10tv, 10tv

אבו מאזן בנאומו באו"ם: "על הארגון להכריז שב-2017 יסתיים הכיבוש הישראלי"

יושב ראש הרשות הפלסטינית מתח ביקורת קשה כנגד ישראל במהלך הנאום שנשא בעצרת האו"ם. בנאום מסודר ולא מתלהם, אך כזה שהיה קשה בתוכנו, סיפר אבו מאזן על מה שהוא מגדיר כפשעיה של ישראל, עליה הוא הוסיף כי היא לא מעוניינת בשלום: "ישראל מעוניינת בפתרון המדינה האחת"

יושב ראש הרשות הפלסטינית נאם הערב (חמישי) מול מועצת האו"ם, ונאם נאום מסודר אך קשה בתוכנו, כשכבר בפתח דבריו תקף את ישראל: "ישראל מוציאה להורג אנשים".

 

"לא ייתכן שמי שמעוניין בשלום יפעל בצורה כזו ויעשה כאלו דברים, לא נקבל את המצב הקיים", אמר אבו מאזן. "לא נקבל שום פתרונות ביניים, אנחנו חותרים לפתרון למצב ולהסכם סופי. האם ישראל רוצה את פתרון שתי המדינות? כנראה שהיא רוצה את פתרון המדינה האחת". הוא הוסיף כי על האו"ם להכריז כי 2017 תהיה השנה בה "יסתיים הכיבוש הישראלי בארץ הפלסטינית".

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

רה"מ נתניהו נאם באו"ם: "מזמין את אבו מאזן לכנסת, אני אגיע לרמאללה"

שגריר ארה"ב: "אובמה שוקל להוביל החלטה בינלאומית לפתרון הסכסוך"

זוג עבר תאונת דרכים, האישה נהרגה - והגבר נתקע עם גופתה במשך ימים

 

אבו מאזן בנאומו באו
 

אבו מאזן בנאומו באו"ם(חדשות 10)

אבו מאזן לא חסך מביקורת גם מבריטניה, וביקש ממנה להתנצל מהפלסטינים על הצהרת בלפור, שבו תמכה בריטניה בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. "הבריטים צריכים להכיר במדינה פלסטינית בגלל תוצאות ההצהרה ועליהם להתנצל על ההסכם שהטיל חסות על הקמת מדינה יהודית בפלסטין", אמר.

 

"קיוויתי שהיום אשא נאום שבו סוגיית העם שלי תמצא פתרון, אתם יודעים שאנו מקבלים את החוק הבינלאומי ואנו שותפים להקמתה של מדינה פלסטינית על גבולות 67' שבירתה מזרח ירושלים. אנו עדיין דבקים בהסכמים עם ישראל, אבל היא מאלצת אותנו אחרת עם המשך הבנייה בהתנחלויות, בהרס הבית, בהוצאות להורג, במעצרים ובעליות להר הבית. כל אלה לא מאפשר שלום באזור, מי שרוצה שלום לא יכול להתנהג כך. לא נקבל לעולם את המשך המצב הקיים או פתרונות זמניים".

 

"אנו מקווים לפתור את הסוגיה הפלסטינית בחוק הבינלאומי ובדרך מדינית, אנו לא נקבל את המצב הקיים. מן המצופה שהסכמי אוסלו יובילו לסיום הכיבוש ולהשגת עצמאות למדינת פלסטין, אבל ישראל הכשילה את ההסכמים עליה חתמה. ההתנכלויות של המתנחלים הובילו להקמתן של כנופיות שהורגות ומכות פלסטינים. גירוש הפלסטינים נחשב טיהור אתני המנוגד לחוק הבינלאומי. אני שב ומזהיר שמי מממשלת ישראל יישם את תוכנית הבנייה בהתנחלויות, יישא בדין, שכן זה אינו חוקי. אנו נציע הצעת חוק סביב ההתנחלויות וטרור המתנחלים למועצת הביטחון. אנו מקיימים כעת התייעצויות עם המדינות הערביות והאחוויות בנושא זה ומקווים שאף אחד לא יטיל וטו".

 

"האפליה שעושה ישראל מתבטאת בהיתרי בנייה ותשתיות, בזמן שהיא מונעת מהפלסטינים, בעלי האדמות, לנהוג באותה הדרך (כמו הישראלים). היא ממשיכה בסגר על רצועת עזה ובהתנכלויות במקומות הקדושים. זהו משחק באש, אף אחד לא יודע כיצד זה ייגמר. המדיניות הזו היא הסיבה לכישלון המאמצים הבינלאומיים. אני פונה אליכם שוב וקורא לספק הגנה בינלאומית לעם הפלסטיני שנמצא תחת כיבוש. אני מודה למועצת הביטחון, שהקדישה ישיבה מיוחדת לסוגיה הפלסטינית. אני מקווה שזה יימשך. ישראל מנסה היום להתחמק מוועידה בינלאומית לשלום שהציעה צרפת. מרבית מדינות העולם הסכימו לקיים הוועידה, אנו מקווים שהוועידה תחליט על מנגנון על פי לוח זמנים לסיום הכיבוש".

 

"אנחנו מכבדים את היהודים ומגנים את שואת יהודי אירופה. אם לא תהיה ועידה בינלאומית ומשא ומתן ישיר בין הצדדים, מה יהיה? ראש ממשלת ישראל יצא נגד הנאום שלנו, אני אומר לו שהכרה מדינית בקיומה של מדינת ישראל עודנה קיימת, אבל אין הכרה עקרונית בנו. אנו מכירים בישראל, ולכן על ישראל להכיר במדינת פלסטין. מצד שני, מה שישראל עושה זה הפרה של מספר סעיפים בהסכמי האו"ם".

 

רה
 

רה"מ נתניהו בנאומו באו"ם(רויטרס)

נכון שעברו 100 שנה מאז הצהרת בלפור שאנגליה השיתה, זה היה הבסיס לנכבה הפלסטינית. הם לא הסתפקו בזה והטילו מנדט בריטי, ועזרו לייצר את הפשעים הקשים ביותר כלפי הפלסטינים. לכן אנו קוראים לאנגליה שתבחן שוב, ותישא באחריות ההיסטורית, המדינית והחוקית לתוצאות הצהרת בלפור - התנצלות כלפי העם הפלסטיני".


"לצערי, מועצת הביטחון לא נושאת באחריותה במיצוי הדין עם ישראל בנוגע לשטחים הפלסטינים שישראל השתלטה עליהם, אני קורא לכם לבחון שוב את הנושא. אנחנו עומדים ביחד נגד הטרור, יהא אשר יהא. אנו מגנים כל טרור שהוא. האזור שלנו הוא הקורבן הגדול ביותר. אנחנו תומכים בפתרון מדיני בשאר מדינות ערב. אני קורא לכל לעמוד יחד נגד הטרור", הוסיף יושב ראש הרשות הפלסטינית.


"אני רוצה להדגיש שוב שאי אפשר לנצח את הטרור והקיצוניות, ולייצר יציבות באזור ללא סיום הכיבוש והשגת חירות לעם הפלסטיני", אמר אבו מאזן בסיכום דבריו. "אנחנו ממשיכים במאמצינו ליישום הפיוס, לקיומן של בחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת ולהסרת הסגר מעל הרצועה. ידינו עודנה מושטת לשלום. השאלה העולה היא האם לממשלת ישראל הכח והרצון להפסיק את הבנייה בהתנחלויות? עדיין לא איבדנו את התקווה, אנו קוראים למדינות העולם שעדיין לא הכירו בפלסטין לעשות זאת. למה? אם אתם תומכים בשתי מדינות עליכם לעשות זאת".

 

  • תגיות: