איך חלחלה תנועת החרם על ישראל, ה-BDS, אל האקדמיה האמריקנית?

נראה שעם הזמן צוברת תנועת החרם על ישראל יותר ויותר תאוצה. התנועה כבר חילחלה אל האקדמיה הבריטית, ובשנים האחרונות תמצאו יותר ויותר אקדמאים אמריקאים שמצטרפים לחרמות על ישראלים. "הנושא הזה עולה כמעט בכל שיעור", אומרת יעל עשור, דוקטורנטית ב-UCLA שבקליפורניה

  • פורסם ב:
  • 11/04/2016 00:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/04/2016 01:26
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

תנועת ה-BDS היא תנועה שפועלת נמרצות כדי להטיל חרמות שונים ורבים על מדינת ישראל. בין אם מדובר בחרמות תרבותיים (ד"ש לרוג'ר ווטרס), חרמות אקדמאיים או אפילו חרמות פוליטיים, התנועה הזו היא תנועה רועשת שאפילו מצליחה לרשום הישגים מפעם לפעם. אפילו בארצות הברית, חברתה הטובה של ישראל, מתחילה התנועה לחלחל אל אוניברסיטאות וקולג'ים רבים.

 

לנו, כישראלים, קשה לפעמים להבין עד כמה קטלנית יכולה להיות תנועת החרם על ישראל, ה-BDS. אנו שומעים על התנועה בעיקר בדיווחי החדשות, מאמירות של פוליטיקאים רבים, ולכן נראה שהתנועה הזו רחוקה מהלב שלנו - כמו שאומר המשפט הידוע, "רחוק מהעין, רחוק מהלב". ה-BDS הוא אינו דבר חדש בקמפוסים בלונדון ובאוקספורד הבריטיים, אבל הוא מתחיל לנטוע את שורשיו ברחבי מוסדות רבים להשכלה גבוהה בארה"ב.

 

קמפיין של ה-BDS ברכבת התחתית בלונדון
 

קמפיין של ה-BDS ברכבת התחתית בלונדון(Twitter)

ניצני התנועה החלו לפני עשור וחצי, כשב-2001 עלה רעיון החרם בוועידת דרבן שבדרום אפריקה. 4 שנים לאחר מכן הושקה תנועת החרם, ה-BDS, שנדד לבריטניה, שם לבש את צורתו האקדמית בדמות חרמות של אוניברסיטאות ומרצים בריטיים כלפי המוסדות האקדמיים הישראליים.

 

לפני כשנה התמודדה רייצ'ל ביידה, סטודנטית יהודייה באוניברסיטת UCLA שבקליפורניה, על תפקיד במועצת הסטודנטים במקום לימודיה, אך חברי המועצה לא היו בטוחים שיהודייה יכולה למלא את התפקיד כראוי. "כולם קושרים ביני לבין ישראל בקמפוס הזה", אומרת ביידה, "ברגע שנכנסתי לכאן, השאלה הראשונה שנשאלתי היא למה אני כאן.

 

ה-BDS לא מדלג על אף אדם, גם לא על יעל עשור, דוקטורנטית לאנתרופולוגיה ב-UCLA, שמצאה את עצמה לאחרונה במצב אבסורדי מאוד: רגע אחת היא הצביעה נגד חרם על ישראל בבניין בקולורדו שם נערך אירוע של אגודת האנתרופולוגים, ורגע אחר כך היא קיבלה על עבודתה פרס הצטיינות. "אני בסך הכל סטודנטית שמנסה לגמור את התואר, כמעט בכל שיעור שהיה לי איכשהו הנושא של ישראל עלה לשולחן ומצפים שאני אגיב", מספרת עשור, "תמיד יש את השאלה עד כמה זו הדעה האישית שלי ועד כמה אני מרגישה שאני מייצגת פה משהו. קשה להבין את העוצמות של זה ומה זה אומר להיות ברגע כזה עד שלא נמצאים בו".

 

החרם האקדמי על ישראל רשם ניצחון ראשון בארצות הברית כשלפני כמעט שלוש שנים קראה קבוצת אקדמאים אמריקניים בראשות פרופסור נועם חומסקי לפיזיקאי הנודע פרופסור סטיבן הוקינג, לבטל את השתתפותו בוועידת הנשיא בירושלים. הוקינג נענה בחיוב, ומשם כדור השלג האקדמי החל להתגלגל.

 

מורחמת ומצטיינת בהפרש של דקות. יעל עשור
 

מורחמת ומצטיינת בהפרש של דקות. יעל עשור(חדשות 10)

כחצי שנה לאחר החרם של הוקינג, הצביעו חברי האגודה ללימודים אמריקניים, המונים כ-500 פרופסורים, בעד חרם אקדמי על אוניברסיטאות וחוקרים ישראלים. הצעות חרם מסוג זה עולות בזוג אחר זו להצבעות ואפילו מתקבלות, גם אם באופן חלקי, באגודה ללימודי המזרח התיכון, האגודה האמריקנית להיסטוריה, באגודה ללימודי שפות מודרניות ובאגודות קטנות אחרות. האגודות האלו מונות עשרות אלפי חוקרים, ואחת מהן אפילו האשימה את ישראל באלימות מינית כלפי פלסטיניות.

 

פרופסור יהודה פרל, ממדעני המחשב הבולטים ביותר בארה"ב, לא תמיד התעניין בנעשה מחוץ למעבדת המחשבים שלו, עד שלפני כ-14 שנים נחטף ונרצח בנו, העיתונאי דניאל פרל, על ידי שלוחה של ארגון הטרור אל-קאעידה, זאת לאחר שהגיע לפקיסטן כדי לעבוד על תחקיר עיתונאי. "נחפרו פה מנהרות של חמאס, אין מילה יותר מתאימה לזה, כי זה נעשה בחדרי חדרים מתחת לקרקע. אם תאמר שאתה פרו-ישראלי יסתכלו עליך בחמלה ובמרחק", אומר פרל.

 

 

"נחפרו פה ממש מנהרות של חמאס". פרופסור יהודה פרל(חדשות 10)

גם הסטודנטים הישראלים הלומדים בארה"ב חשים את התחזקות מגמת החרם. "אני כבר כמה שנים טובות חש מאוד מאוד לא בנוח עם קולגות שלי, והעמדות שלהם והאקטיביזם שלהם כלפי ישראל וחוקרים ישראלים", מספר אהרון דגני, דוקטורנט להיסטוריה ב-UCLA. יגאל דומינגז, חוקר תאי גזע ב-UCLA, מסכים עם דגני: "ישראלים, יהודים, שהם דווקא שדוחפים ומובילים את הנושא, מובילים את הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל".

 

מיקו פלד הוא בנו של האלוף לשעבר בצה"ל מתי פלד, מהגנרלים של מלחמת ששת הימים, קרוב משפחה של אחד מהחותמים על מגילת העצמאות וגם אימת ההסברה הישראלית בארה"ב. פלד, מהדוברים הבולטים של ה-BDS בארה"ב, התגורר עד לפני 19 שנה בלגונה ביץ' שבקליפורניה, ולא התעניין בסכסוכים הרבים במזרח התיכון, עד שאחייניתו, סמדר בת ה-14, נרצחה בפיגוע התאבדות במדרחוב בן יהודה שבירושלים. פלד הפך למרצה מבוקש בקמפוסים ברחבי ארה"ב. "זה מין שבר שאי אפשר לתאר במילים", אומר פלד, "זה שביצע את הפיגוע הוא חלק ממאבק לאומי של עם שסובל דיכוי כבר 70 שנה. אני לא חושב שמאבק לאומי מוצדק כמו המאבק הפלסטיני הוא טרור, החמאס הוא לא ארגון טרור מבחינתי".

 

 

"החמאס הוא לא ארגון טרור". מיקו פלד(חדשות 10)

  • תגיות: