כך הפכה הקשחת המדיניות באמסטרדם את שוק הסמים לאלים יותר

אמסטרדם - העיר שהפכה לאחד ממוקדי התיירות הפופלריים בעולם - אלא גם בגלל החוק שמתיר עישון מריחואנה. אלא שבזמן האחרון החלה הולנד להקשיח את המדיניות הליברלית בעקבות גל של פשיעה ועבריינות ונוכח עלייה דרמטית של עישון מריחואנה בקרב בני נוער וקטינים הולנדים. הפרק השלישי של סדרת הכתבות "אור ירוק" בודק האם ההקשחה הזו חזרה כבומרנג להולנדים?

  • פורסם ב:
  • 10/01/2017 23:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/01/2017 23:49
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

אמסטרדם, ה-31 לדצמבר. בעוד שמונה שעות תחכנס שנת 2017, עשרות אלפים יחגגו את השנה החדשה עם ג'וינט ביד או עם עוגיות בראוניז מיוחדות בתוך הקופי שופס, תושבי אמסטרדם או הולנדים בכלל תתקשו למצוא בין ענני העשן.

 

ה"ילו מלו" הוא סמל הלגליזציה, הקופי שופ הראשון שהחל לפעול עוד לפני שפקודת הסמים כאן השתנתה. "בשנת 1967 הקמנו את המקום. זה היה הקופי שופ הראשון בעולם", מספר הבעלים ג'וני.

 

לכתבות הקודמות בסדרה "אור ירוק":

"אור ירוק": כיצד מדיניות אי ההפללה השפיעה על החיים בפורטוגל?

מודל אי-ההפללה: במקום להעניש צרכני סמים - מעניקים להם טיפול רפואי

 

בעוד כמה שעות, לפני חצות, גם ג'וני יספור לאחור, לא לקראת בואה של שנה חדשה, אלא לקראת סגירתו של המקום שהפך להיסטורי. "היינו אמורים לחגוג 50 שנה אבל זה לא אפשרי", הוא אומר.


החוק שאיפשר לעשן בחופשיות ולמכור בכמות מוגבלת קנאביס הביא הרבה מאוד תיירים לקופי שופ של ג'וני ולאלה של חבריו, אבל תושבי אמסטרדם החלו להתמודד עם השלכות פנימיות - ב-2008 יותר מרבע (28%) מבני 14-16 דיווחו שעישנו מריחואנה, ההולנדים נבהלו ועיריית אמסטרדם החליטה שכל קופי שופ שנמצא במרחק של פחות מ-250 מטר מבית ספר ייסגר, 22 מטר בלבד זה מה שהיה חסר ל"ילו מלו" כדי להשאר בחיים.

 

 

"זה היה הקופי שופ הראשון בעולם". מעשנים בקופי שופ באמסטרדם, מתוך סדרת הכתבות "אור ירוק"(חדשות 10)

דווקא במדינה שהביאה לעולם את בשורת הלגליזציה נושבות היום רוחות אחרות. שכנותיה של הולנד מפעילות עליה לחץ בינ"ל כבד להקשיח את מדיניות הסמים המקלה שלה ובאמסטרדם חלה עלייה בפשיעת הסמים. כך במסגרת מלחמת הסמים ניצב ראש ערוף בכניסה לחנות ענתיקות.

"שוק המריחואנה היה פעם ידידותי והיפי וב-20 השנים האחרונות הממשלה החלה לפעול נגדו ולדחוף אותו לצללים. ככל שהממשלה הידקה את הפיקוח, כך השוק נהיה יותר אלים", אומר העיתונאי ההולנדי טאיס רוס.

 

72% מהחקירות שמתנהלות נגד חברים בארגוני הפשיעה הן בנושא סחר בסמים - זה כולל גם את הסמים הקלים. איך צומח שוק שחור סביב סם חוקי? הקונספציה שגדלנו עליה מוטעית, בהולנד אין לגליזציה של סמים קלים.

 

את החלוקה המוכרת שמבחינה בין סמים קשים לקלים הביאו לעולם ההולנדים ב-77', הסמים הקשים נותרו מחוץ לחוק ואילו הקלים קיבלו מעמד חדש - חנויות מיוחדות קיבלו רישיון למכור כמות קטנה של קנאביס - עד 5 גרם לקונה, אבל המחוקק ההולנדי התחכם - הוא אסר על גידול מריחואנה ועל מכירתה לחנויות עצמן, כך שעד שהסמים נכנסים לתוך הקופי שופס הכל מנוהל בצורה עבריינית, מרגע שנכנסו, המשטרה נשארת בחוץ. "זה כאילו כל מה שמגיע לקופי שופס נופל מהשמיים. העניין הזה לא נפתר מעולם", אומרת פין מטאל, חוקרת מדיניות סמים.

 

 

"שוק המריחואנה היה פעם ידידותי והיפי". קופי שופ באמסטרדם, מתוך סדרת הכתבות "אור ירוק"(חדשות 10)

ארצות הברית הייתה זו שהכתיבה לעולם כולו את המדיניות הנוקשה נגד סמים קלים, היום כבר ב-8 מדינות הוחלט על לגליזציה מלאה, מחוץ לגבולות ארצות הברית רק באורווגואי מותר להחזיק ולמכור סמים, בהולנד ובספרד קיימת לגליזציה חלקית מאוד, אבל יותר ויותר מדינות מאמצות את הדה-קרימינליזציה לשימוש עצמי: מדינות אירופה - פורטוגל, רוסיה, אוקראינה, גרמניה, אוסטריה, איטליה, בלגיה ושמונה נוספות באירופה, בשבע מדינות דרום אמריקה וב-3 מרכז באמריקה, באוסטרליה, בחלק מהאזורים בהודו ובמדינות נוספות.

 

בהולנד יש אי הפללה גם כלפי סמים קשים, בשנתיים האחרונות מתגבש לובי פוליטי שמבקש לעלות שלב - לאשר לגליזציה של MDMA החומר הפעיל באקסטזי. "אנחנו דורשים לגליזציה שלו משום שזה סם בטוח יחסית. אתה יכול להינזק ממנו רק אם לקחת חומר מזויף", אומר מנהל המאבק.

 

 

"אנחנו דורשים לגליזציה שלו משום שזה סם בטוח יחסית". MDMA(משטרה)

רובנו נולדנו לעולם שבו אלכוהול וסיגריות קונים באופן חופשי בסופר, וסמים הם דבר מסוכן מאוד, אבל בעולם המדעי המציאות אחרת. במחקרים השונים הסמים המסוכנים ביותר לפי מדד של פגיעה עצבית ורמת התמכרות הם ההרואין, הקוקאין וגם האלכוהול. רמה מתחת אלה הן הסיגריות, ואי שם בתחתית הרשימה ניתן לאתר את הקנאביס ואת האקסטזי כהכי פחות מסוכנים. "אם אתה חושב שאתה מגן על האזרחים שלך בכך שאתה אוסר עליהם משהו, אתה חייב להבין שאנשים תמיד ישיגו את הסמים שהם רוצים", אומרת חוקרת הסמים מטאל.

 

במאבק בין אלה שרוצים לגליזציה של סמים נוספים לבין אלה שמבקשים להגביל את אלה הקיימים ג'וני מוצא את עצמו בצד שהפסיד, 50 שנה לאחר שהקופי שופ הראשון נפתח, הזיקוקים של השנה החדשה מבשרים את סגירתו. "כל שנה היינו חוגגים את השנה החדשה. השנה כבר לא נוכל. הקופי שופ ייסגר ב-12 בלילה לתמיד", מספר ג'וני בעצב.

 

  • תגיות: