מנותקים: חרף האזהרות מקרינה, למה ממהרים לרשת את בתי הספר ב-Wi-Fi?

במשרדי הגנת הסביבה והבריאות מביעים דאגה מהרשתות האלחוטיות, אולם רק מעטים מבתי הספר דבקים ברשתות קוויות. כשהשימוש בטלפונים ניידים ומחשבי לוח גובר, האם גם הסכנה לתלמידים? "זו חשיפה לא מוצדקת לקרינה", טען הממונה על הנושא מטעם המדינה. משרד החינוך: "אין שום הנחייה לעבוד עם רשת קווית בלבד"

  • פורסם ב:
  • 30/08/2016 23:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/08/2016 01:44
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

בעוד יומיים יחזרו התלמידים לכיתות, צמודים זה לזה ולכל אחד טלפון נייד ולעתים גם מחשב או טאבלט. במציאות הזאת, כשרוב בתי הספר רושתו בתקשורת אלחוטית (Wi-Fi) עולה חשש מנזקי הקרינה. מבדיקת חדשות 10 עולה שמשרדי הממשלה פועלים בניגוד להנחיות, מגלגלים את האחריות זה על זה, ובעיקר מתעלמים מהסכנות הבריאותיות. "יש סיבה גדולה לחשוש", טוען גדעון לייכנר, פעיל נגד קרינה בבתי ספר. "יש סיבה לחשוש לבריאות התלמידים".

 

חוזרים ללימודים - כתבות נוספות:

 

כבר בשנת 2013 פרסם משרד החינוך חוזר מנכ"ל שקובע שיש להתקין בבתי הספר תקשורת קווית בלבד, פרט למקרים חריגים. אלא שמשרד החינוך מתעלם מההוראות שלו עצמו. במסגרת תשובת המדינה לבג"ץ לעתירה בנושא, נכתב כי מתוך "2,270 בתי ספר... נמצא כי קיים אינטרנט קווי בלבד ב-555 בתי ספר". בדיקת חדשות 10 העלה שגם ברבים מאלה יש תקשורת אלחוטית.

 

בהתכתבות מהשבוע שעבר, התריע פרופ' סטיליאן גלברג, ראש אגף מניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, מהסכנות התמונות ברשתות ה-Wi-Fi בבתי הספר. "זו חשיפה לא מוצדקת לקרינה", הוא כתב, "הטלפונים הסלולריים נועדו לתקשורת בזמן ניידות ולא לתקשורת מתוך מצב נייח, במקום בו יש גם כך תשתיות תקשורת". בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 10 הוא אף מבהיר: "יש עדיפות לרשת קווית ואתה צריך לנמק למה אתה לא שם רשת קווית. כל בית ספר שיש בו רשת אלחוטית ללא שיש להם נימוק כתוב וברור, זה בית ספר לא תקין. האם אני רוצה שהנכדות שלי יישבו כל היום עם טאבלט או עם המחשב בשולחן? ממש לא".

 

תלמיד לומד באמצעות טאבלט.
 

תלמיד לומד באמצעות טאבלט. "עדיפות לרשת קווית"(חדשות 10 (אילוסטרציה))

ד"ר דברה דייויס, נשיאת ארגון בריאות הסביבה בארצות ברית, ששימשה יועצת בוועדה מיוחדת לאמידת סיכונים בריאותיים בממשל קלינטון, שיגרה לפני כחודש מכתב לשר הבריאות, יעקב ליצמן, ובו הזהירה שהמשך המדיניות הנוכחית תביא לתחלואה של הילדים. אולם במשרד הבריאות מתריעים גם מסכנות אפשריות ברשתות האלחוטיות. 

 

"אני באופן אישי אכן מאוד מוטרדת מהחשיפה של ילדים לכל הרשת האלחוטית", סיפרה יועצת הקרינה של משרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, לבכירי המשרד. "אתה שואל אותי מה יקרה לילדים האלה? אני לא יודעת להגיד לך מה יקרה לילדים האלה. אני לא יודעת להגיד לך אם יהיה להם יותר סרטן או לא, אני אישית מאמינה שיש השפעה על סרטן".

 

 

(רוני שיצר)

ואכן, מחקרים יש לכאן ולכאן, אין הוכחה שקרינה מתקשורת סלולרית ואלחוטית מסרטנת, בעולם גם לא יודעים כיצד למדוד קרינה מהסוג הזה, זה לא מפריע למשרד החינוך לטעון שהם מבצעים בדיקות והכל בסדר. כל זה לא מפריע למשרדי הממשלה השונים לגלגל את האחריות זה אל זה.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "האחריות לבטיחות ולבדיקות הקרינה השונות בבתי הספר מוטלת על הרשויות המקומיות. למשרד להגנת הסביבה אין סמכות בכל הנוגע למקורות קרינה אלחוטיים בשטח בתי ספר. המשרד ממליץ ומסייע ככל הנדרש למשרד החינוך והמלצת המשרד להעדפת תקשורת קווית אומצה בחוזר מנכ"ל משרד החינוך".

 

ממשרד החינוך נמסר: "אין שום החלטת בג"ץ שמנחה את משרד החינוך לעבוד עם רשת קווית בלבד. להפך, בג"ץ קיבלת את עמדת משרד החינוך שלפיה יש להתאים את בתי הספר למאה ה-21 בדרך מאוזנת ומבוקרת". על שאר השאלות שהופנו למשרד לא נמסרה תשובה.

  • תגיות: