10tv, 10tv

ממשרד החוץ ועד חזרה לרפתות: לאן מועדות פניו של יעלון?

ראש הממשלה אמנם ביקש מיעלון "לא להתייחס לפרסומים" בנוגע לשיחות מול ליברמן, אולם עד כמה שידוע את משרד הביטחון הוא יאלץ לעזוב. על פי ההערכות, נתניהו יציע לו את תיק החוץ, אולם יעלון, למעט התבטאות על שמירת המוסר, שומר על שתיקה ולא ברור מה יהיה המהלך הבא שלו

"לא נולדתי שר ביטחון וכנראה לא איאסף אל אבותיי, אני מקווה, כשר ביטחון", אמר שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בשנה שעברה באירוע "שבתרבות" כשנשאל על האפשרות שלא יתמנה שוב לתפקיד לאחר הבחירות לכנסת ה-20. למעלה משנה אחרי, נראה כי נסללה דרכו החוצה מלשכתו בקריה בתל אביב, אולם עד כה לא ידוע אם הדרך הזו תוביל אותו אל משרד החוץ או שמא אף אל מחוץ למערכת הפוליטית.

 

ממשלה בהרחבה - כתבות נוספות:

 

בעוד המגעים בין הליכוד וישראל ביתנו נמצאים בישורת האחרונה, יעלון רשמית ממשיך לשמור על שתיקה בכל הנוגע לתוכניותיו ליום שאחרי שיושג ההסכם. למעלה מיממה אחרי שהודיע לו על הכוונה למנות את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לשר הביטחון, שוחח הערב שוב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יעלון וביקש לנסות ולמזער את נזקי המהלך. "שום דבר לא סגור, אל תתייחס לפרסומים", הוא אמר לו.

 

ההודעה על החלטת נתניהו למנות את ליברמן לתפקיד השני בחשיבותו בממשל הישראלי תפסה בתדהמה לא רק את הצמרת הביטחונית, אלא גם את יעלון עצמו. ביממה שחלפה מאז יעלון מסתגר ושומר על שתיקה, למעט הופעתו הבוקר בפני חניכים של תנועות נוער, שם נשמע נחוש בדרכו. "במקרה שבו הייתי צריך לתת עצת זהב, זה לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת", אמר. "אני לא יכול להגיד שלא הופתעתי מאלה שתקפו בכל רם את הערכים הבסיסיים".

 

נתניהו ויעלון.
 

נתניהו ויעלון. "כלום עוד לא סגור"(רויטרס)

יו
 

יו"ר ישראל ביתנו ליברמן. התייצב לצד החייל היורה בחברון ונגד הצבא(דוברות עיריית באר שבע)

הרמטכ
 

הרמטכ"ל איזנקוט(דובר צה"ל)

על פניו נותרה ההערכה כי ראש הממשלה יציע ליעלון את תיק החוץ שבו החזיק מאז הקמת הממשלה ועליו שמר, ככל הנראה, מתוך שאיפה לצרף את ליברמן ולהחזירו לתפקיד שבו כיהן בממשלות הקודמות. אלא שלפני יעלון עומדות שלל אפשרויות - מקבלת הצעה שכזו של נתניהו, דרך ישיבה על הקווים בהמתנה לשעת כושר ועד חזרה לרפתות בגרופית. גורלו של שר הביטחון יוודע כנראה רק כאשר יסוכמו הפרטים האחרונים עם ישראל ביתנו וההסכם יחתם.

 

כמו יעלון, גם במערכת הביטחון הגיבו בתדהמה להודעת נתניהו. בקריה בתל אביב ציין היום פורום המטה הכללי את יום הולדתו של הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אבל בקצונה הבכירה נצרו את לשונותיהם על ה"מתנה" שסיפקה הממשלה לקצין מספר 1. שר הביטחון המיועד הציג בחודשים האחרונים עמדות שונות לחלוטין לאלה של מערכת הביטחון ושל יעלון, ולא חשש למתוח ביקורת חריפה על צה"ל כשהתייצב לצד החייל היורה מחברון, אלאור אזריה. ליברמן, רשמית, גם קורא למיטוט שלטון חמאס ברצועה, בעוד בשב"כ ובצה"ל מאמינים כי חמאס במצבו הנוכחי הוא הרע במיעוטו ויש לשמור עליו מוחלש.

 

על רקע זה, חשיבותו של איזנקוט ושל כלל המטה הכללי עולה וספק אם הרמטכ"ל ינצור את לשונו במקרים שבהם יתנגד לעמדת השר הממונה עליו. או כמו שדחק יעלון רק בראשית השבוע בבכירי צה"ל: "גם הערב אני שב ודורש מכם - המשיכו לומר את אשר על ליבכם. עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו. אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו. הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים".

  • תגיות: