10tv, 10tv

המעידה שתכריע את הבחירות? בריאותה של קלינטון חזרה לסדר היום האמריקני

במשך כשעה ניתקו אנשי קמפיין הבחירות של המועמדת הדמוקרטית כל קשר עם העיתונאים ורק הגבירו את הספקולציות בנוגע למצבה של קלינטון. גם ההסברים שסיפקו על כך ש"סבלה מהחום" תמוהים בשל מזג האוויר הנוח יחסית בניו יורק. ערב העימותים וחודשיים לבחירות, במטה קלינטון יצטרכו למצוא אסטרטגיה להתמודדות עם הנושא שירחף מעליהם כעננה • פרשנות

התמונות שיעלו לקלינטון בבחירות? היעלמותה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון, היום (ראשון) מטקס הזיכרון להרוגי מתקפת 11 בספטמבר בניו יורק, והתיעוד בו נראתה מועדת ונתמכת, השיבה לסדר היום הציבורי בארצות הברית את שאלת מצבה הבריאותי. הטיפול הלקוי של מטה הבחירות שלה בנושא מבחינה תקשורתית וההסבר מעורר התהיות שסיפקו אחרי זמן ממושך למדי, מפנים את הזרקור לנושא הרגיש שעלול לפגוע בתמיכה במועמדותה בחודשיים שנותרו עד פתיחת הקלפיות.

 

עוד בחדשות 10:

 

מה שהחל כדיווח לא מאומת ב"פוקס ניוז" עורר עד מהרה תהיות בקרב העיתונאים המלווים את מסע הבחירות של קלינטון והיו נוכחים גם בטקס הזיכרון באתר ההנצחה בניו יורק. אלא שבשעה שקלינטון עזבה את המקום, העיתונאים נותרו בטקס, לא מודעים למתרחש. במשך שעה ארוכה מאז יצאה הכותרת ברשת החדשות האמריקנית השמרנית ועד שמטה הבחירות של קלינטון פרסם הודעה על האירוע, במהלכה לא נענו פניותיהם של העיתונאים הצמודים לקמפיין - דבר שרק הגביר את חוסר הוודאות ועורר את הספקולציות השונות, בהן האפשרות שפונתה לבית חולים.

 

קלינטון יוצאת מבית בתה בניו יורק, היום
 

קלינטון יוצאת מבית בתה בניו יורק, היום(רויטרס)

קלינטון מנופפת לצלמים אחרי שחשה ברע
 

קלינטון מנופפת לצלמים אחרי שחשה ברע(רויטרס)

ממטה קלינטון נמסר כי היא נכחה בטקס במשך יותר משעה, אך סבלה מהחום ולאחר מכן פנתה לדירת הרופא שלה. בהמשך עברה לנוח בבית בתה, צ'לסי, ונמסר כי היא חשה טוב יותר. שעה קלה לאחר פרסום הודעה זו, יצאה קלינטון מדירתה של צ'לסי, נופפה לשלום לכתבים, ואמרה "אני מרגישה נהדר".

 

עוד אמרה, "איזה יום נפלא", ואז נכנסה למכוניתה ונסעה לביתה שבצ'פקה במזרח מדינת ניו יורק. בקרב חוגים מסוימים בציבור האמריקני, הצהתרה של קלינטון כי היום בו מציינת ארצות הברית את יום השנה למתקפת הטרור הקשה ביותר שידעה כ"יום נפלא", נתפסה כבעייתית ועלולה להעיד על מצבה.

 

גם ההסבר לפיו קלינטון סבלה מהחום העלתה תהיות, שכן בניו יורק נמדדו 26 מעלות ומזג האוויר היה נוח יחסית ולא דווח על מקרה בו אנשים שהיו נוכחים במקום היו זקוקים לקבלת טיפול בנסיבות דומות. אלא שלדברי כמה מהנוכחים, הלחות הגבוהה יחסית והצפיפות באתר ההנצחה אכן אילצו את הנוכחים להרבות בשתייה וכמה מהם אף עזבו בשל כך את האירוע לפני שהסתיים.

 

קלינטון נתמכת בשעה שעזבה את הטקס
 

קלינטון נתמכת בשעה שעזבה את הטקס()

 

(רויטרס)

ג'ו קרואלי, חבר בית הנבחרים האמריקני מטעם המפלגה הדמוקרטית, סיפר כי שוחח עם קלינטון לפני הטקס ועמד מאחוריה במהלכו. "היה חם במיוחד", הוא טען. "נאלצתי לעזוב בעצמי. שתיתי כמעט גלון של מים". כתב ה"וושינגטון פוסט" רוברט קוסטה, צייץ בעקבות האירוע כי דונלד טראמפ המליץ לו להתמקד בקלינטון במהלך הטקס: "זה היה למעשה טראמפ שאמר לי מה קורה. הוא רכן ואמר לי, 'הילרי לא מרגישה טוב'. אמרתי, 'באמת?'"

 

במשך חודשים ארוכים תומכיו של טראמפ ניסו להטיל דופי במצבה הבריאותי של קלינטון ולהציב את הנושא על סדר היום הציבורי בארצות הברית, בטענה כי הדבר הופך אותה ללא מתאימה לכהן כנשיאה. בדצמבר 2012 חוותה קלינטון זעזוע מוח עת כיהנה כמזכירת המדינה. זעזוע המוח יצר קריש דם והוביל לאשפוזה בבית חולים בניו יורק. רופאה של קלינטון פרסם הצהרה כי החלימה לחלוטין.

 

נשיא אמריקני עם מצב בריאותי רופף או נתון בסימן שאלה הוא לא דבר שחדש לציבור בארצות הברית. מספיק לציין כי הנשיא ג'ורג' בוש האב כמעט והתעלף בשידור חי לצדו של ראש ממשלת יפן כשהיה בן 68, בדיוק כמו קלינטון. אלא שהתנהלות מטה הבחירות של המועמדת הדמוקרטית סביב האירוע האחרון והעובדה שהבוחר האמריקני סובל משוביניזם, עלולים לפגוע במירוץ של קלינטון לעבר הבית הלבן. כך או כך, קלינטון עתידה לצאת מחר למסע בחוף המערבי של ארצות הברית ומנהלי הקמפיין שלה יצטרכו לגבש אסטרטגיה חדשה להתמודדות עם מצבה הבריאותי בחודשיים שנותרו עד הבחירות.

 

סייעה בדיווח: שי-לי שינדלר, ניו יורק

  • תגיות: