מדוע התעלמו במשרד להגנת הסביבה מחוק שהעניק הטבה של מיליונים לבזק?

בתקופת כהונתו של השר להגנת הסביבה לשעבר, אבי גבאי, לא אכפו את חוק הפסולת האלקטרונית על חברת בזק, בה גבאי שימש מנכ"ל בעבר. הדבר איפשר לחברה מכירה לא חוקית של ציוד חשמלי בלוי במיליוני שקלים. המשרד להגנת הסביבה: "אין קשר בין הליכי האכיפה של המשרד לבין כהונה של שר זה או אחר"

  • פורסם ב:
  • 25/01/2017 21:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/01/2017 23:13
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

בכירי המשרד להגנת הסביבה לא אכפו את חוק הפסולת האלקטרונית על חברת בזק ואפשרו לה למכור באופן לא חוקי ציוד בלוי וליהנות מהטבה של מיליוני שקלים. מי שעמד בראש המשרד באותה תקופה, השר לשעבר אבי גבאי, שימש מנכ"ל חברת בזק בעבר.

 

בשנים האחרונות חוקקו מספר חוקים באחריות המשרד להגנת הסביבה בהם: חוק הפיקדון, שבמסגרתו מחויבות חברות משקאות לאסוף בקבוקים משומשים, חוק האריזות שמחייב את היצרנים למחזר את פסולת האריזות וחוק הפסולת האלקטרונית שנועד לעודד שימוש חוזר בציוד חשמלי ואלקטרוני, ובכך להקטין את ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות השליליות של ציוד זה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

חקירת רה"מ: מסתמן אישום בפרשת המתנות

טראמפ: "בניית חומ, מקסיקו תחל מהר ככל האפשר"

ישראל תקלוט כ-100 ילדים פליטי הלחימה בסוריה

 

 

אתר פסולת אלקטרונית בשפרעם
 

אתר פסולת אלקטרונית בשפרעם(חדשות 10 - צילום מסך)

אבי מושל, יועץ לאיכות אוויר, הסביר כי "באזור שבו יש את השריפה של הפסולת האלקטרונית מי התהום נהפכים למסוכנים לבריאות, עם סיכון הסרטן הגבוה ביותר מכל החומרים המוכרים כיום". הגופים שמחזיקים בפסולת - רשויות מקומיות, רשתות מזון, חנויות חשמל ואחרים - מחויבים להעביר אותה ללא תמורה ל"גוף יישום", גוף שנבחר על ידי המשרד להגנת הסביבה לטפל בפסולת בלי לפגוע בסביבה.

 

המשרד להגנת הסביבה אמור לאכוף זאת, ולהטיל קנסות על חברות שמוכרות את הציוד באופן פיראטי. גוף היישום שיגר שורה של מכתבים נגד בזק למשרד להגנת הסביבה, ערב כניסתו של מנכ"ל בזק לשעבר, אבי גבאי, לתפקיד השר להגנת הסביבה. בנוסף, הוגש בג"ץ נגד המשרד מאחר שהתעלם לכאורה מההפרות של בזק ושל חברות נוספות.

 

השר אבי גבאי במסיבת עיתונאים לאחר התפטרותו
 

השר אבי גבאי במסיבת עיתונאים לאחר התפטרותו(חדשות 10)

במשרד להגנת הסביבה התחייבו לפני בג"ץ שהשר לשעבר גבאי יטפל בנושא, אך גם בחלוף הזמן לא הוטלו קנסות וכוח האדם שאמור לאכוף את ההפרות לא השתנה. בזק כאמור מוכרת את הציוד המקולקל לקבלנים ישראלים, אך גבאי טוען שהמכירה נעשית בכלל לחו"ל. שלושה ימים בלבד חלפו לאחר הודעתו של גבאי על התפטרותו מהרגע בו החל המשרד להגנת הסביבה לאכוף את החוק. בחברת היישום דיווחו כי רוב החברות אכן החלו ביישום החוק בתקופתו של גבאי, ושחברת בזק המשיכה להפר אותו.

 

תגובת המשרד להגנת הסביבה: "אין כל קשר בין הליכי האכיפה של המשרד לבין כהונה של שר זה או אחר. במשרד התקבלו מאז כניסת החוק לתוקף תלונות לפיהן בזק מוכרת את פסולת הציוד האלקטרוני שלא על פי החוק. המשטרה הירוקה פתחה בחקירה נגד בזק, תיק שנסגר בשל חוסר אשמה. בחודש האחרון הגיעו למשרד תלונות נוספות מהן עולה כי פסולת אלקטרונית שמקורה לכאורה בבזק מאוחסנת בשולי מחצבה נטושה בשפרעם. הנושא נמצא בבדיקתנו".

 

שילמה כסף כחלק מעסקה שאולי לא תצא לפועל. "בזק" (ארכיון)
 

בזק(צילום מסך-)

תגובת בזק: "בזק מקפידה להעביר כל ציוד שמהווה פסולת אלקטרונית אך ורק לגוף יישום מוכר וללא תמורה. ציוד מרכזות הוא לא פסולת, אלא ציוד שבזק מחליפה לטובת ציוד חדיש יותר. לא ידוע לחברה על הימצאותו של ציוד שלה באתר פסולת. לבזק אין יכולת לבחון מה השימושים שהרוכש עושה בציוד שנמכר לו".

 

תגובת אבי גבאי: "אני תומך באכיפה דווקנית ושיטתית של כל חוקי הגנת הסביבה, ובכלל זאת אכיפת חוק פסולת אלקטרונית, מול כל אדם, גוף או חברה, וללא מורא. אני שמח שפעולות בהן נקטתי בעת כהונתי כשר, לרבות מינוי אנשי פיקוח ואכיפה בכירים, מתחילים לשאת פרי בעצם ימים אלה".

  • תגיות: