדעת הועברו גם למשרד החינוך".

מהמועצה אזורית עמק יזרעאל נמסר כי "המוסד נווה עמיאל אינו שייך למועצה ומנוהל על ידי עמותה פרטית. אנו מודים על הסבת תשומת ליבנו לנושא. בעקבות פנייתכם, בדקנו עם הנהלת הכפר את הנושא. לטענתם, הגג עבר לפני מספר שנים בדיקה הנדסית ואושר. למרות זאת, אגף ההנדסה במועצה יקדם בדיקה נוספת במקום לוודא את בטיחות המבנה".

אלפי תלמידים נמצאים בסכנה ברחבי הארץ (אילוסטרציה)
 

אלפי תלמידים נמצאים בסכנה ברחבי הארץ (אילוסטרציה)(GettyImages/אימג'בנק)

  • תגיות: