10 ימים אחרי: הפיגוע שפתח מחדש את יחסי הקהילה המוסלמית בארה"ב ונאמנותה

הטבח במועדון הקהילה הגאה באורלנדו החזיר לדיון את הקשר בין האמריקאים למוסלמים שחיים בתוכה. טראמפ חזר לדבר בגנותם, האימאמים התבקשו לגנות את הפיגוע ולא תמיד עשו כן. אך האם הכתובת הייתה על הקיר? השייח'ים לא חוששים לקרוא למלחמה בפלשתין, בני הקהילה יוצאים להילחם בשורות דאע"ש ואפילו האחראיים לפיגועי ה-11 בספטמבר התחנכו בקהילה האיסלאמית במדינה

ייתכן שעומאר מטין ידע שהפיגוע שיבצע במועדון ה"פולס" באורלנדו יפתח מחדש את יחסי הקהילה המוסלמית בארה"ב, ודאי בשנת בחירות במדינה. מצד אחד, טראמפ מדבר על הצורך לפקוח עין על המוסלמים, ומהצד השני ערכי הדמוקרטיה והשוויון האמריקניים ניצבים למבחן. אחוז מהאמריקנים, שלושה מיליון מוסלמים, צריכים לענות על שאלות של נאמנות, טרור ואפילו מה דעתם לגבי עתיד אמריקה כולה.


הקהילה המוסלמית פזורה לאורכה ולרוחבה של ארצות הברית של אמריקה. בצד הרדיקלי ניתן למצוא את האחים המוסלמים ואת "חיזב א-תחריר", או מפלגת השחרור. זהו ארגון שמצהיר בגלוי שהוא מעוניין להקים ח'ליפות איסלאמית, כמו דאע"ש, אך מתנער מהארגון הסלפי הקיצוני בעקבות האלימות הרבה שהוא מפגין.


לאחרונה, החלה מפלגת השחרור וארגונים נוספים לקרוא למוסלמים להחרים את הבחירות בארה"ב משום שחלום המדינה האיסלאמית לא מאפשר לבחור במועמדים הנוכחיים. האיסלאם נמצא כדי לשלוט.

באמריקה מתנערים מהם. לוחמי דאע
 

באמריקה מתנערים מהם. לוחמי דאע"ש בסוריה(רויטרס)

מנהיגי המפלגה מהלכים על חבל דק ובזהירות כדי לא להדליק נורה אדומה בקרב המודיעין האמריקאי, ורק עכשיו מבינים בשירותי הביון שאמריקנים שהמסגדים הם מקום שבו הם אמורים לפקוח עין. מקום התפילה של ההמונים יכול להיות גם נקודת מסתור למי שרוצה לחמוק מעין הרשויות.


פיגועי האחד עשר בספטמבר הם לא רק הזיכרון הכואב, אלא טראומה שחוזרת במיוחד בימים אלו בהם מתפרסם הנספח הסודי מחקירת אירועי הטרור של האחד עשר בספטמבר. שם אמנם לא הוכח קשר ישיר בין המפגעים לסעודיה, אך על פי הדוח שניים מחוטפי המטוס שהתרסק נהגו להתפלל במסגד בסאן דייגו שם מצאו אימאם שהוא גם עובד השגרירות הסעודית. המסגד בסן דייגו היה תחנת המוצא של השנים לפיגוע ולכן החל המודיעין האמריקני לאחרונה להדק את הפיקוח על המסגדים.


ברחבי ארה"ב פרושים מאות מסגדים. ברוב המדינות מספרם לא עולה על 50 למדינה, אך בכמה מדינות ישנו ריכוז של יותר ממאה מסגדים. אחת מהן היא פלורידה, בה התרחש הטבח באורלנדו, אך גם בטקסס, מישיגן וניו יורק יש מסגדים רבים, האחרון שבהם לא רחוק מהגראונד זירו בו עמדו מגדלי התאומים.

בחלק מהמסגדים הללו ניתן לשמוע קריאות אלימות רבות, שחלקן גם קוראות לתמוך במאבקם של הפלסטינים. "מי שרוצה לעשות ג'יהאד, שילך לפלסטין", קורא אחד האימאמים. "המוסלמים מחוייבים להילחם בכל מקום", אומר אחר.

הפיגוע באורלנדו חושף את הצבעים השונים של הקהילה המוסלמית בארצות הברית, ואת השבר ביחסיהם עם האמריקנים הלא מוסלמים. כנראה שבמסגרת חופש הביטוי מותר לאימאמים להתבטא כפי ששמענו, אך האם יש קשר בין הנאמר במסגד או באינטרנט לבין ההחלטה לצאת לפיגוע?

 

כשטרור עדיין לא מוגדר כטרור אסלאמי בארצות הברית, דומה מצבה לאירופה לפני עשור וחצי. השאלה היא האם יקומו חקיינים שיגיעו לאותה מסקנה שאליה הגיע עומאר מטין.

 

  • תגיות: