בלעדי: תכנית ברקת לגבולות ירושלים - "להעביר את השכונות הפלסטיניות מעבר לגדר"

לידי חדשות 10 הגיעה התכנית הסדורה שמכין ראש העיר ירושלים לקראת מעברו העתידי לפוליטיקה, הכוללת גם את פתרונותיו לבעיית השכונות בעיר שנותרו מעבר לגדר ההפרדה. "הלוואי ולא הייתה גדר והייתי נותן מענה כמו שאני נותן בפנים הגדר", הוא טען בנאום באונ' העברית

  • פורסם ב:
  • 26/05/2016 22:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/05/2016 22:59
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

העובדה שראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, מכוון גבוה לתפקיד בכיר בזירה הארצית כבר ידועה, אבל עכשיו הוא כבר פורס את משנתו המדינית, הכוללת גם את תכניתו לגבי העיר עליה הוא מופקד כבר שמונה שנים.

 

בשבוע האחרון הוצגה בהרחבה בתוכנית "המקור" בעיית השכונות הפלסטיניות שמעבר לגדר ההפרדה, ואתמול (רביעי), בדברים שנשא ברקת באוניברסיטה העברית, הוא סיפר על חוסר האונים שלו בהתמודדות עם המצב.

 

"לצערי הרב, היכולת שלנו לתת מענים לירושלים מהצד השני של הגדר היא פונקציה של יכולת של המשטרה וכוחות הביטחון לתת לנו סיוע, ויש לנו קושי לתת שירותים ולתת מענים לצד השני של הגדר", טען ראש עיריית ירושלים, הקושי הפיזי להגיע לצד השני של הגדר הוא אמתי".

 

 

"יש לנו קושי לתת שירותים ולתת מענים לצד השני של הגדר". ראש העיר י-ם ברקת(בוצ'צו)

בתוך כך, לידי חדשות 10 הגיעה התכנית הסדורות של ברקת כשיעבור לפוליטיקה, הכוללת שלוש חלופות לסוגיה. הפתרון האידיאלי מבחינת ברקת הוא פירוק מלא של גדר ההפרדה מסביב לירושלים.

 

"הלוואי ולא הייתה גדר והייתי נותן מענה כמו שאני נותן בפנים הגדר", הוא אמר באונ' העברית, "לא לבוא לראש העיר ולשאול אותו למה אי אפשר לנקות את הרחובות שם (מחוץ לגדר) כאילו העולם מושלם. הלוואי ויכולתי"

 

על פי תכניתו, הגדר תוסר ויוקמו מחסומים ניידים שיוצבו על פי המצב הביטחוני בעיר וכמות אירועי הטרור. "אני לא מאמין בגדר, אני מאמין במחסומים", טען ראש עיריית ירושלים בנושא. חלופה נוספת של ברקת, אידיאלית פחות מבחינתו, היא העברת הגדר כך שתעמוד על הגבול המוניציפלי של ירושלים, אז יוכל ראש העיר לספק מענה לתושבים. אלא ששתי אלה תלויות לדבריו בפתרון לבעיית הפליטים באותם הכפרים.

 

"כל עוד העולם הערבי והרחב לא מבין שיש פה בעיה מאוד קשה שהיא לא נפתרת, פליטים שיושבים בשטח הריבוני של ירושלים", הוא אמר בנאומו, "והם חושבים שבשביל לפתור את הבעיה זה יבוא על חשבון ירושלים - אז התשובה היא לא".

 

 

"לא מאמין בגדר, אני מאמין במחסומים". שכונת שועפט שבירושלים(רויטרס)

החלופה השלישית שמציג ברקת, האחרונה, תלויה בישראל ויש לממש אותה במידה ולא יימצא פתרון לסוגיית הפליטים. הוא הציג אותה לראשונה לפני ארבע וחצי שנים בכנס בוגרי המכללה לביטחון לאומי, וחזר עליה אתמול. "הסרת השליטה המוניציפלית על שכונות פלסטיניות מעבר לגדר והעברתן לשליטת הרשות, ומנגד קבלת אחריות על שטחים בתוך הגדר שאינם בשליטה עירונית".

 

תגובה מטעמו של ראש עיריית ירושלים ברקת: "הדברים אינם מדויקים. ברקת מתנגד נחרצות להסרת גדר הביטחון סביב העיר וסבור שהגנה על חיי תושבי המדינה חשובים יותר מאיכות חיים של מי שגדר הביטחון מקשה עליו. הגדר היא כורח המציאות כאמצעי ביטחון להגנה בפני הטרור הערבי ובמצב אידיאלי של שלום והיעדר בעיות ביטחוניות עדיף היה בלעדיה".

 

"בשל המציאות המורכבת שמייצרת הגדר העלה ברקת כמה חלופות שנועדו להגביר את הביטחון וּלשפר את רמת השירותים הניתנים לתושבים. בכל מקרה תישאר ירושלים מאוחדת בריבונות ישראלית מלאה וברקת ייאבק בכל כוחו נגד כל ויתור על כל שטח משטחה של ירושלים", לשון התגובה.

תגובת התנועה להצלת ירושלים היהודית: "חיים רמון, פנה בשם התנועה להצלת ירושלים היהודית, להיפגש באופן דחוף עם ראש עיריית ירושלים. רמון מסר כי הוא שמח על כך שראש העיר הבין שהסטטוס קוו מסכן את עתידה של ירושלים כעיר יהודית. יחד עם זאת התנועה להצלת ירושלים היהודית קוראת לראש העיר להיצמד אך ורק לפתרון של העברת 23 כפרים מהתחום המוניציפלי וריבונות ישראל לרשות הפלסטינית. האופציות האחרות שמציע ראש העיר אינן משנות, למעשה, את המצב ומשאירות 220 אלף פלסטינים עם תעודות כחולות בתחומי ירושלים".

  • תגיות: