מדינה אחר מדינה: כך הצליח דונלד טראמפ להיבחר לנשיא ארה"ב – נגד כל התחזיות

אחרי ערב ארוך ומתיש, זכה המועמד הרפובליקני בבחירות לנשיאות – ובחודש ינואר הקרוב הוא צפוי להיכנס אל הבית הלבן כנשיא ה-45 של ארצות הברית. אך לפני שזה יקרה, צריך להסתכל על הערב שעבר על טראמפ, שהתחיל בכלל ברגל שמאל – והסתיים עם תוצאות שאף אחד לא ציפה להן

במשך חודשים ארוכים ערך טראמפ עצרות ענק בירידים ובאצטדיונים, ולמרות כל התחזיות השליליות, אמש (שלישי) זה השתלם לו לאחר שניצח בבחירות לנשיאות ארצות הברית.

 

את נאום הניצחון שלו ערך הנשיא הנבחר ללא קונפטי וללא בלונים בצבעי הדגל האמריקני מול מאות פעילים שהצטופפו באולם נשפים בניו יורק, מדינה דמוקרטית באופן מובהק. אך עוד לפני הנאום הגדול בקריירה שלו, פתח את טראמפ את יום הבחירות בקלפי כשפניו היו חמוצות מכיוון שהסקרים היו נגדו - ובעד המתחרה, הילרי קלינטון הדמוקרטית.

 

>> כתבות נוספות אודות הבחירות בארצות הברית:

קלינטון הגיבה להפסד בבחירות: "זה כואב, אבל טראמפ הנשיא שלנו עכשיו"

יום כיפור של הסוקרים, גרסת אמריקה: "אולי צריך לשנות פאזה"

נתניהו בירך את טראמפ: "ידיד אמת, נפעל יחד כדי לקדם את השלום"

 

צבע את המדינות המתנדנדות באדום. הנשיא הנבחר דונלד טראמפ
 

צבע את המדינות המתנדנדות באדום. הנשיא הנבחר דונלד טראמפ(רויטרס)

כשעה לפני שהקלפיות החלו להיסגר, זה קרה: רשתות הטלוויזיה פרסמו מדגמים ראשוניים של זהות המצביעים, ואלה הצביעו על הפתעה - דונלד טראמפ הוא המוביל. כשהקלפיות נסגרו, החל טראמפ לנצח במספר מדינות קטנות - אך אלה היו מדינות שהלכו באופן היסטורי אל המועמד הרפובליקני, ולכן המטה הרפובליקני סירב להתרגש. בשלב מסוים החלה קלינטון לתפוס פער אלקטוריאלי על טראמפ לאחר שניצחה בשש מדינות שונות, והרפובליקנים כבר הרגישו שהם מפסידים את מקומם בבית הלבן.

 

השינוי האמיתי התרחש כשהמדגמים הראו כי טראמפ מוביל על קלינטון במדינת פלורידה המתנדנדת, ולמרות שקלינטון הובילה עליו מבחינת האלקטורים - המדגמים בשאר המדינות המתנדנדות עמדו לטובתו של טראמפ, ולא לצידה של הפייבוריטית לניצחון. איך אמר פעם איש התקשורת חיים יבין? "מהפך".

 

הסוקרים טעו, טראמפ צבע את המדינות המתנדנדות בצבע אדום רפובליקני - ולאט לאט החל טראמפ לראות את תמונת הניצחון המתבהרת. הלבנים החלו ליפול אחת אחרי השנייה, ובסופו של דבר חצה טראמפ את רף 270 האלקטורים הנדרש כדי לזכות בתפקיד הכל כך חשוב. "הגיע הזמן שנתאחד כעם אחד ומאוחד", אמר טראמפ בנאום הניצחון שלו - ועכשיו נשאר לראות אם הוא אכן יפעל בכיוון הזה, ויהיה נשיא שיפעל גם למען אלו שלא בחרו בו.

 

  • תגיות: