10tv, 10tv

רפואה למכירה: הקורס הבעייתי והיקר שעוזר לרופאים לקבל הסמכה

מכון בשם "שילוב" מחלק לפי שיקוליו נקודות בונוס לסטודנטים לרפואה מחו"ל ששילמו 12 אלף שקלים בשביל לקבל הסמכה בישראל. תחקיר אנליסט בדק כיצד נציגים של המכון מדריכים את הסטודנטים להבריז מהרצאות קריטיות ולהגיע לבית החולים ללא ידע רק בגלל ששילמו יותר כסף

מי מוודא שבוגרי החוגים לרפואה שלמדו בחו"ל, מקבלים הכשרה מתאימה לקראת הטיפול בחולים בארץ?

 

מחדל של משרד הבריאות מאפשר למכון בשם "שילוב" לחלק לפי שיקוליו נקודות בונוס לסטודנטים לרפואה מחו"ל ששילמו 12 אלף שקלים על סמך מבחנים פנימיים שהחברה הפרטית כתבה בעצמה. נציגים של המכון מדריכים את הרופאים בטלפון, איך להבריז מהרצאות קריטיות בקורס - בלי שציון המגן ייפגע - וכך להגיע לבית החולים ללא ידע שהתחייבו להשלים.


>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

חשד: אב אנס את בתו בעלת הצרכים המיוחדים

הורשעו עשרה פעילי ארגון פשיעה מב"ש

תיעוד: ניסו לשדוד חנות, הוכו על ידי המוכרת - ונמלטו

 

 

רופאים שהוסמכו קיבלו בונוס בבחינת המגן והוכשרו עם חוסר ידע. רופאים בחדר ניתוח
 

רופאים שהוסמכו קיבלו בונוס בבחינת המגן והוכשרו עם חוסר ידע. רופאים בחדר ניתוח(GettyImages/אימג'בנק)

במערכת הבריאות הציבורית צריכים הרבה רופאים אבל התקציבים הדלים לאוניברסיטה מסוגלים להכשיר בארץ רק כמה מאות מהם בשנה. מי שלא עובר את רף הפסיכומטרי, ובכל זאת לא מוכן לוותר על החלום, שובר לפעמים קופות חיסכון בדרך לתואר ברומניה או הונגריה.

 

כשהסטודנטים מגיעים לכאן לאחר שש שנים של לימודים הם נוחתים היישר לעוד בחינה, כדי שגם כאן יוכלו להכיר ברישיון הנכסף שהשיגו. על מנת לוודא שמי שעומד לטפל בכם, באמת שולט בחומר ולא פחות חשוב - מכיר את השפה ועולם המונחים במערכת הבריאות הישראלית.

 

סביב הבחינות לתושבים חוזרים התפתחה בהדרגה תעשייה. כאן בבית חולים השרון מציעים כבר שנים קורס הכנה ב-8,000 שקלים, לא פחות, שמנסה בעיקר לגייר את חומרי הלימוד הגלובאליים: לתרגם לעברית מונחים מורכבים, להסביר איך כותבים אצלנו מרשם, לדמות שיחה בין רופא לחולה באווירה ישראלית.

 

 

הסטודנטים ששילמו עבור הקורס מחכים לדובדבן האמיתי בסיומו: מי שיעמוד בדרישות הנוכחות, ויצליח בבחינת מגן - יזכה ממשרד הבריאות לבונוס נחשק בציון הסופי, של 10 נקודות שלמות. נשמע כמו תוספת לא הכרחית? ברוב המקרים, מתברר, זו ההטבה שעושה את ההבדל בין הצלחה לכישלון בתהליך כולו.

 

השיטה שמאפשרת לגופים חיצוניים להעניק יתרון כל כך משמעותי רק לנבחנים שנרשמו אצלם, הופכת אותם - במידה רבה - למי שיקבעו אילו סטודנטים יצליחו להפוך לרופאים בישראל ויקבלו בבתי החולים החלטות גורליות על הבריאות שלנו. גם כספי משרד הקליטה מעורבים כאן, הרי הצעירים שלא חיו בארץ זכאים להטבות "תושב חוזר" - וביניהן, להשתתפות בעלויות הקורס.

 

בניגוד לבית החולים שמקיים הרצאות של מומחים בכירים בכיתה, במכון "שילוב" חוסכים בהוצאות באמצעות "למידה עצמית"; במילים פשוטות - את רוב היום בקורס, הרופאים של מחר מבלים לבד עם הספרים והמחברות. גם כשכבר מגיע מדריך אל הסטודנטים, הוא בדרך כלל בסך הכול סטאז'ר - שנה בלבד אחרי סיום התואר.

 

רופאים צעירים עובדים בבית החולים ללא הידע הדרוש. בית החולים תל השומר
 

רופאים צעירים עובדים בבית החולים ללא הידע הדרוש. בית החולים תל השומר(חדשות 10)

כשבחינה רפואית גורלית נכתבת באותה חברה שמשווקת את הקורס, כשבמקום שיעורים עם מומחים לומדים לבד או פוגשים סטאז'רים, כשהברזה הופכת לספורט שאיתו המכון משתף פעולה - ברור ש"שילוב" עלול לייצר רופאים לא מתאימים בחדרי הניתוח.

 

פרופ' מרק מימוני, יו"ר ועדת הבחינות במשרד הבריאות אמר לחדשות 10: "אני לא יכול להיות ערב לכל המבחנים שמתבצעים כמו מבחני המגן. אני מסכים עם הביקורת, דרוש מעקב יותר טוב".

 

תגובת מכון שילוב: "הקורס מעניק הכשרה אינטנסיבית לקראת בחינות הרישוי כשרק 70 אחוז מהשתתפים מצליחים לסיימו. הקורס מועבר על ידי רופאים ישראלים, צעירים ומצטיינים. 80 אחוזים מהבוגרים עוברים את הבחינות בהצלחה - מחציתם ללא כל תלות בציון המגן. עובדה המייתרת את טענות הכתב, ומוכיחה את איכות ההכשרה של הרופא בזמן לימודיו במכון".

 

  • תגיות: