10tv, 10tv

"בעל הבית השתגע": מדוע בישראל איש לא מגן על שוכרי הדירות?

הפרק הראשון בסדרת הכתבות של המוסף הכלכלי "אנליסט" על שוק השכירות בישראל. קירות מתפוררים, חדרונים מפוצלים, תשלום מופקע וכל הזמן חשש מהפינוי - ככה נראית שגרת החיים של קרוב לשני מיליון ישראלים, שחיים בשכירות בכל רחבי הארץ. בלי היצע מספיק של דירות, משרדי הממשלה מפקירים אותם למציאות של חוסר ביטחון. האם זה חייב להיראות כך, וכמה חריג המצב יחסית למדינות אחרות?

כשמחירי הדירות נוסקים כבר במשך קרוב לעשור, רוב הצעירים שעזבו את ההורים מתמקמים בנכס של מישהו אחר: מעל רבע מעם ישראל - 27 אחוזים - צריכים, נכון להיום, לחדש חוזה כל שנה. בקרב בני ה-40 ומטה השיעור מזנק ל-37 אחוזים, ועד גיל 30 - קרוב לעשור אחרי השחרור מצה"ל - 41 אחוזים מאיתנו עדיין גרים בשכירות.

 

בניגוד לרוכשי דירות, שמוגנים בעשרות חוקים ותקנות, שוכרים נותרו עד היום שקופים: כל סכום שגובים מהם כשר, כל העלאה בהתראה קצרה מותרת, כל החלטה שלא לחדש - או אפילו לקטוע חוזה קיים - זוכה לגיבוי משפטי, ירושה מהמנדט הבריטי שקידש את הקניין הפרטי של בעלים על חשבון כל זכות בסיסית של מי שגר בו.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

חיסול כפול בכפר קאסם: שני גברים נורו למוות, שלישי נפצע קשה

חשיפה - מנכ"ל משרד הביטחון על פרשת הצוללות: "הפעילו עליי לחצים גדולים ללכת לעסקה"

סערת חוק ההסדרה: היועמ"ש יגן על אלפי בתים שנבנו על קרקע פלסטינית

 

ב-4 השנים האחרונות דמי השכירות לדירת 3 חדרים בדרום עלו ב-9 אחוזים ל-2,400 ש"ח. באזור חיפה כבר 12 אחוז ובירושלים - המחיר הממוצע קרוב ל-3,700 שקלים. בתל אביב, המבוקשת ביותר, דירת 3 חדרים מושכרת ב-5,100 שקל - מעל למחצית מהשכר הממוצע.

 

מחיר שכירות ממוצע ל-3 חדרים בת
 

מחיר שכירות ממוצע ל-3 חדרים בת"א כ-5,100 ש"ח. דירות דרום תל אביב(צילום מסך- לילה כלכלי)

האם זו באמת נורמה עולמית - דפוס בלתי נמנע בערים מבוקשות - או תופעה חריגה שהצמיחה דור שלם בלי עוגן? האם הכל עניין של שוק - ההיצע מול הביקוש - או גם של תרבות, של ערכים, של חוק? כדי לברר איך פתרו בעיות דומות בעולם הרחיק צוות "אנליסט" עד לאמסטרדם וניו יורק סיטי - שני מטרופולינים מצליחים עם לא פחות דרישה למגורים מתל אביב. האם גם שם משליכים את השוכרים לקרב לא שוויוני מול בעלי דירות?

 

לפגישת הייעוץ באמסטרדם, במרכז השכונתי ובחינם, איזבל מגיעה בעקבות ויכוח עם בעל הבית שלה: האם החוזה שעליו היא חתמה מולו, יחד עם שתי שותפות, מסתיים אוטומטית בסוף השנה - או שמותר לשלושתן להמשיך ולגור, באותם תנאים, לפי חוקי השכירות ההולנדים?

 

דירה בסיסית ב-500 יורו. אמסטרדם
 

דירה בסיסית ב-500 יורו. אמסטרדם(flickr by Franco Caruzzo)

לאוזן ישראלית, זה נשמע כמו עוד קרב אבוד מראש: בכל מקרה הבעלים הרי יכול לפנות את הדירה בהתראה קצרה, או לבקש כל סכום שירצה - הכל תלוי בנוסח החוזה עצמו. אלא שבהולנד דמי השכירות מוגבלים בחוק, אסור להעלות אותם באופן שרירותי ואפילו פינוי היושבים בנכס דורש נימוקים חריגים. "כשאני שוכרת משהו ומשלמת עליו יש לי זכויות לגביו. בעל הבית לא יכול לפנות אותי", מספרת איזבל.

 

בהולנד דיור בר השגה נתפס כזכות אזרחית בסיסית, כזו שבה לבעלים הפרטיים אסור לפגוע ללא הצדקה. הרעיון הוא לא רק להוזיל, אלא לוודא שהתשלום אכן מתאים להשקעה הכלכלית: דירה בסיסית וקטנה תעלה לא יותר מ-500 אירו לחודש.


אפילו בניו יורק היקרה, בבניינים משותפים בני כמה עשרות שנים, יש תקנת ברזל בשם Rent Stabilization - איסור להעלות את השכירות מעבר לשיעור שפרסמה העירייה. אגב, השנה אחוז ההתייקרות עמד לראשונה על אפס.

 

מחירי דירות-השוואה
 

מחירי דירות-השוואה(ערוץ 10 - צילום מסך)

  • תגיות: