אילו לקחים הפיקו בצה"ל מפריצת חמאס לסלולריים של החיילים?

מספר חודשים לאחר שחמאס התרברב בכך שפרץ למכשירים סלולריים של חיילים ישראלים, הגיע המקרה לדיון בכינוס קספרסקי העולמי. ומה עשו בצבא כדי למנוע מקרה דומה?

הכנס השנתי של חברת קספרסקי הוא לא רק אחד הצבעוניים בעולם הסייבר - הוא גם אחד החשובים שבהם. בכירים בתחום - גם אנחנו - הוזמנו לסן מרטין כדי לשמוע על הסכנות החדשות שמסתובבות ברשת.


היום (שלישי) ילמדו כאן גם על מתקפת הסייבר כנגד חיילי צה"ל שנחשפה בתחילת השנה. "כדי לתקוף צבא לא צריך צריך ללכת לשרתים", אומר עידו נאור, חוקר בכיר בקספרסקי, "תקפו את החיילים שהם החוליה החלשה בשרשרת והיתה כאן התקפה די טובה".


לכתבות נוספות בפרשה

פרשנות: ממתי צה"ל חוסך לחמאס את הצורך במסיבת עיתונאים?

פרטים חדשים על המתקפה: לכמה חיילים נפרצו המכשירים?

עקב האיום: חיילים פיתחו תוכנה שתזהה פרופילים מזויפים


נזכיר, נשים שיצרו קשר עם חיילים בפייסבוק פיתו אותם להוריד אפליקציה לשיחות וידאו שהיתה למעשה סוס טרויאני - מאותו רגע חמאס שלט במידע שזורם לטלפונים עשרות אלפי קבצים עם הקלטות, תמונות וסרטונים מתוך בסיסים התגלגלו לידיו.


"כל מתקפה היא הצלחה לתוקף", ממשיך נאור, "מבחינת איכות המידע התוקף מאוכזב - מבחינת התוכן שלה הוא מרוצה".

התכתבות בין חייל צה
 

התכתבות בין חייל צה"ל לפרופיל של בחורה שאותו זייף חמאס(דובר צה"ל)

המתקפה הזו גרמה לצהל לשנות נהלים בנוגע לשימוש חיילים ברשתות החברתיות, עצם המודעות לעניין תגרום לחייל הבא לפקפק לפני שהוא מוסר מידע שהוא לא מכיר לדמות אינטרנטית.

 

אגב, חלק גדול מהקבצים שזרמו אל חמאס התגלו לאחר הבדיקה כלא רלוונטיים כיוון שחיילים התרברבו בכך שהם לוחמים באזור עזה כשבפועל הם שירתו במקומות אחרים - רגישים פחות.

 

בלי קשר למתקפה הזו - כאן, בכינוס בסן מרטין, כמו בכל מקום אחר בעולם הטכנולוגי, רוכשים כבוד גדול לישראל: ראש רשות הסייבר שלנו, בוקי כרמלי, הוזמן הנה לשאת דברים על המערך הלאומי שמוקם בימים אלה.

 

הניסיון לחדור לצבא דרך השימוש של חיילים ברשתות החברתיות הוא נושא חדש - ומומחים מכל העולם ילמדו ממה שעבר על צה"ל, במרדף המתיש, האינסופי והסיזיפי כנגד ההאקרים ומתקפות הסייבר.

  • תגיות: