לברוב: "מוכנים לשחזר את ההסכמים האוויריים עם ארצות הברית"

על רקע המתיחות העולה בין ארצות הברית ורוסיה בנוגע למצב בסוריה, נפגש שר החוץ האמריקני עם מקבילו הרוסי וגם עם הנשיא פוטין. לברוב אמר כי הוא וטילרסון סיכמו להמשיך בשיתוף הפעולה למציאת פתרון בסוריה. רוסיה הטילה וטו על החלטת מועצת הביטחון לגנות את המתקפה הכימית בסוריה

  • פורסם ב:
  • 12/04/2017 20:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/04/2017 01:34
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

על רקע המתיחות הגדול בין רוסיה וארצות הברית, הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין נפגש היום (רביעי) עם רקס טילרסון, שר החוץ האמריקני. בתוך כך, הטילה רוסיה וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם לגנות את המתקפה הכימית בסוריה ולבצע חקירה מהירה בנושא.

 

במסיבת עיתונאים שערך טילרסון עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב בתום פגישתם, אמר לברוב כי השיחות בין השניים היו "כנות ויסודיות" ושהנשיא פוטין אישר את מוכנות לשחזר את ההסכמים האוויריים בין המדינות. "אנחנו רואים מוכנות מצד הקולגה שלנו, ארצות הברית, לתמוך בחקירה על ההתקפה הכימית בסוריה, והסכמנו להמשיך בשיתוף הפעולה למציאת פתרון".

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

ספייסר ממשיך להתנצל: "אכזבתי את עצמי ואת הנשיא טראמפ"

אדם בשנות ה-40 לחייו מת לאחר שהתייבש במהלך טיול בנחל ערוגות

תוך זמן קצר: 5 אנשים נסחפו בכנרת, שלושה מוגדרים כנעדרים

 

"ההתקפות בסוריה הסלימו את המצב, אני לא חושב שמצב כזה בין שתי המדינות יהיה דבר טוב. אנחנו גם רואים ניסיונות לחבל בשיתוף הפעולה בינינו. לארצות הברית ולרוסיה יש אחריות על ביטחון ברמה הבינלאומית", הוסיף לברוב.

 

טילרסון ולברוב בפגישתם במוסקבה
 

טילרסון ולברוב בפגישתם במוסקבה(רויטרס)

גם טילרסון עצמו דיבר במסיבת העיתונאים, ואמר כי רמת האמון בין המדינות היא הנמוכה ביותר אי פעם: "אמרתי לפוטין כי לא ייתכן ששתי המדינות עם הכוח הגרעיני הגדול ביותר לא  יסתדרו". שר החוץ האמריקני גם התייחס למתקפה הכימית בסוריה, ואמר כי המתקפה הייתה מתוכננת, מכוונת ושהיא בוצעה על ידי כוחות הממשל הסורי: "ארצות הברית לא רואה מקום לאסד בסוריה, האשמות בפשעי מלחמה נגדו הם אפשריים. חשוב שירידת אסד מכוחו תיעשה בדרך מסודרת". שר החוץ הרוסי ענה לו, ואמר שרוסיה לא תולה את תקוותה באסד או בכל אדם אחר בסוריה.

 

הלילה התראיין הנשיא טראמפ לרשת "פוקס", ואמר שפוטין "תומך באדם שהוא באמת אדם מרושע ואני חושב שזה רע מאוד עבור רוסיה, בעבור האנושות ובעבור העולם כולו". פוטין עצמו לא נשאר חייב, ואמר שהיחסים בין המדינות הדרדרו מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן.

 

טילרסון עצמו הגיע ברוח קרבית לפגישתו עם לברוב: "רוסיה נכשלה בעמידה בהתחייבות שלה מ-2013, לא ברור אם היא כשלה בהתייחסות להתחייבות הזאת ברצינות או שהיא הייתה לא כשירה לעשות זאת, אבל האבחנה הזאת לא משנה למתים".

 

דבריו של טראמפ, שכאילו הוסיף שמן למדורה, גרמו ללברוב לא לשתוק, והוא בעצמו אמר כי "בחודשים האחרונים שמענו מוושינגטון אמירות רבות ושונות בנוגע למצב הנוכחי של יחסינו". ייתכן והדבר הוביל לכך שהרוסים הודיעו שיטילו וטו באו"ם על הצעת ההחלטה האמריקנית בקשר לסוריה ואידליב, צעד די דרמטי מכיוונם. בתוך כך, כתב של "הגארדיאן" דיווח כי טילרסון הגיע לקרמלין כדי להיפגש עם פוטין.

 

 

"יש ניסיונות לחבל ביחסים רוסיה - ארצות הברית". טילרסון ולברוב(רויטרס)

  • תגיות: