10tv, 10tv

המשבר בקואליציה: מגעים לגישור בין נתניהו וכחלון כדי למנוע בחירות

השר לוין החל בדיאלוג עם מקורבי שר האוצר בניסיון להגיע להסכמות בין הצדדים בנושא הקמת תאגיד השידור הציבורי. לפני זמן קצר הסתיימה פגישה של לוין עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. במקביל: בסביבת היועמ"ש מבהירים – חקירות נתניהו לא ייפסקו גם במקרה של בחירות • תכנון בכנסת כדי להימנע מבחירות – הפלת נתניהו בהצבעת אי-אמון וכינון ממשלה חלופית

רק שנתיים לאחר השבעת הממשלה - האם המערכת הפוליטית בדרך לבחירות? לחדשות 10 נודע הערב (ראשון) כי שר התיירות יריב לוין (הליכוד) פנה למקורביו של שר האוצר משה כחלון, וגם צפוי להפגש איתו ביממה הקרובה. המטרה - לנסות ולגשר בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו ולמנוע בחירות.

 

לפני זמן קצר הסתיימה פגישה של לוין עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. הצדדים דיווחו על אווירה טובה ורצון משותף לפתור את המשבר.

 

לוין פועל מטעמו של נתניהו לפשרה לפיה יותר עובדים של רשות השידור ייקלטו בתאגיד החדש, וכן ההנהלה החדשה תוחלף, ותוכפף לדרג הפוליטי. כחלון נכון להידבר ונמנע מהסלמה בוטה של המשבר, שככל הנראה התפרץ כאשר נתניהו נחשף לטיוטת חוק תקשורת מרוככת, שנהגתה על ידי סביבתו של כחלון. בינתיים לא ברור מה הביא את נתניהו לשינוי דעתו בנוגע לתאגיד.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

כחלון על משבר התאגיד: "אחרים זרקו את האחריות; לא צריך הטפות מוסר"

נתניהו נגד כחלון: "שר אוצר אחד כבר הבין שאני רציני"

המשבר בקואליציה: "אווירת בחירות, עדיין לא בחירות" • פרשנות

 

על רקע הערכות לפיהן המהלך של ראש הממשלה קשור לחקירות נגדו, בסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מבהירים כי החקירות יימשכו גם בתקופת בחירות. על פי הנחיית משרד המשפטים, ההחלטה על כך תלויה בשיקול דעתו של היועץ, שכאמור אינו מתכוון למנוע מהמשטרה ומהפרקליטות להתקדם בנושא.


החקירות יימשכו גם בתקופת בחירות. רה
 

החקירות יימשכו גם בתקופת בחירות. רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון (ארכיון)(רויטרס)

בתוך כך נודע גם שחברי כנסת, הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה, פועלים על מנת להפיל את הממשלה בהצבעת אי-אמון, ולכונן ממשלה זמנית על מנת להימנע מבחירות. היוזמה מגיעה מצדם של ח"כים שחוששים כי לאחר הבחירות יצטמצם מספר המנדטים של המפלגה שלהם והם יוותרו מחוץ לכנסת.

 

המועמד שעליו ימליצו הצדדים לנשיא המדינה כראש הממשלה הבא יתחייב שלא להתמודד לתפקיד בבחירות הבאות. כך לפי המגעים למהלך שסיכויי ההצלחה שלו נמוכים מאוד, בעיקר בעקבות הסיכוי הנמוך שאחד מראשי המפלגות יסכים לתנאי כזה.

 

חבר הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד) התייחס הערב גם הוא למשבר. "מה זה צריך להיות? הם יצאו מדעתם? ככה לא מנהלים מדינה", אמר לפיד, "כולם מתעסקים בפוליטיקה קטנה במקום בבריאות, ובעזה יש מתחים". הוא טען כי הסיבות למשבר בכלל לא ברורות לציבור. "95% מאזרחי המדינה לא יודעים מה זה תאגיד, כך זה לא יכל להימשך".

 

נסיונות לגיבוש קואליציה חלופית. מליאת הכנסת (ארכיון)
 

נסיונות לגיבוש קואליציה חלופית. מליאת הכנסת (ארכיון)(רויטרס)

מוקדם יותר היום התבטאו שני ראשי הצדדים בעימות בהזדמנויות שונות. שר האוצר הגיב לראשונה לסכסוך הקואליציוני עם  נתניהו לגבי עליית תאגיד השידור הציבורי לאוויר במהלך מסיבת עיתונאים. "הממשלה הקודמת עוללה להם מה שעוללה וזרקה את זה אליי", אמר כחלון בקריית הממשלה בתל אביב.

 

"זה קל, דברים טובים לקחת, דברים רעים לזרוק על מישהו אחר", אמר כחלון, "אני ציפיתי מההנהגה שתעשה משהו מקורי חדש אבל לא", הוסיף השר שהגיע על מנת להציג הסכם עליו חתמו משרדי הממשלה עם הסתדרות המורים. "במנהיגות צריך לקחת מנהיגות עד הסוף", הוסיף כחלון.

 

עוד לפני כן, לפני ואחרי המראתו לביקור בסין, התבטא ראש הממשלה בעניין ותקף את כחלון. נתניהו אמר כי "ילך עד הסוף" בעניין התאגיד, לאחר הנחיתה בבייג'ין. "שר אוצר אחד כבר הבין שאני רציני, עכשיו כנראה ששר אוצר נוסף יבין", אמר נתניהו והתכוון לפיטורי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד (יש עתיד) ופירוק הממשלה על רקע תמיכתו ב"חוק ישראל היום".


כאמור עוד לפני ההמראה לסין התייחס נתניהו לנושא. "לא יכול להיות מצב שאנחנו בליכוד עם 30 מנדטים מכבדים את כל הסעיפים הקואליציונים של מפלגות קטנות", אמר ראש הממשלה. "גם בנושאים שאנחנו לא מסכימים כמו מס על דירה שלישית שכל הליכוד התנגד לו אבל כיבדנו את זה כי יש הסכמים, וכשבאים הסעיפים שלנו, שהם חשובים לליכוד ולי, את זה לא מכבדים. זה לא מקובל עלינו", הוסיף נתניהו.

 

  • תגיות: