10tv, 10tv

״עבריין, איש הזוי, תפר תיק לאשכנזי": ההקלטות של מפקד מצ"ח על מחליפו נחשפות

"ממון נסע ב-160 קמ"ש ולא דיווח", "ראש אכ"א איים עליי שלא אתלונן", "ממון ניצל חיילים לצרכיו האישיים": אלו רק חלק מהתלונות שמפקד מצ"ח היוצא, ארז רבן, מפנה בשיחות סגורות נגד המפקד הנכנס, אל"מ גיל ממון – וכל זאת פחות מיממה לפני טקס החלפת המפקדים ביחידת חקירות העילית של צה"ל • דו"צ: "הדברים מופרכים וחסרי שחר"

  • פורסם ב:
  • 23/08/2016 22:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/08/2016 23:15
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

תוהו ובוהו ביחידת החקירות העילית של צה"ל. פחות מיממה לפני טקס חילופי המפקדים ביחידת החקירות מצ"ח בחיל המשטרה הצבאית, נחשפות הערב (שלישי) שיחות סגורות בהן מפקד היחידה היוצא, אל"מ ארז רבן, מאשים את המפקד הנכנס, אל"מ גיל ממון בעבירות פליליות רבות, בטיוחן ובתפירת תיק לרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי.

 

ההקלטות הנחשפות בכתבה מוקלטות מתוך שיחות בין איש היחידה לרבן, אחרי שהאחרון וממון הגישו תלונות אחד נגד השני, ושני התיקים נסגרו. רבן מספר כי קיבל איומים גם מראש אכ"א וגם מהפצ"ר שירד מהתלונה שהגיש.

 

>>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

רה"מ במפגש עם העיתונות החרדית: "ברק מכשכש בזנב, רוצה לעשות קאמבק"

קשירות, הזנחה ויחס מזלזל: תיעוד התעללות בבית אבות

פיליפינים: 1,900 נהרגו עד כה ב"קמפיין לניקוי הסמים" במדינה

 

"קיבלתי מכתב מהפצ"ר שאומר לי כך: 'היעלה על הדעת שאתה יודע דברים פליליים?'...שהיעלה על הדעת שאתה יודע דברים פליליים, שגיל (ממון) עשה ולא באת להגיד עד היום? אנחנו נפתח לך תיק. ראש אכ"א מאיים עליי ואומר לי שיטפל בי באזרחות", אמר רבן.

 

איים על אל
 

איים על אל"מ רבן? הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף שרון אפק(דובר צה"ל)

ממון היה החוקר המרכזי מטעם מצ"ח בפרשת הרפז, במסגרתה נחקר הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. רבן טוען שממון, יחד עם הפרקליט הצבאי הראשי הקודם, דני עפרוני, היו "שתולים" של שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, ולמעשה תפרו לאשכנזי תיק: "הייתי אצל אשכנזי וסיפרתי לו הכל. גיל ממון יודע לזרות חול בעיניים. הוא סיפר למדינה שלמה סיפורים ואתה מאמין".

 

"יורם נעמן (בכיר ביחידת להב 433) אמר לי: 'אין כלום בתיק הזה'", מוסיף רבן, "'אין כאן עבירה אחת, תראו לי מה יש כאן'", הוא אומר.

 

בנוסף להתבטאויות נגד אשכנזי, התלונה נגד ממון מגוונת: תפירת מכרזים, מינוים פסולים, שיבוש הליכי משפט, הונאת מפקדים, ושימוש במשאבי הצבא, גם בחיילים, למשימות אישיות. למשל המקרה שבו לכאורה ביקש ממון מחיילים לפנות אבנים משטח ביתו ולהעבירן לשטח היחידה, כאילו לצורך שימוש מסוים שעד היום לא ברור מהו.

 

הקצין שמשוחח עם רבן אומר: "הבנאדם אמר לי 'אני מצווה עליך להביא טרקטור', 'אני אביא אבנים מהבית, ומה שחסר שאילן ישלים מתרומה'. אמרתי לו 'אחי, זו עבירה פלילית'".

 

בנוסף, השניים מספרים על נהיגה במהירות מטורפת, טיוח תאונות בכלי רכב צבאיים במהלך משימות פרטיות, וניצול קשריו לביטול דו"ח תנועה באמצעות תרמית. "גיל ממון נסע ב-160 קמ"ש ונתפס", אומר א', קצין ביחידה, "הבן אדם בא ליחידה, כולו לבן, אומר לי: 'תפסו אותי על 160, הייתי עם לוחיות, אני מקווה שהשוטר לא ראה (שאני איש צבא), נתתי לו את הרישיונות של האוטו, הוא לא ראה את המספר, הוא רשם דוח על שמי כי לא אמרתי לו שאני איש צבא".

 

על הטיוח הוסיף א': "לאחר מכן, פניתי לקייזר (קצין משטרה), שלחתי לו מכתב שהייתי בנהיגה מבצעית, והוא שלח את זה למרחב לכיש ולכיש ביטלו את הדוח". אל"מ רבן אמר בתגובה: "איך לא נחקר הדבר הזה? זה בן אדם חולה נפש האיש הזה, הבעיה שזה לא נחקר".

 

ראשי מצ
 

ראשי מצ"ח היוצא והנכנס, אל"מ ארז רבן ואל"מ גיל ממון(חדשות 10)

לפני כחודש נחשף בחדשות 10 כיצד שובשה באופן בוטה החקירה נגד ממון, ושבפועל כל המידע שהיה לחוקרים נגדו הוגש לו מראש על ידי ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי. על כך תקף אל"מ רבן: "איך נתתם לו את החקירה הזו מראש? מה עשיתם? איך אתם נותנים לו לבוא מוכן לחקירה?"

 

רבן מקווה שהמינוי של ממון, שיחליף את רבן בטקס שיתקיים מחר, ייעצר ותיקו ייחקר: "צריך גורם חיצוני ובלתי תלוי שיחקור את האירוע הזה, לכו תתחקרו את כולם, גם אותי. זה בן אדם הזוי, ואסור שיהיה אחד כזה", אומר רבן.

 

תגובת דובר צה"ל:

"הדברים המופיעים בציטוטים הם מופרכים וחסרי שחר ויש להצטער שנאמרו. הפצ״ר כלל לא כתב למפקד מצ״ח מכתב בנושא. המסמך היחיד שהועבר למפקד מצ״ח הוא מייל מסגנית התובעת הצבאית הראשית שבו נכתב כי אם ברשות מפקד מצ״ח מידע רלוונטי עליו להפנותו לרשויות החקירה. לא נאמר לקצין מעולם ש'ייפתח נגדו תיק'".


"בנוגע לדברים המיוחסים לראש אכ״א, לאור העובדה כי בעת קבלת הפנייה נמצא האלוף בחופשה פרטית בחו״ל לא ניתן לקבל את התייחסותו לדברים. באשר ליתר הטענות - בעניין אל״מ ממון התקיימה חקירה של היחידה לחקירות פנים בצה״ל. ממצאי החקירה הוצגו לפצ״ר הקודם אשר החליט לסגור את התיק".

 

"במסגרת החקירה נבדקו טענות שונות בהן טענות המועלות בשיחות המצוטטות - ולא נמצא בהן בסיס. אל״מ ממון הוכיח לאורך שנות שירותו מקצועיות ומסירות".

  • תגיות: