10tv, 10tv

החייל היורה בחברון - אלאור אזריה הורשע בהריגה: "אין הצדקה לירי, החייל לא חש בסכנה"

כתשעה חודשים לאחר הירי של החייל במחבל ששכב על הקרקע בחברון, קבע בית הדין הצבאי כי אלאור אזריה הורשע פה אחד בעבירת הריגה ובהתנהגות בלתי הולמת. השופטים: "שימוש בכוח שכזה הוא פסול - גם אם מדובר בחיי אויב". פרקליטו של אזריה: "חשנו בדיונים עוינות כלפי אלאור, נגיש ערעור" • בכתבה: הכרעת הדין המלאה

כתשעה חודשים אחרי הירי של החייל אלאור אזריה במחבל ששכב על הקרקע בחברון, ולאחר כשעתיים וחצי של הקראת פסק הדין, השופטים הצבאיים קבעו את גזר דינו - והרשיעו אותו בעבירת הריגה ובהתנהגות בלתי הולמת.

 

"אין אלא לקבוע כי הונחו לפנינו יסודותיה של עבירת הריגה מעל כל ספק סביר", נכתב בהקראת פסק הדין של השופטים. "אנו מרשיעים את הנאשם פה אחד. שימוש בכוח שכזה הוא פסול - גם אם מדובר בחיי אויב".

 

>> כתבות נוספות אודות הפרשה:

איזנקוט, יום לפני הכרעת אזריה: "גבר בן 18 הוא לא 'הילד של כולנו'"

התובע בשלב הסיכומים במשפט אזריה: הוא שיקר לאורך כל הדרך

מירי רגב: "כך לא מתנגים לחייל של כולנו, אפעל למתן חנינה לאלאור אזריה"

 


 

תגובת צה"ל ופרקליטו של אזריה

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל מכבד את החלטת בית הדין ויילמד אותה ואת השלכותיה באופן יסודי. לאורך כל ההליך, הקפידו בצה"ל על הפרדה מוחלטת בין הציר הפיקודי למשפטי. מערכת המשפט בצה"ל תמשיך ותפעל לחקר האמת, בעצמאות ועל פי שיקולים מקצועיים בכל מקרה בו קיים חשד לדופי בהתנהלות צה"ל ומשרתיו".

 

"מפקדיו של סמל אלאור אזריה יעניקו כל תמיכה וליווי שנדרשים לחייל ולמשפחתו בהמשך הדרך. צה"ל ימשיך להפעיל כל כוח שיידרש תוך שמירה על ערכי צה"ל ומתן גיבוי ללוחמי למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

עו"ד אילן כץ, פרקליטו של אזריה, לאחר ההכרעה: "שמענו בארכיות את עיקרי פסק הדין, מדובר בהכרעה קשה שדחתה את כל טענות ההגנה ונצטרך ללמוד אותה. אנחנו טענו מתחילת ההליך שבית הדין הצבאי היה עם התביעה וגם הבאנו ראיות לכך. אנחנו מכבדים את בית הדין. את הביקורת שיש לנו נשמיע במקומות הנכונים".

 

"אין לי ספק שלאור קביעות שנראו לנו שאינן תואמות את חומר הראיות שהוגש, מן הסתם נגיש ערעור. ביקשנו שהטיעונים לעונש ישמעו בזמן הקרוב ביותר. חשנו במהלך הדיונים על עוינות כלפי אלאור וראינו אותה כעת, בפסק הדין".

 

אזריה ומשפחתו טרם מתן פסק הדין
 

אזריה ומשפחתו טרם מתן פסק הדין(רויטרס)

מתוך פסק הדין: "גרסת הנאשם בלתי מהימנה"

עם תחילת הקראת פסק הדין, שארכה מעל לשעתיים וחצי, קבעה השופטת מאיה הלר שהירי של אזריה הוא זה שהביא למותו של המחבל: "הוא היה שרוע על הקרקע ולא היווה סכנה לנוכחים במקום. ישנו ספק סביר שקיים סייג לאחריותו הפלילית של הנאשם. הנאשם היה מודע שהירי שבוצע מנטרל את המחבל ונוטל חיי אדם. נשמטה הקרקע תחת הטענה שהמחבל היה מת לפני הירי".

 

עוד הקריאה השופטת הלר כי "רק בשלב מאוחר יותר העלתה ההגנה טיעון חדש לפיו המחבל היה מת כשהנאשם ירה בו. הם לא ביססו את האפשרות העובדתית כי אדם מת יכול לזוז. ללא ביסוס עובדתי נשמטת הקרקע שהמחבל היה מת. הירי של אזריה היה קטלני והרג את המחבל. לפנינו מקרה שהוכח מעל כל ספק סביר שנאשם ירה בראשו של מחבל - שכתוצאה מכך מת מהירי. אין מחלוקת כי לאחר הירי אמר הנאשם כי דקרו את חברו ולכן למחבל מגיע למות. התבטאות זו של הנאשם יש לה משקל משמעותי ביחס להכרעה בענייננו".

 

בית המשפט קבע שבמהלך השיחה של אזריה עם המ"פ נאמן, הוא לא העלה חשש מפני סכין או מטען אלא נימק את הירי במעשיו הקודמים של המחבל. השופטים: "לא נמצא דופי בפרטים שמסרו המפקדים. החייל בחר לצאת למתקפה אישית נגד המפקדים. החשש המדומה מהמטען עלה רק לאחר שיחה עם עורך דין. בנוגע לסרטונים, לא ראינו בעין בעין עם ההגנה. מדובר בראיה אובייקטיבית ועצמאית שמאפשרת לבחון את השתלשלות העניינים בזמן אמת. לא ראינו לנכון לפקפק בדברי העדים בנוגע לאותנטיות הסרטונים".

 

צפו: אלאור אזריה עם כניסתו לבית המשפט >>

 

השופטים הוסיפו כי "הנאשם ביצע את הירי בצורה מחושבת. בחרנו לדחות את הטענה שמחסור בשעות שינה הובילו לירי. ידו של המחבל לא הייתה 'במרחק נגיעה' מהסכין והצעקה שהיה עליו מטען לא היוותה בסיס לירי. גרסתו של הנאשם בלתי מהימנה. הסיבה לירי לא הייתה נעוצה בתחושת סכנה. אין הצדקה לירי, ובוודאי לא ירי לראש המוביל למוות. הראינו כיצד הירי שביצע הנאשם לא עולה בקנה מידה אחד עם ההוראות שכן אין מקום לבצע ירי מחמת חשד בלבד".

 

"ההגנה לא הציגה בדל ראיה לביסוס טענתה. אנו קובעים כי מבחינת האינטרס הציבורי חלה חובה על הפצ"ר להורות על הגשת כתב אישום, ערכים של טוהר הנשק מחייבים בבדיקה. עניינים שיש בהם חריגה מנורמות בסיסיות מחייבים רגישות רבה. אין לבוא בטרוניה כלפי רשויות החוק", המשיכת השופטת הלר בקריאת פסק הדין. "לא שמענו מטעם ההגנה ולו עדות אחת שעלו עובדות שקריות על מנת לסבר את אוזני המפקדים. ההגנה חזרה כי הנאשם לא השתתף בתחקיר. הסרטונים שתיעדו את האירוע - אמינים".

 

"ההגנה העלתה תיאוריה חדשה כי המחבל מת מתסחיף אוויר ללב וזאת בטרם ירה בו הנאשם. הגיעו עדים מומחים, ולאחר שמיעת עדותיהם ובחינת התשתית העובדתית העדפנו את חוות הדעת של ד"ר גיבס לפיה מות המחבל נגרם כתוצאה מהירי שכוון לראש ושאינו מת מתסחיף אוויר ללב", המשיכו השופטים בהקראת פסק הדין הארוכה.

 

"אין אלא לקבוע כי הונחו לפנינו יסודותיה של עבירת הריגה מעל כל ספק סביר", סיכמו השופטים. "אנו מרשיעים את הנאשם פה אחד. שימוש בכוח שכזה הוא פסול - גם אם מדובר בחיי אויב".

 

צפו: הרגע בו השופטים הכריעו - אלאור אזריה אשם בהריגה >>

 

התפרעויות מחוץ לבית המשפט

כ-400 שוטרים מאבטחים את אזור בית הדין הצבאי בקרייה, שמחוצה לו נמצאים כ-300 מפגינים שמתפרעים ומביעים תמיכה באזריה ובבני משפחתו, חלקם גם פרצו לכביש הסמוך וחסמו את רחוב קפלן. שלושה מפגינים נעצרו על ידי המשטרה.

 

המפגינים קראו קריאות גנאי נגד בכירים במערכת הביטחון שהתבטאו נגד אזריה, בראשם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, וחלקם אף קראו לאסור את השופטת מאיה הלר - ולשחרר אזריה.

 

"לטענתנו היה עיוות דין מתחילת הדרך, הגשת כתב האישום היה הליך שהיה צריך להיגמר במקסימום בתוך הצבא. אנחנו זועמים על כל מיני פוליטיקאים, כמו שר הביטחון ליברמן - איפה הוא היום? בהתחלה הוא גזר קופון על המשפט הזה", אמר פעיל הימין עו"ד איתמר בן גביר שהצטרף למפגינים.


תיעוד: מאות מפגינים מחוץ לבית המשפט >>

 

לא מעט גרסאות עלו במהלך המשפט כאשר במוקד עמדה השאלה למה ירה אזריה, החובש הפלוגתי, במחבל שהיה שרוע על הרצפה. במהלך המשפט טען התובע כי הירי נבע מנקמה. מנגד, טענו פרקליטיו של אזריה כי המשפט לא נאמר, וגם אם כן, היה זה במסגרת סערת רגשות.

 

לדבריהם החייל חשש שהמחבל נושא עליו מטען נפץ ושהוא עלול להשתמש בסכין שלידו. הם אף האשימו את מפקד הפלוגה בשקר גס וטענו כי עדותו נועדה לכסות על התנהלותו הלקויה. התובע הציג סרטון שבו טען כי אם אזריה חשש ממטען, היה צריך להזהיר את הסובבים והוא לא עשה את זה.

 

במקרה שבו אזריה יורשע בהריגה ייקבע שלב הטיעונים לעונש, שם תבקש הפרקליטות הצבאית לגזור עליו עונש מאסר בפועל. אם יזוכה, תשקול הפרקליטות הצבאית שלא לשחרר את אזריה מהבסיס שבו הוא שוהה עד להחלטה אם לערער על פסק הדין.

 

מפגינים מתפרעים מחוץ לבסיס הקריה
 

מפגינים מתפרעים מחוץ לבסיס הקריה(רויטרס)

הרמטכ"ל גדי איזנקוט התייחס אתמול במרומז למשפט החוצה את החברה הישראלית. "גבר בן 18 שמתגייס לצה"ל הוא לא 'הילד של כולנו'", אמר איזנקוט בהתיחסו לסיסמה שהושמעה במקור ביחס לחטיפתו של גלעד שליט ואומצה על ידי תומכיו של אזריה.

 

איזנקוט אמר את הדברים בכנס לזכרו של אמנון ליפקין שחק במרכז הבינתחומי בהרצליה. "הוא לא 'תינוק שנשבה', לא עבר ליד קו הגבול ומישהו חטף אותו", כך דבריו המלאים של הרמטכ"ל שהוסיף: "הוא לוחם, הוא חייל, הוא נדרש לחרף את חייו כדי לבצע את המשימות שמוטלות עליו".

 

הוריו של אזריה בכניסתם לבסיס הקרייה
 

הוריו של אזריה בכניסתם לבסיס הקרייה(ללא קרדיט)

הכרעת הדין המלאה:

  • תגיות: