10tv, 10tv

כל השיטות שבהן מרמים את המשתתפים בהגרלות של מפעל הפיס

דו"ח סודי ביותר שחושף "אנליסט" מראה כי מפעל הפיס חשוד ב-21 עבירות של פגיעה בטוהר המידות כלפיי לקוחותיו, כולם רק בחצי שנה האחרונה. לא רק הגרלות הלוטו, אלא בעיקר כרטיסי הגירוד שהפכו לפלטפורמה פשוטה להפליא להונאה. וגם: בזמן שמתבצעת ההונאה, יו"ר מפעל הפיס נוסע על חשבוננו לניו יורק

לא סתם הפיס דואג לשדר, פעמיים בשבוע, את ההגרלה הזו: יחד עם הכדורים שמערבלת כאן עירית ענבי בחיוך נצחי, מערבבים גם אותנו לחשוב שמפעל ההימורים הממשלתי הוא בסך הכול משחק עממי, בלתי מזיק; הזדמנות לסכן סכומים קטנים, בתדירות נמוכה יחסית, תמורת חלום מתוק להפוך למיליונרים.

 

אלא שבניגוד לדימוי, הלוטו הקלאסי אחראי היום רק לעשרים ושניים אחוז מתוך ההכנסות של מונופול ההימורים. היתר מתחלק בין משחקים מידיים ולכן גם ממכרים יותר, כמו צ'אנס, חישגד, קינו וכמובן מכונות המזל. חוץ מהתמכרות של השכבות החלשות, מתברר עכשיו שכרטיסי גירוד הפכו גם פלטפורמה פשוטה להפליא להונאות, תרגילי רמייה ואפילו קשרים עם עולם תחתון מצד חלק מסוים של זכייני הפיס.

 

הערב (שלישי) אנחנו חושפים דו"ח סודי ביותר שהנפיק המפעל עצמו לפני חודש וחצי ובו מפורטים לא פחות מ-21 חשדות לפגיעה בטוהר המידות כלפי לקוחותיו, כולם רק בחצי השנה האחרונה. זכיות שלא שולמו, חליבת פרסים מתוך סדרה של כרטיסי "חישגד", מכירות בהקפה במקום תשלום ישיר - אלה רק כמה מתוך המקרים שלרוב גררו, אם בכלל, עונשים קלים בלבד של הנהלת הפיס כלפי בעלי דוכנים שסרחו.

 

חשודים ב21 עבירות של טוהר המידות. טופס לוטו
 

חשודים ב21 עבירות של טוהר המידות. טופס לוטו(GettyImages/אימג'בנק)

למה בלוטו הקלאסי כמעט אין אף פעם חשד למרמה? כשקונים כרטיסים עם סיכוי לזכייה ביותר מ-60 אלף ₪, חייבים לתקתק במכשיר הזה 4 ספרות אחרונות מתוך תעודת הזהות שלנו - ככה שאף מנחש מלבדכם לא יוכל לקבל את הכסף. כך קוד האימות הזה לא מעודד הימורים כבדים. כי מי רוצה להרגיש שיש אח גדול שעוקב אחריו?

 

בהגרלות על סכומים קטנים יותר לא דורשים את אותה פרוצדורה כשכל אחד מסוגל לפדות זכייה של מישהו אחר, נוצרת הפרצה שדרכה הכול מתחיל: למשל, כשבעל הבוטקה מודיע שלא זכיתם בפרס, ואז שולח עם הכרטיס מישהו לפדות בעצמו את הכסף.

 

אגב, המוכר האלים שמופיע בכתבה, החשוד בתרמית שכונתה בדו"ח "אי-תשלום זכיה ללקוח", בסך הכול הושעה ביחד עם אשתו לחודש אחד מהדוכן, וזו עוד עבירה קלה מול תופעה אחרת שבה מודה הפיס, "איסוף כרטיסים זוכים", שהיא בעצם שם מכובס להלבנת הון של ממש מול גורמי פשיעה.

 

על תוצאות ההתמכרות ההרסנית שאלפי ישראלים כמו ע' פיתחו להימורי הפיס, סיפרנו כבר בתחקירים קודמים אלא שהדו"ח הסודי חושף, איך דוכני המפעל בעצמם תורמים במתכוון להחרפת התופעה הזו - במה שמכונה כאן "מכירה בהקפה".

 

והאיש האחראי הוא עוזי דיין, יושב ראש הפיס, שממעט להתבטא בנושא המהמרים - ומרבה להיראות בחנוכה של מוסדות שנבנו במימונם, לרווחת הקהילה. מה היה הגנרל דיין, מהמפלגה למען טוהר המידות, חושב על הסיפור שנפרסם הערב על כנס שבו השתתף בנושא ביטחון לאומי בניו יורק - ועלה לפיס, חוץ מטיסות ומלונות, גם בתשלום חסות של 100 אלף ₪ פלוס מע"מ?

 

תגובת מפעל הפיס: "מטרת נסיעתו של יו"ר הייתה קיום פגישות עבודה עם ראשי ארגונים והפדרציות היהודיות כדי לקיים קשרי עבודה עם הפיס בהקמת מלגות. הנסיעה אושרה כנהוג. בעניין הזכיינים, מפעל הפיס מקפיד על התנהלות אחראית של הזכיינים, בין השאר, הקפדה יתרה בנושא מנהל תקין וטוהר המידות. כל חריגה נאכפת במלוא החומרה".

 

 

  • תגיות: