חשיפה: מפת טיולי בתי הספר החדשה ביהודה ושומרון

האם הטיול השנתי המסורתי לאילת עומד להתחלף בבתי ספר רבים בטיול לשומרון? פקודות צבאיות חדשות שאושרו גם במשרד החינוך, יאפשרו מעתה טיולים בעשרות מסלולים ביהודה ושומרון, ביניהם הר עיבל, סבסטיה ונחל שילה. היקף האבטחה צומצם, העלויות בהתאם. משרד החינוך: "בימים אלה מתבצעת עבודת מטה בין צה"ל לבין המשרד בנוגע למסלולים"

  • פורסם ב:
  • 10/11/2016 22:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/11/2016 22:02
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

מאות תלמידים מאובטחים על ידי חיילים, נוסעים בפאתי שכם בדרכם מעלה להר עיבל - המראה הלא שגרתי הזה הוא לא יוזמה פרטית הרפתקנית של מנהל אלא אחד ממסלולי הטיולים החדשים המאושרים לבתי הספר של משרד החינוך.


בתום הליך שנמשך שנתיים אושרה לאחרונה פקודת צבאית חדשה באשר לטיולי תלמידים ביהודה ושומרון. כעת יוכלו בתי הספר להגיע למאות אתרים היסטוריים ואחרים מעבר לקו הירוק. בין היתר לחרשה, גבעת היקבים, מעיין מאיר, דיר קלעה, נחל קנה, נחל שילה, להר הברכה - הר גריזים (עד לפני כמה שנים שטח צבאי סגור וכעת גן לאומי), הר כביר וסבסטיה.

 

לכתבות נוספות בחדשות:

לראשונה: התיאטרון הלאומי "הבימה" הציג בקריית ארבע

בכיר ישראלי: "גורמי הימין עשו שגיאה קשה ביותר בחגיגותיהם בעקבות נצחון טראמפ"

נתניהו נפגש עם ראש ממשלת רוסיה: "האתגרים משותפים - נפעל נגד הטרור"


ההליך הזה החל לפני שנתיים לאור שינויים במצב הביטחוני - המועצה האזורית שומרון מיפתה בעבור הצבא את השטח והכינה רשימה של עשרות מסלולים. בכל חטיבה צבאית עברו על המסלולים באופן פרטני ובסופו של דבר שינו את פקודת הטיולים של מסלולים אלה והקלו בתנאי האבטחה הנדרשים (נשק קצר במקום ארוך, מאבטח על כל 50 תלמידים במקום על 25), מה שמאפשר כעת לבתי הספר לבחור בהם לטיול השנתי.

 

הצבא העביר את המלצות הפקודה החדשה למשרד החינוך, שם אימצו אותה בכפוף לכמה הערות שתוקנו וכעת ממתינים לאישור הסופי. "המגמה הברורה היא למחוק את הקו הירוק ברגליים", אמר ראש מועצת שומרון יוסי דגן.

 

 

 

"סוף סוף לקחו אותנו למקום יפה". תלמידים מטיילים ביהודה ושומרון(חדשות 10 - צילום מסך)

יאיר אלמקייס ראש מרכז סיור ולימוד שומרון פעל מול צה"ל בכדי לסייע ברענון פקודת הטיולים: "פקודת הטיולים לא חודשה מזה שנים. ולבקשת צה"ל סייענו להם לרענן את הפקודה ולמעשה לפתוח את השומרון הציורי גם לתלמידי בתי הספר".

 

ביקורי התלמידים בחברון עוררו סערה גדולה בעבר, המהלך הזה, גדול בהרבה, צפוי לעורר שאלות רבות, גם ברמה הביטחונית וגם במגרש הפוליטי. "בדרך כלל לוקחים אותנו למקומות נידחים, עכשיו סוף סוף לקחו אותנו למקום יפה", מספר אלישיב מימרן, תלמיד הישיבה התיכונית "אמי"ת ירוחם" שהשתתף בסיור בהר עיבל.

 

תגובת משרד החינוך: "משרד החינוך לא פרסם הנחיות חדשות באשר לטיולים ביהודה ושומרון. בימים אלה מתבצעת עבודת מטה בין צה"ל לבין המשרד בנוגע למסלולים ובנוגע לפקודת טיולים מעודכנת של הצבא".


ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הגיבה לחשיפה: "מסתבר שלחץ הלובי המתנחלי מסוגל לכופף גם את פקודות הצבא. מישהו רק שכח ששר החינוך של מדינת ישראל מתכוון לשלוח את הילדים שלנו לטיולים שנתיים מחוץ לגבולות המדינה".

 

  • תגיות: