בעקבות הסערה: בבצלאל הסירו את התמונה של נתניהו וחבל התלייה

תמונה שנתלתה על אחד מקירות האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, ובה נראה ראש הממשלה כשלפניו הוצב חבל תלייה, מעוררת סערה ברשת. מבצלאל נמסר כי לא מדובר בתערוכה רשמית וכי מדובר בעבודה שהיא במסגרת חופש הביטוי ו"אין בה משום הסתה פוליטית". עם זאת לאחר הביקורת הרבה, התמונה הוסרה. שרת התרבות רגב קראה לעצור את התקציבים לבצלאל

  • פורסם ב:
  • 12/12/2016 17:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/12/2016 21:15
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

על קירות האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל - ראש הממשלה וחבל תלייה. תמונה ובה נראה ראש הממשלה בנימין נתניהו כשלפניו מוצב חבל תלייה תועדה על אחד הקירות בבניין האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל שבירושלים.

 

פעיל ליכוד העלה את התמונה לרשת וזו עוררה תוך זמן קצר תגובות רבות. מבצלאל נמסר כי מדובר בתמונה שככל הנראה נתלתה במהלך ערב של המחלקה לתקשורת חזותית. בנוסף, הבהירו שם שלא מדובר במסגרת רשמית או תערוכה, אלא משהו נקודתי ולא ברור מי תלה את התמונה. לאחר ביקורות רבות שעלו וסערה שהתעוררה, החליטו במוסד להסיר את התמונות.

 

בינתיים, הודיע במשטרה שפנו לפרקליטות בבקשה לחקור את הנושא ולבדוק מי יצר את התמונה ותלה אותו על קיר המוסד הוותיק.

 

שרת התרבות מירי רגב מיהרה להגיב לנושא בפוסט שהעלתה לפייסבוק ובו קראה לשר החינוך נפתלי בנט לעצור את התקציבים של האקדמיה בבצלאל. "התחלתם בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התליה. כישרון אומנותי להסית ולרצוח. אם זו הייתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים.

 

גם יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב לתמונה ואמר שהוא מגנה אותה בתוקף. "אין מקום לעשות בחופש הביטוי שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד", אמר הרצוג.

 

תמונה של בנימין נתניהו עם חבל תלייה שנתלתה בבצלאל
 

תמונה של בנימין נתניהו עם חבל תלייה שנתלתה בבצלאל(ללא קרדיט)

מאיגוד הסטודנטים של בצלאל נמסר: "מדובר בעבודה פרטית של סטודנט אשר בחר להביע עצמו בצינורותיו האישיים. איגוד הסטודנטים בבצלאל לא מכיר או שותף לעבודה הנ"ל. אנו כמובן לא מחזקים מסרים הקוראים לאלימות ולהסתה מכל סוג שהיא ואף מתנגדים לכך. עם זאת, כמוסד לעיצוב אנו מאמינים בחופש הביטוי והאומנות, ובעד מתן ביטוי לכל קשת הדעות, בגבולות החוק.

 

תגובת בצלאל: "בצלאל, האקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם. העבודה תלויה בחדר מדרגות מורכבת מהדימוי המדובר, המופיע מספר פעמים מסביב לצילום דוקומנטרי של כרזות הסתה נגד ראש הממשלה רבין. לצד העבודה תלוי דף ובו כתוב: "קוראים לזה הסתה.." עדיין לא ברור, ואנו מבררים, האם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט, אולם בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות, שעתוק של דימויים, וזכרון.

 

העבודה, על פניה, מתכתבת עם כמה דימויים מוכרים ובעלי משמעות ומשקל, לרבות זיכרון כרזות ההסתה נגד רבין, והכרזה המפורסמת של הנשיא אובמה עם הכיתוב "הופ". התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".

  • תגיות: