עירומים: איך עברה הסחיטה הכלכלית מהרחוב אל האינטרנט?

הקלות הבלתי נסבלת שבה הפכנו להיות חשופים בפני עבריינים באינטרנט: כיצד נסחטו עשרות אלפי ישראלים באמצעות תוכנת זדוניות המשתלטות על המחשב ודורשות כופר תמורת שחרורו? הפרק השלישי של "עירומים", סדרת הכתבות של דורון הרמן

רק בשנים האחרונות גילו עשרות אלפי ישראלים בוקר אחד כי תוכנה עוינת השתלטה על הטלפון החכם או המחשב שלהם ושרק אם ישלמו אלפי דולרים יוכלו לקבל בחזרה את המידע הרגיש ביותר ששמור בטלפון או במחשב. האם כך נראית הכופרה (פרוטקשן) בעידן הסייבר?


למקרה שפספסתם את הפרקים הקודמים בסדרת הכתבות:
עירומים: סקסטורשן - כך עברו עברייני המין לפעול דרך האינטרנט

עירומים: איך הפכה תופעת ההפצה של סרטונים אינטימיים באינטרנט למכת מדינה?

עירומים: כך החלו ארגוני הפשע ה"מסורתיים" לשגשג בדארק-נט

 

אז במה מדובר?

"תוכנות כופר" הוא כינוי ג'נרי לסוג של מסויים של מתקפת סייבר, ובה תוכנה זדונית מוצרת דרכה למחשב הקורבן, בין אם במקרה ואם במכוון, בדרך כלל בתור קובץ מכווץ (ZIP או RAR ) המצורף להודעת דואר אלקטרונית (לעיתים אפילו כביכול ממישהו שאתם מכירים). ברגע שהנמען פותח את הקובץ הוא מריץ למעשה את תוכנת הכופר, אשר פועלת ברקע בשקט וללא ידיעתו בעודה מצפינה קבצים מהמחשב. בסיום פעולתה, תמנע מהמשתמש גישה לקבצי המחשב ובכדי להסיר את ההצפנה נדרש ממנו לשלם דמי כופר בביטקוויין בסכומים שנעים בין כמה מאות דולרים בודדים, לאלפים ובחלק מהמקרים- גם מילוני דולרים. התשלום מתבצע בדרך כלל במטבע הוירטואלי ביטקוין על מנת שלא תיתכן אפשרות לעלות על זהות התוקפים.

 

 

תוכנה עוינת תצפין לכם את תוכן המחשב מבלי שתדעו
 

תוכנה עוינת תצפין לכם את תוכן המחשב מבלי שתדעו(פוטוליה)

אין לתאר את הנזק הרב שגורמות תוכנות כופר מדי שנה למשתמשים ברחבי העולם, אבל ניתן בקלות להימנע מהן. חשוב להקפיד אל כללי הגלישה הבטוחה ברשת, לא לפתוח קבצים שמצורפים למיילים שאינכם מזהים את מקור שליחתם וכמובן להקפיד כי תוכנת אבטחה מוכרת ואמינה מופעלת במחשב.

 

 

  • תגיות: