תחת אבטחה כבדה: 25 אלף במצעד הגאווה הגדול אי פעם בירושלים

מצעד הגאווה בירושלים התקיים תחת אבטחה של 2,000 שוטרים ובצל הרצח של שירה בנקי בשנה שעברה. 48 חשודים נעצרו בחשד כי רצו להפריע למהלך המצעד, על שניים נמצאו סכינים

  • פורסם ב:
  • 21/07/2016 19:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/07/2016 23:57
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

מצעד הגאווה בירושלים התקיים היום (חמישי) תחת אבטחה כבדה ובצל הרצח של שירה בנקי בשנה שעברה. 25,000 בני אדם הגיעו היום (חמישי) למצעד, שאותו מאבטחים 2,000 שוטרים.

לפני ובמהלך המצעד נעצרו 30 בני אדם בחשד שרצו לשבש ולפגוע במהלכו התקין. במהלך חיפוש נמצאו סכינים על שניים מהחשודים וכל העצורים נלקחו לחקירה. לחדשות 10 נודע כי מספר שעות לפני קיומו של המצעד פשטו כוחות משטרה על בית משפחת פלסיאן, שהואשמו לשווא ברצח בבר נוער, וביקשו מהם להגיע לתחנת המשטרה.

לירוי, שהותקף במהלך המצעד, סיפר לחדשות 10: "הגענו כחבורה של עשרות סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב ולפני שהספקנו להכנס למצעד בחר אדם לירוק עלי כאשר עברתי לידו עם בן הזוג שלי. לאחר מכן שוטרים התנפלו עליו ומצאו אצלו כנראה אולר וספריי. חשוב להגיד לאנשים שבבית, תגיעו ותצעדו בירושלים. תהיו גאים במי שאתם".

הרוצח של בנקי, ישי שליסל, נעצר מוקדם יותר בזמן מאסרו בכלא בחשד כי תכנן ביחד עם אחיו לפגוע במשתתפים במצעד. על פי המידע שהגיע לידי המשטרה, שליסל שוחח מתוך כותלי הכלא עם אחיו בנוגע לתכניותיהם. בעקבות כך האריך בית המשפט את מעצרו של אחיו מיכאל, שנעצר אתמול יחד עם בני משפחה נוספים, הוארך עד מחר.

מוקדם יותר נעצר אדם בחשד כי תכנן לפגוע במשתתפים במהלך האירוע, זאת לאחר שורת מעצרים של חשודים נוספים בימים האחרונים. בתוך כך, אמש פורסם בחדשות 10 כי אדם בעל הרשעות פליליות, המוכר ממחאותיו נגד מצעד הגאווה, נחקר אתמול במשך כמה שעות בחשד כי ניסה להסית אחרים לפגוע במשתתפים.

הערכת מצב אחרונה באוהל החפ״ק לפני תחילת מצעד הגאווה
 

הערכת מצב אחרונה באוהל החפ״ק לפני תחילת מצעד הגאווה(ללא קרדיט)

בין העצורים היו גם אמו וחמשת מאחיו של ישי שליסל, שרצח את בנקי במסע הדקירות במצעד בשנה שעברה. האח מיכאל שליסל יובא היום לדיון בהארכת מעצרו, שאר בני המשפחה שוחררו אתמול לביתם.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס לדבריו של ניר ברקת ב"ידיעות אחרונות" כי הוא לא יגיע למצעד "מאחר ומדובר בפגיעה בציבור הדתי" ואמר ש"באווירה הקיימת נגד הקהילה הגאה, היה עדיף שדברים כאלה לא ייאמרו".

חברת הכנסת, מיכל רוזין (מרצ), יו''ר שותפה ב''שדולה הגאה'' בכנסת, לוקחת חלק בצעדה. ''אנחנו צועדים היום על אפם וחמתם של לוינשטיין, הרב קרים ושאר הקיצוניים. ירושלים היא הבירה של כולנו ואנחנו כאן כדי להישאר. המאבק של הקהילה הגאה אמיץ וצודק".

סיעת המחנה הציוני במצעד הגאווה בירושלים
 

סיעת המחנה הציוני במצעד הגאווה בירושלים(ללא קרדיט)

חברת הכנסת, יעל גרמן (יש עתיד), צעדה גם היא ביחד עם הצועדות והצועדים במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים. "צעדנו היום נגד הבערות, הגזענות והשיסוי ולמען השיוויון, האהבה, והגאווה", אמרה גרמן, "צעדנו כי חייבים לעמוד ממול ולעצור את הקיצוניות, וההומופוביה המאיימים על ההישגים אליהם הגענו בשנים האחרונות ונמשיך לצעוד עד אשר הקהילה תגיע לשיוויון זכויות מלא בחוק".

חבר הכנסת, איציק שמולי (המחנה הציוני) הוסיף: "המצעד השנה, יותר מכל דבר, מסמל מאבק בין כוחות אלימים וקיצוניים שקמו בחברה הישראלית ובין אלה הליברלים והמתונים. אנחנו צועדים לא רק לזכר שירה אלא גם עבור עצמנו ומול אלה המטפחים את השנאה לאחר ומלבים אותה. קו ישר מחבר בין הרצח המתועב ובין אלה המספקים הכשר אידיאולוגי והלכתי לקיצוניות ואנו כאן כדי לפעול לניתוק הקשר הזה".

סיעת יש עתיד במצעד הגאווה בירושלים
 

סיעת יש עתיד במצעד הגאווה בירושלים(ללא קרדיט)

ח
 

ח"כ אמיר אוחנה במצעד הגאווה בירושלים(ללא קרדיט)