מניס ועד בריסל: כך מתכנן ארגון המדינה האסלאמית לנקום במערב

בדעא"ש יצרו משולש קטלני הכולל את הידע שצברו המתנדבים שחזרו לאירופה, הרשתות החברתיות והג'יהאד. מה הסיכוי שסוכני הביון המערביים יצליחו למנוע פיגועי יחידים כמו האירוע הדריסה בניס? • פרק שני בסדרה "דאע"ש, הדור הבא"

כבר לפני כשנה וחצי, כשהמדינה האסלאמית הייתה בעיצומם של קרבות מאספים בסוריה ובעיראק, וכשאבו באכר אל בגדאדי הפך למבוקש מספר אחד, החל דאע"ש לטוות את תכנית הנקמה במערב.

 

וכך החלו מדינות המערב ולצידן מדינות ערב המשתתפות בהפצצות הארגון בסוריה ועיראק, לשלם על מעשיהן. בין השאר ניתן למנות את הפלת המטוס הרוסי, הטבח בקונצרט הצרפתי וההרג במועדון האמריקני.

 

נוצר משולש קטלני הכולל את הידע שצברו המתנדבים הנלחמים שחיו באירופה, יחד עם הרשתות החברתיות ולהט הג'יהאד לנקמה. המשולש הקטלני הזה ממשיך להכות בעולם, וניתן לומר שמלחמתו של ארגון המדינה האסלאמית עברה למערב.

 

לכתבות נוספות בסדרה:

>> הרוח משנה כיוונה: כשדאע"ש מפנה את האש מערבה

>> דאע"ש הדור הבא: הילדים של המדינה האסלאמית
 

 

אבו-באכר אל-בגדדי. מבוקש מ' 1
 

אבו-באכר אל-בגדדי. מבוקש מ' 1(רויטרס)

האם ארגוני הביון המערבי יכולים לעצור משאית גלידה הדוהרת בין חוגגים בניס והורגת 84 בני אדם? הספק גדול. בדומה לכך קשה לקבוע האם מיטוט המדינה האסלאמית יכול למוטט גם את האידיאולוגיה הקיצונית ואת הרצון לג'יהאד.


אופי פעולות הנקמה של הארגון מעיד על כך שלעצור את הפעולות זו משימה מורכבת הרבה יותר מההתקפות מן האוויר. המתנדבים שחזרו לאירופה הביאו את המידע היקר, והחלו לגייס את מכריהם ולפגוע במקום בו נולדו. את כלי הנשק הם מצאו בעזרת הרשתות החברתיות.

 

זירת אירוע הדריסה בניס. ניתן לעצירה?
 

זירת אירוע הדריסה בניס. ניתן לעצירה?(רויטרס)

ברוב המקרים מדובר בג'יהאד עצמי. המפגע אחראי לכל, החל מהתכנון ועד הביצוע. באופן זה הפך הארגון למעט בלתי אפשרי לניתור מודיעיני, וכמעט ולא ניתן לאתר את המגייס שעובד דרך הרשתות החברתיות בשרות הג'יהאד. הטכנולוגיה והכלים שסיפק המערב, מופנים כעת אליו עצמו.

  • תגיות: