המתקפה בסוריה - הערכה בישראל: הרוסים נתנו אור ירוק לביצוע ההפצצה

ההערכה היא כי הקרמלין נתן אור ירוק לביצוע ההפצצה מתוך הבנה שהעולם לא יעשה דבר מלבד גינויים. שר החוץ האמריקני: "אסד פועל בברוטאליות חסרת בושה ובברבריות" • עיתונאי סורי לחדשות 10: "קורא לעמים שנשאר להם מעט מצפון לעצור את אסד המשוגע"

ההערכה הבוקר (רביעי) בישראל היא שהרוסים נתנו אור ירוק לביצוע ההפצצה מתוך הבנה שהעולם לא יעשה דבר מלבד גינויים. התחושה של פוטין ואסד כעת היא שהם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם.

 

על פי כל הסימנים נראה כי אסד השתמש בגז עצבים. רוב הגז שהיה ברשות אסד הושמד, נשארו לו שאריות וכנראה שהפצצה היום הייתה שימוש של גז עצבים עם כלור.

 

לכתבות נוספות מחדשות 10:

הבית הלבן: "התקיפה הכימית בסוריה - בגלל חולשת אובמה"

עד ראיה למתקפה הכימית בסוריה לחדשות 10: "אנשים השתעלו ויצא להם קצף מהפה"

דיווח בסוריה: 110 הרוגים במתקפה כימית בצפון-מערב המדינה

 

העולם הזדעזע בעקבות ההתקפה הרצחנית בעיירה חאן שייחון בו נהרגו מעל 100 בני אדם, אבל ההרוגים האלו לא ישנו את תגובת העולם, כפי ש-1,300 הרוגים לא שינו זאת לפני מספר שנים.

 

"האירועים המתועבים בסוריה הם תוצאה של חולשת ממשל אובמה", מסר דובר הבית הלבן. "הנשיא אובמה אמר ב-2012 כי הוא יקבע קו אדום הנוגע לשימוש במשק כימי, ואז לא עשה דבר". ספייסר סירב להגיד מה ממשל טראמפ יעשה בעקבות המתקפה, אך ציין כי הנשיא שוחח על הנושא עם הגורמים האחראים על הביטחון הלאומי.

 

שר החוץ האמריקני רקס טילרסון אמר הערב כי ההתקפה הכימית של סוריה מראה כי "אסד פועל בברוטאליות חסרת בושה ובברבריות. איראן צריכה להשתמש בהשפעה שלה על הממשל הסורי כדי לדאוג שהתקפות נוראיות כאלה לא יקרו שוב".

 

יכולים לעשות ככל העולה על רוחם. נפגעים בעקבות מתקפה כימית באזור אידליב שבסוריה
 

יכולים לעשות ככל העולה על רוחם. נפגעים בעקבות מתקפה כימית באזור אידליב שבסוריה(רויטרס)

מקור אמריקני בכיר אמר כי הממשל מאמין שאסד השתמש בגז סארין ב"ביטחון כמעט מלא" במתקפה שבוצעה על ידי כוחות הנאמנים לנשיא אסד.

 

ייתכן והזעזוע צריך להתחיל בכך שאובמה לא תקף בשנת 2013 כשהוצג בפניו כי יש לאסד נשק כימי, מאז אירעו עוד 40 תקיפות של הסורים עליהם לא אמרו האמריקנים דבר. התערבות הרוסים בסוריה גרמה לאסד להרגיש ביטחון גדול יותר להשתמש בנשק כזה.

 

ככל הנראה לא מתכוונים בבית הלבן לבצע שינוי ממשל ואסד יישאר בתפקידו. אם יש ברית בין טראמפ לפוטין אז אין סיכוי שנראה פעולה בין לאומית נגד אסד.

 

ההערכה שאסד יישאר בתפקיד. הנשיא אסד והנשיא פוטין
 

ההערכה שאסד יישאר בתפקיד. הנשיא אסד והנשיא פוטין (רויטרס)

עיתונאי סורי לחדשות 10: "עצרו את אסד המשוגע"

עיתונאי תושב אידליב תיאר לחדשות 10 את המתרחש בראיון מיוחד מהאזור: "מטוסי קרב תקפו פעמיים את העיר חאן שיחון. הנפגעים פלטו קצף מהפה. הם קרסו לחלוטין. הגיעו אלינו 30-40 נפגעים מחוסרי הכרה, חלקם היו כבר מתים. הרופאים קבעו כי האזרחים נפגעו מגז סארין", סיפר העיתונאי.

 

"רוב הנפגעים שהגיעו לבית החולים היו ילדים. היו גן תינוקות שרק נולדו. הם נפגעו מקריסת מערכת העצבים כתוצאה מהפגיעה מהגז. אני קורא לעמים שנשאר להם מעט מצפון לעצור את אסד המשוגע. הוא הורג את בני עמו ללא נקיפות מצפון", פנה הסורי בקריאה לשאר עמי העולם.

  • תגיות: