"תגובה טבעית לפשעי הכיבוש": מדוע פיגועים רבים כל כך יוצאים מחברון?

צוות חדשות 10 הגיע לחברון כדי להבין מדוע העיר מכונה במערכת הביטחון "בירת הטרור" ונמצאת בראש טבלת הפיגועים. "יש התנחלות בלב העיר וזה דוחף להתנגדות ולתגובה", אומר אחד מוותיקי העיר • בתוך כך, רה"מ נתניהו קיים הערכת מצב לקראת החגים וביקש לתגבר את כוחות המשטרה ולהגביר את הפעילות נגד ההסתה בפייסבוק

שנה לתחילת אינתיפאדת היחידים, צוות חדשות 10 הגיע הבוקר (ראשון) לחברון על מנת להבין מדוע פיגועים רבים כל כך יוצאים מהעיר, ומה הסיבה לגל הפיגועים הרחב במהלך סוף השבוע האחרון.


"יש 6-7 שהידים מחברון", אומר חאג' שפיק אלפארוק, תושב חברון. "מה שהבעיר את האש בליבם של האנשים הוא האסירים בבתי הכלא שנהרגו שם". "הפיגועים הם תגובה טבעית לפשעי הכיבוש", אומר תושב נוסף, "הפיגועים ימשיכו אם יוסיפו להצר את צעדינו", אמר תושב חברון.

 

>> לכתבות נוספות בנושא גל הפיגועים בסוף השבוע:

בתוך שלוש שעות: שני פיגועים וניסיון פיגוע בק' ארבע, חברון ובי-ם
חמישה פיגועים ביממה: בצה"ל נערכים לשובה של "אינתיפאדת היחידים"
ירדן גינתה את הרג המחבל אזרח המדינה: "פעולה ברברית של צה"ל"

 

המחבל חתאם עבד אלשלודי דוקר חייל במחסום תמר שבחברון, ובהמשך מחוסל
 

המחבל חתאם עבד אלשלודי דוקר חייל במחסום תמר שבחברון, ובהמשך מחוסל(ללא קרדיט)

עימאד אבו שמסייה, מִוַותיקי חברון, מספר לנו מדוע הוא פסימי בנוגע לעתיד היחסים עם ישראל. "בחברון יש התנחלות בליבה של העיר וזה דוחף לתגובה והתנגדות לנוכחותה של התנחלות בעיר".


סיבה נוספת להידרדרות גל הפיגועים הוא המשך ההסתה הפרועה בפייסבוק וברשתות הטלוויזיה הפלסטינית, באין מפריע מצד הרשויות. "החג נגמר והאינתיפאדה חזרה", הכריז מגיש בטלוויזיה הפלסטינית.


במערכת הביטחון סבורים שגל הטרור לא יחזור בַּעוצמה של השנה שעברה אבל בהחלט מבינים שאם לא יתוגברו הכוחות בשטח בְּשילוב הקלות לַאוּכלוּסייה הפלסטינית הבלתי מעורבת וְאיסוף מודיעין איכותי על מפגעים פוטנציאליים, ההתחממות עלולה להביא להידרדרות.

בתוך כך, רה"מ בנימין נתניהו קיים היום הערכת מצב ביטחונית לקראת חגי תשרי. בדיון הנחה נתניהו לתגבר את כוחות המשטרה, בעיקר בירושלים, להגביר את הפעילות נגד ההסתה הפלסטינית ברשתות החברתיות, ולגבש צוות תגובות שיוכל "להזים דיסאינפורמציה לגבי מדיניות ישראל בהר הבית".


כזכור, מספר פיגועים התרחשו במהלך סוף השבוע האחרון. ביום שישי ניסה לדקור מחבל תושב ירדן כוחות מג"ב סמוך לשער שכם בירושלים, שעה לאחר מכן גבר ואישה נורו למוות לאחר שניסו לדרוס חיילים בטרמפיאדה בצומת אליאס, סמוך לחברון.


לאחר מכן, חייל נפצע קל בפיגוע דקירה סמוך לצומת ג'ילבר שבחברון, לאחר שמחבל שנורה למוות שלף סכין לעבר החיילים. היום לפנות בוקר הגיע מחבל להתנחלות אפרת ופצע קצין מילואים באורח בינוני-קשה.

 

  • תגיות: