נתניהו לפוטין: "איראן מנסה לבנות נמל ימי בסוריה"

הסתיימה פגישת המנהיגים במוסקבה. רה"מ הזהיר כי "האיראנים בונים כוח שיפעל נגד ישראל מתוך סוריה", וטען - הם מאיימים על ישראל במשך אלפי שנים. ע"פ דיווחים, פוטין הגיב כי "צריך להתרכז בהווה, ולא בדברים מהמאה החמישית". השניים שוחחו גם על ההסדר שייקבע לאחר מלחמת האזרחים

  • פורסם ב:
  • 09/03/2017 16:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/03/2017 20:52
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

פסגת נתניהו-פוטין: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש בצהריים (חמישי) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. במוקד הפגישה - התעצמות איראן באזור, בייחוד בסוריה, והמעורבות הרוסית בלחימה בטרור.

 

במהלך הפגישה הזהיר ראש הממשלה כי האיראנים מנסים לבנות כוח צבאי בסוריה שיהווה איום על ישראל. "אנחנו מתנגדים בתוקף להתבססות איראן בסוריה, האיראנים מנסים לבנות כח צבאי שיפעל נגד ישראל מתוך אדמת סוריה", אמר רה"מ, "זיהינו גם ניסיון לבנות נמל ימי בשליטה איראנית לחופי סוריה". לאחר הפגישה טען נתניהו באזני כתבים מדיניים כי "הנושא הופנם".

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

"מקורב רה"מ לאל-ג'זירה: רוסיה מתירה לנו לפעול בסוריה"

נתניהו יוצא למוסקבה: ינסה לעצור השתלטות איראנית על שטחי דאע"ש

"מאות חיילים אמריקנים נשלחו לסוריה להילחם בדאע"ש"

 

על פי דיווח של אתר "הדיילי סטאר", כאשר נתניהו ציין בפני פוטין כי איראן מאיימת כי תשמיד את ישראל במשך אלפי שנים, הגיב לו הנשיא הרוסי - "צריך להתרכז בהווה, ולא בדברים מהמאה החמישית". ראש הממשלה התייחס גם להדר העתידי הצפוי בסוריה וחששותיה של ישראל לגביו. "אנחנו לא מתנגדים להסכם בסוריה", אמר, "אבל מתנגדים בתוקף לאפשרות שאיראן תשמור על נוכחות צבאית בסוריה במסגרת ההסכם".

 

ראש הממשלה נתניהו נוחת במוסקבה לקראת פגישתו עם הנשיא פוטין
 

ראש הממשלה נתניהו נוחת במוסקבה לקראת פגישתו עם הנשיא פוטין(ללא קרדיט)

בפתח הישיבה בין השניים, ציין נתניהו את המאבק של רוסיה בטרור הסוני באזור, בהנהגת דאע"ש ואל-קאעידה. "לרוסיה יש בכך תרומה חשובה מאוד", אמר, אך רמז גם לשיתוף הפעולה בין הכוחות השייכים לציר השיעי: "מובן מאליו שלא היינו רוצים שהטרור הזה יתחלף בטרור של האיסלאם הקיצוני השיעי שמונהג על ידי איראן".

 

"האיראנים רוצים להשמיד את ישראל, הם אומרים את זה בצורה הכי ברורה וחורטים את זה על הטילים הבליסטיים שלהם", הוסיף, "ישראל היא היום מדינה, יש לנו צבא ואנו מסוגלים להגן על עצמנו. אבל האיום של האיסלאם הקיצוני השיעי הוא לא רק עלינו אלא על האיזור ושלום העולם ואני יודע שאנחנו שותפים ברצון למנוע ניצחון כלשהו של האיסלאם הקיצוני מכל כיוון".


ראש הממשלה ציין בפתח הפגישה גם שיתופי פעולה נוספים, בתחומי הכלכלה, הטכנולוגיה, התיירות והתרבות. "הביקורים התכופים שלנו משקפים ידידות אמיתית", אמר. הוא גם הודה לפוטין גם על הסכם הפנסיות שנחתם בין המדינות, לרווחת הישראלים שעלו מרוסיה.

 

הצטרף לפיסגה במוסקבה. ראש אמ
 

הצטרף לפיסגה במוסקבה. ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי (ארכיון)(עדי כהן צדק, יח"צ)

פוטין אמר בנוסף במהלך הפגישה: "אני שמח שהצלחנו לבסס קשר קרוב וחסוי מאוד, אנחנו נפגשים על בסיס קבוע ונמצאים בקשר טלפוני קבוע". נתניהו ענה לו - "אחד הדברים שמאחדים אותנו זה המאבק המשותף שלנו בטרור האסלאמי הרדיקלי".

 

נתניהו הגיע לפגישה מלווה בראש אמן אלוף, הרצי הלוי, על מנת לתאם את הפעילות של שתי המדינות בסוריה. הקשר ההדוק עם מוסקבה הצליח למנוע עד כה חוסר תיאום בין המדינות, אך מה ש שמדאיג את צה"ל כעת הוא כאמור פעולותיה של איראן.


הרצון להתפשטות של כוחות איראניים דרומה, כך שייפרסו לאורך הגבול עם ישראל ברמת הגולן. ראש אמ"ן הציג חומרים לפיהם איראן פועלת להקים מיליציות מקומיות שיילחמו במורדים הסונים, ויכבשו מידיהם בחודשים הקרובים את השטחים הצמודים לישראל.

 

  • תגיות: