המדינה ייעדה מיליוני שקלים לעולים שכלל לא לומדים ברשת החינוך החרדית "שובו"

כ-20 מיליוני שקלים מכספי הקואליציה היו אמורים לעבור לרשת החינוך החרדית "שובו", שמרבית התלמידים בה אמורים להיות עולים חדשים, אך בפועל מתברר כי מעט מאוד עולים חדשים אכן לומדים ברשת. משרד האוצר: "הכספים יועברו רק אם יתקבלו האישורים המשפטיים והמקצועיים לכך"

  • פורסם ב:
  • 29/06/2016 00:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/06/2016 14:32
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

לפני כשנה וחצי התפוצצה חקירת 242, שזכתה לכינוי "פרשת ישראל ביתנו" וחשפה את האופן הבעייתי שבו נעשה שימוש במיליונים מכספי הקואליציה: תחת ההנחיות החדשות שניסח אז היועץ המשפטי לממשלה, ביקש בנובמבר האחרון המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, לבחון היטב את הנושא, אך אז התברר שהתקציב כולו, כ-20 מיליון שקלים ב-2015, מועבר לרשת בתי הספר החרדיות "שובו", שקליטת עלייה כמעט ואין שם.

 

רשת "שובו" הוקמה בשנת 1991, שיא העלייה מברית המועצות לשעבר, אז היו כל חברי ההנהלה והמורים חרדים והתלמידים היו עולים חדשים, בדרך כלל חילונים. הרשת טוענת כי מטרתה הייתה להקנות מסורת ולימודי יהדות לעולים, אחרים סברו שדובר ברשת להחזרה בתשובה.

 

בי
 

בי"ס של רשת החינוך החרדית "שובו"(חדשות 10)

הרשת, הכוללת בתוכה 17 מוסדות חינוך חצי פרטיים שמנוהלים על ידי החינוך העצמאי שבשליטת מפלגת יהדות התורה, קיבלה מדי שנה מיליוני שקלים תוספתיים בכספים קואליציוניים באישור אגף התקציב במשרד האוצר ומשרד החינוך, וזאת בלי לבדוק לאן מועברים אותם כספים.

 

מפרוטוקולים של דיונים בנושא שהגיעו לידי חדשות 10 ו"100 ימים של שקיפות", עולה כי בישיבה שהתקיימה אצל ליכט דנו בתקצוב של שמונה מיליון שקלים ל-2015 כסכום ש"שישמש את הצרכים הייחודיים של הפרויקט", כלומר קליטת עלייה כדברי המשנה ליועמ"ש. באפריל האחרון נערכה ישיבה בנושא אצל החשבת הכללית, מיכל עבדאי בויאנג'ו, שם התברר כי מעט מאוד עולים חדשים לומדים ברשת "שובו", וגם הם זוכים לתקצוב תוספתי גדל הרבה יותר לעומת עולים שלומדים בתי ספר של המדינה.

 

במשרד החינוך קבעו כי לעמותה לא מגיע בכלל תקציב עבור הפרויקט וכי לכל היותר ניתן לתקצבו בכ-1.7 מיליון שקלים. באגף החשבת הכללית באוצר גילו ש-2.5 מיליון מתוך 8 מיליון השקלים מיועדים בכלל למנגנון הרשת, ממש לא לקליטת עלייה, אך החשבת הכללית עצמה חשבה אחרת.

 

יו"ר ועדת הכספים עמד על רגליו האחוריות, ובויאנג'ו זימנה אותו לישיבת הדרג המקצועי בנושא, בסיומה החליטה להתעלם מדרישתו של ליכט ומהבדיקות המקצועיות בחינוך ובאוצר, וקבעה שיש להעביר את מיליוני השקלים בלי להמתין למסקנות ועדת משרד החינוך בנושא.

 

התלמידים בכלל לא לומדים ב
 

התלמידים בכלל לא לומדים ב"שובו" (אילוסטרציה)(חדשות 10)

מלשכתו של גפני נמסר כי "כיום נקלטים ברשת עולים מצרפת וממדינות נוספות והיא לא עוסקת בהחזרה בתשובה".


ממשרד החינוך נמסר כי "המלצות ועדה לבדיקת הנושא יוגש בקרוב".

 

תגובת משרד האוצר: משרד החינוך מתקצב מזה שנים רבות את פרויקט 'שובו'. לאור הנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנושא כספים קואליציוניים ובדיקות שנעשו, הוחלט כי משרד החינוך יבחן את הפרויקט ואופן תקצובו החל משנת הלימודים 2017. לגבי שנות הלימודים 2015 ו-2016 שהסתיימו, עמדת אגף החשב הכללי המגובה באישורים משפטיים היא כי ניתן להעביר את אותו הסכום שהועבר בשנים קודמות. ההחלטה התקבלה על פי מיטב שיקול הדעת ומתוך שיקולים מקצועיים בלבד. כל טענה אחרת משוללת כל יסוד. בנוסף, אגף התקציבים במשרד האוצר יחד עם משרד המשפטים גיבשו נוהל שמגביר את הפיקוח על כספים קואליציוניים. בהתאם לנוהל, משרד האוצר פועל בשקיפות מלאה לגבי ההעברות הקואליציוניות כולל פרויקט שובו. הכספים יועברו לשובו רק במידה ויתקבלו אישורים משפטיים ומקצועיים".

 

  • תגיות: