המשחק המסוכן של הטוטו: כך כבשו מרוצי סוסים באנגליה את שוק ההימורים הישראלי

בצל הביקורת על מכונות ההימורים של מפעל הפיס, גם בטוטו פיתחו משחק למכורים כבדים שאחראי ל-15% מההכנסות השנתיות. בכל רבע שעה יכולים המהמרים לסכן את כספם במירוצי סוסים - אפילו בלחיצת כפתור באפליקציה. עכשיו שר האוצר מכריז מלחמה על הימורים אלה. הטוטו בתגובה: "בשונה מהימורי מזל, המדובר בהימור ספורט המבוסס על תוכן חיצוני"

בתוך תחנה קטנה של הטוטו, יושבים כבר שעות ארבעה לקוחות - ממלאים טפסים בלי הפסקה ובוהים במסך הגדול של ה-Racer. מרוצים של חברת GBI שנערכים בבריטניה ובאירלנד, מועברים בשידור ישיר במאות נקודות מכירה בארץ, מאפשרים לקהל לא גדול, אבל גם מכור לפחות בחלקו, לנחש שוב ושוב מי יחצה ראשון את קו הסיום של ההיפודרום. בחרתם בסוס הנכון? תקבלו את סכום ההימור עם מכפיל על הכסף; טעיתם? הפסדתם הכול, עד למרוץ הבא כמובן, שייפתח בתוך רבע שעה.

 

זו לא רק החיה האצילית או הפנטזיה. בניגוד למשחק ה-Winner, למשל, כאן התחרות נמשכת כמה דקות וכמעט לא צריך לחכות כדי לדעת אם זכינו או לא, ולצאת לעוד סיבוב. בניגוד למכונות מפעל הפיס, על הסוסים אפשר להמר בקליק מידי מהסמארטפון, אפילו בלי לקום מהמיטה. כמה אנשים נפלו כמו ר' ב-Racer? אי אפשר לדעת. המועצה להסדר ההימורים בספורט - גוף ציבורי - לא בודקת כמה טפסים בממוצע שולח ביום כל משתמש. כך נמשך ונמשך המרוץ לתחתית, כשלאורך זמן המהמר תמיד מפסיד.

 

המשחק אחראי על כ-15% מההכנסות הנתיות של הטוטו. מפתיע לגלות שלמרות שמדובר בהימורים כפייתיים בחסות המדינה, אין מגבלות על ה-Racer, משחק נישתי לכאורה, שגדל פי שבעה בארבע שנים עד שישראל הוכרזה כמצטיינת עולמית של חברת המרוצים. אבל באוצר העדיפו לשתוק. עתה, שר האוצר, משה כחלון, שצפה בתחקירי "אנליסט" על מכונות המזל של הפיס, החליט לבטל אותן בקרוב - יחד עם הימורי הסוסים שהטוטו מפעיל מבריטניה.

 

 

(רויטרס)

מהמועצה להסדר ההימורים בספורט נמסר בתגובה: "ספורט מרוצי הסוסים הוא ענף ספורט פופולארי בעל מסורת של מאות שנים בכל העולם. הימורים על מרוצי סוסים הם הימורי ספורט המצריכים ידע, והכרות של הענף ומכוון מראש לקהל מטרה מצומצם. בשונה מהימורי מזל, המדובר בהימור ספורט המבוסס על תוכן חיצוני שלטוטו אין כל שליטה על תדירותו ותוצאותיו. מספר המירוצים המוצע הינו מצומצם מלכתחילה, וישנן תקופות בהן כלל לא מתקיימים מרוצים ואין הכנסות". 

 

עוד נמסר: "הטופס הממוצע עומד על כ-40 שקל בלבד, והוא נחשב לאחד הנמוכים בשוק ההימורים. הטענה לפיה ישראלים משחקים בענף זה 'מבלי שיש להם כל ידע', משוללת יסוד לאור העובדה שהקהל הישראלי מצליח לזכות ביותר מ-75% מסכומי ההימור שנשלחים. הימורים על מרוצי סוסים נערכים בשיטת פול (קופה) בינלאומי והזכיות מחולקות ממנו ולא מהכנסות הטוטו. לפיכך, הטוטו מספק ללקוחותיו מידע מהימן, מקצועי ונגיש המבוסס על סטטיסטיקות ונתונים אמפיריים בינלאומיים. רווחי הרייסר מצטרפים מדי שנה לרווחי הטוטו ומועברים כולם לטובת קידום הספורט בישראל, בניית מתקני ספורט ועוד".

  • תגיות: