פרסום ראשון: הממשל הגרמני עלול לבטל את עסקת הצוללות עם ישראל בשל החשדות

גורמים בקונצרן הגרמני חושפים כי המתווך מיקי גנור, שמיוצג ע"י פרקליטו של נתניהו, קיבל לפחות 11 מיליון אירו. הם אף מאשרים את הפרסום בחדשות 10: קיבלנו הוראה להחליף את המתווך הקודם. החוקר הגרמני שמונה לבחון את הפרשה בראיון לחדשות 10: "אם תתקיים חקירת משטרה בישראל, אנו נהיה מאוד פתוחים לשתף עימה פעולה"

  • פורסם ב:
  • 27/11/2016 22:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/11/2016 22:01
  • |
  • כתבים:
  • דור גליק

גורמים מתוך הקונצרן הגרמני "תיסנקרופ" מביעים היום (ראשון) חשש שגרמניה לא תחתום על עסקת הצוללות ואף עלולה לבטל אותה, זאת בעקבות הפרשה שנחשפה בחדשות 10 .

 

זו הפעם הראשונה שגורם בתיסנקרופ מתייחס לאפשרות נסיגה מהעסקה. הגורם אומר שהעסקה עלולה להפוך לבעיה עבור אנגלה מרקל והממשל הגרמני - בייחוד בתזמון הנוכחי, זמן רגיש מבחינה פוליטית בגרמניה. "אם יש אי סדרים או שחיתות כאן - היא תצטרך לבטל את זה", אומר העיתונאי מרטין מרפי שחשף את השחיתות בחברה.

 

לכתבות נוספות על פרשת הצוללות:

האיש שהוחלף במיקי גנור למקורביו: "נאמר לי שאיתי לא יקנו יותר צוללות מהגרמנים"

פרסום ראשון: המייל במשרד הביטחון שמוכיח מעורבות עו"ד שמרון למען הקונצרן הגרמני

סערת הצוללות: בניגוד לטענותיו - שמרון עבד מול גורם ממשל ישראלי

 

כמו כן גורמים פנימיים אומרים לחדשות 10 כי במהלך המשא ומתן על תנאי ההעסקה, המתווך מיקי גנור דרש מתיסנקרופ עמלה של לא פחות מ-5 אחוזים מכל עסקה. בקונצרן הורידו אותו לפחות מחצי מכך. גנור מקבל כיום שני אחוזים מכל עסקה בין ישראל לגרמניה דרך תיסנקרופ.

 

עד היום גנור קיבל מתיסנקרופ סכום של 11 מיליון אירו. זה לא כולל את העמלה שהיה אמור לגרוף משלוש הצוללות החדשות - הסכם שכידוע עדיין לא נחתם, אך כולל סכום מכובד ביותר שקיבל גנור על הצוללת השישית, צוללת - שחלק ניכר מהסיכומים עליה היה בכלל לפני תקופתו.

 

"החוק יקודם ב-60 הימים הקרובים". רה"מ נתניהו
 

"אם יש אי סדרים ייתכן שהעסקה תבוטל". ראש הממשלה בנימין נתניהו שעומד במרכז הפרשה(רויטרס)

מדוע המתווך הקודם סולק מהעסקה?

כזכור, ביום חמישי חשפנו בחדשות 10 שיחה של שייקה ברקת, מי שנחשב ל"מלך הצוללות", אחראי לחוזים לקנייתן של חמש הצוללות הראשונות מגרמניה לישראל, בה הוא סיפר כי: "באזור מאי-יוני 2009 הגיע מנכ"ל המספנה לביקור בישראל. תואמה לנו פגישה עם מפקד חיל הים. לפתע בא אלינו אבריאל בר יוסף, תא"ל לשעבר בחיל הים, ואומר לנו - מפקד חיל הים לא יקיים את הפגישה אם ברקת יעלה. היינו בהלם. הפקיד הבכיר אמר - מה זה השטויות האלה? בוא נעלה? המנכ"ל הגרמני אמר שבלעדיי הוא לא עולה אבל אני ויתרתי ועזבתי את המקום".


עוד הוסיף ברקת כי: "אחרי הפגישה המנכ"ל התקשר אליי נסער, היינו מאוד קרובים והוא סיפר לי מה היה. בפגישה היו מפקד חיל הים צ'ייני (אליעזר מרום) ואבריאל בר יוסף. צ'ייני אמר לו שאם ברקת ימשיך להיות הנציג של המספנה הגרמנית אז לא יוזמנו יותר צוללות ממנה. אני אזמין מהצרפתים. צ'ייני הוסיף שהנציג של המספנה צריך להיות מיקי גנור".


בשנת 2009 הודח ברקת באופן מפתיע לטובת אותו מיקי גנור, שעו"ד דוד שמרון, פרקליטו של ראש הממשלה, מייצג. גורמים בתיסנקרופ מאשרים שגרסת ברקת, המתווך הקודם לפני מיקי גנור - נכונה: לפי אותם גורמים אכן הייתה הוראה מחיל הים הישראלי לתיסנקרופ להעיף את ברקת ולהביא אדם "שמתאים יותר לחיל הים". "ברקת היה סוכן מוצלח, לא ברור למה החליפו אותו באמצע. זו שאלה פתוחה", אומר העיתונאי מרפי.


הגורמים בתיסנקרופ זוכרים בדיוק את הפגישה עצמה שבה דרשו בצה"ל להעיף את ברקת. תיסנקרופ השיבה לחיל הים שהם מחליטים לגבי זהות המתווך שלהם, אבל בסוף כידוע נענו לדרישה, וברקת הוחלף. "כמובן שזו בעיה אם חיל הים אומר: לא רוצים אותו את ברקת יותר" - כך אמרו בתיסנקרופ.

 

 

 

"לא ברור למה החליפו אותו". שייקה ברקת, "מלך הצוללות"(באדיבות INSS)

בכיר בקונצרן הגרמני: "אנו רוצים לראות את האמת"

ההנהלה הבכירה של "תיסנקרופ" פתחה בסוף השבוע באורח נדיר את שעריה לעיתונאים. זה קורה פעם אחת בשנה לצורך הצגת המאזן השנתי של קונצרן הענק. התאריך שנקבע חודשים רבים מראש - נפל באמצע סערת הצוללות.


בעקבות כך פגש כתב חדשות את דוקטור דונאטוס קאופמן, האחראי על חוק וסדר בקונצרן, אשר בתשובה לשאלה מה גנור עשה כדי לקבל סכום כסף כה גדול מתיסנקרופ, הוא ענה כי "נקיים חקירה כדי לבחון את העובדות, היות שהעובדות הן מה שחשוב כאן, אין ביכולתנו להגיב על מה שנידון במישור הפוליטי והתקשורתי בישראל".


בראיון ראשון לחדשות 10 אומר קאופמן שבכוונתם לשתף פעולה עם משטרת ישראל אם יתבקשו לכך. "אנחנו רוצים לראות את האמת, אין לנו דבר נגד החקירה, להפך. זה טוב לקבל הבהרה על זה כי החקירה שלנו מוגבלת. אם תהיה חקירה משטרתית זה בסדר, ואנחנו מאוד פתוחים לשתף פעולה בהקשר הזה", אומר החוקר.

 

 

"אין לנו דבר נגד החקירה". ד"ר דונאטוס קאופמן, חוקר בקונצרן הגרמני "תיסנקרופ"(חדשות 10)

בהתייחס לחקירה הפנימית של התאגיד הוא מספר כי: "המטרה של החקירה שלנו היא לבדוק האם היה הקשר בין הסוכן המכירות שלנו לבין עורך הדין ואם כן - איזה טבע היה לכך והאם היו פעילויות נוספות שעורך הדין עשה".

 

אם היה ספק עד כמה סערת הצוללות מדאיגה את "תיסנקרופ", קאופמן מסביר כיצד הם עוקבים מקרוב אחרי כל פרסום בישראל - ומזהיר מסנקציות כלפי גנור אם יתברר להם שפעל בניגוד לנהלים: "אנחנו עוקבים באדיקות אחרי מה שכתוב בתקשורת הישראלית ונכלול את הכל בחקירה שלנו ואם תמצא הפרה של החוקים הפנימיים או החיצוניים שלנו - נעצור באופן מיידי ובמידת הצורך נטיל גם סנקציות על כך".

 

האם שמרון העסיק את גנור בעניינים הקשורים לתיסנקרופ ללא ידיעתם, כפי שטוענים בקונצרן? זה מה שבמטה הקונצרן בוחנים כעת. "מר גנור הוא נציג המכירות של תיסנקרופ בישראל, הבלעדי, ויש לנו סעיף מכוון בחוזה לגבי העסקה שאם אתה יוצר קשר עם מישהו נוסף לעבודה שלך - אתה צריך קודם כל לשאול אותנו, ואת זה לא קיבלנו ממר גנור", מציין קאופמן.

 

 

  • תגיות: