טובה ברקי, ילדת תימן מאומצת , חדשות עשר

חטופים - "הגעתי לקיבוץ ואמרו לי 'אלו הם אימא ואבא שלך"

סדרת הכתבות "חטופים" על פצע היעלמותם של ילדי תימן. בכתבה האחרונה בסדרה נחשפות עדויות ששופכות פרטים חדשים על הפרשה: טובה, ילדה תימניה אשר אומצה בילדותה וניסתה לגלות את הסיבה לאימוצה חרף התנגדות הממסד ואברהם, אשר נלקח מהוריו בילדותו למשפחה מאמצת בקיבוץ, והתאחד עימם לאחר שאביו חיפש אותו ברחבי הארץ

  • פורסם ב:
  • 29/06/2016 21:07
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/01/2018 14:46
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

כשמדברים על פרשת ילדי תימן, מיד עולה השאלה היכן הילדים האלה. מדוע במרוצת השנים לא נחשפו עוד ועוד מאומצים וסיפרו את סיפורם.


סיפור אחד מסוג זה הוא של טובה ברקה, ילידת תימן, אשר אומצה בילדותה. מאחר והיא גדלה בבית טוב ולא רצתה לצער את הוריה המאמצים, היא פנתה לפתוח את תיק האימוץ רק כשהם נפטרו. "בגיל 12 דודתי ואימא שלי סיפרו לי שאני מאומצת. ההורים שלי אימצו אותי מויצ"ו בתל אביב. באו לחדר ענק ואמרו להם תבחרו - תיקחו בן או בת, מה שנראה לכם חמוד", היא מספרת.


תיק האימוץ היה חסוי כאשר טובה ביקשה אותו. רק לאחר שהתעקשה ניתן לה התיק, ובכל פעם שונתה הגרסה לסיבה שבגללה נמסרה לאימוץ. "את תעודת הלידה הנפיקו לי רק בגיל 9, זאת אומרת שעד גיל 9 לא הייתי קיימת. אם ההורים הביולוגיים רצו למצוא אותי הם לא יכלו", היא מסבירה.

 

"בגיל 12 סיפרו לי שאני מאומצת". טובה ברקי(חדשות 10 - צילום מסך)

סיפור נוסף הוא של אברהם ניסים אשר הגיע לארץ בגיל 5 ונשלח עם הוריו וחמשת אחיו למעברה ליד הכפר הירוק. בזיכרונו הנסיעה ארכה שעות עד שבשעת לילה מאוחרת הוא הגִיע עם אחותו לקיבוץ אילון שבגליל המערבי. "רצינו לחזור הביתה. אמרו לי שהבית שלי הוא בקיבוץ. הגענו ואמרו לי זה אבא ואמא שלך. אפילו שינו לי את השם", הוא נזכר.


הימים עברו, חודשים חלפו והילד אברהם מתקשה להסתגל ומסרב להשתלב בקיבוץ. "יום אחד אני הולך במשק ורואה מישהו מוכר. רצתי אליו וחיבקתי אותו ואמרתי לו 'אבא למה עזבת אותי?', הוא אמר לי 'אני מחפש כל יום בקיבוצים כדי למצוא אותך'".


אנשי הקיבוץ מיהרו לפייס את אביו והציעו להשאיר את אברהם ואת אחותו בקיבוץ, ולשמור על הקשר עם הילדים. "ברגע שידעתי שלא נטשו אותי הייתי רגוע", מספר אברהם.

 

"אמרו לי זה אבא ואימא שלך". אברהם ניסים(חדשות 10 - צילום מסך)

סגירת המעגל של אברהם ניסים, היא סגירת המעגל שאותה מחפשים אלפי אנשים. סימני השאלה שסערו בנפשו של הילד הקטן ונרגעו כשאביו מצא אותו, ממשיכים לכרסם בנפשם של האימהות, האבות, האחים והאחיות והשאלה מה עלה בגורלו של הילד שנעלם אז ממשיכה ללוות ילדים מאומצים שתוהים אם הוריהם נטשו אותם, כאשר מעל לכל מרחפת השאלה - איך ייתכן שגם היום האמת עדיין מוסתרת?

פרשת ילדי תימן לא תשכך עד שהמשפחות יוכלו להגיע לחקר האמת. עד שהארכיונים ייפתחו וְהמסמכים יהיו גלויים, ובדיקות דנ"א יאושרו לכל מי שירצה בכך. זה אולי תמים לחשוב שמישהו יודה כי פשע כזה אכן נעשה במכוון, אבל מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך ולהסתיר, רק כך אפשר יהיה לרפא את הפצע שמעולם לא הפסיק לדמם.