ההצבעה, העירייה ופרויקט הבניה: עוד הסתבכות לדרעי?

פרסום ראשון • כשעלתה להצבעה בעיריית ירושלים ההחלטה שמקדם ראש הוועדה המקומית לתכנון להשארת מתחם הרכבת פתוח בשבת, עזב לפתע נציג ש"ס היחיד את הדיון רגע לפני ההצבעה. מקורביו טוענים: הוא קיבל שיחה משלמה דרעי, אחיו של שר הפנים. הסיבה לכאורה: מיזם נדל"ני שמבקש דרעי היזם לקדם בבירה

האם היעלמות מקורבו של יו"ר ש"ס מהצבעה מכריעה קשורה למיזם הנדל"ן של אחיו של דרעי? על רקע הבדיקה הנערכת בימים אלה בעניינו של שר הפנים, אריה דרעי, במרכזם ככל הנראה נכסי הנדל"ן שלו ושל משפחתו, נחשף הערב (חמישי) בחדשות 10 כי יתכן שאחיו של שר הפנים, שלמה דרעי, קשור בפרשה נדל"נית שמסעירה את הבירה וכרוכה במאבק על השארתו של מתחם הרכבת בבירה פתוח בשבתות.

בשבועות האחרונים סוערת עיריית ירושלים על רקע קידומה מחדש של תוכנית פרויקט בניה במאות מיליוני שקלים על אדמה שבבעלות אחיו של דרעי. לפני כחודשיים, ב-27 בינואר, עלתה בוועדה המקומית בעירייה תוכנית אולסוונגר-כרמית לבניית 1,630 יחידות דיור בשכונת עין כרם, אחד האזורים היקרים לבניה. אחד מבעלי הקרקע בשטח המדובר הוא עו"ד שלמה דרעי, חבר קרוב של היו"ר החדש, מאיר תורג'מן - חבר המועצה מטעם סיעתו של ראש העירייה ניר ברקת.

את התוכנית מנסים לקדם כבר כעשור, אולם היא זכתה להתנגדות חריפה מצד ראשי הוועדה המקומית והארגונים הירוקים. זו כנראה הסיבה שגורמים בעירייה הופתעו לגלות באותו דיון שתורג'מן מעלה את התוכנית לדיון ואף מברך עליה.

מתחם הדיור שמקדם שלמה דרעי בשכונת עין כרם בירושלים
 

מתחם הדיור שמקדם שלמה דרעי בשכונת עין כרם בירושלים(חדשות 10)

לאחר קרוב לחודש התרחש אירוע שהגביר את החשדות של גורמים בעירייה. כאשר לוועדה המקומית מגיעה תוכנית שתאפשר את המשך פתיחת מתחם הרכבת בשבת, בהתאם לרצונו של תורג'מן להשאיר את מקומות הבילוי במקום פתוחים בשבת, מופתע יו"ר הוועדה לגלות שהרוב שהיה לו לאישור התוכנית נמצא בסכנה. לפתע, כך על פי העדויות שהגיעו לחדשות 10, מקבל חבר הוועדה היחיד מסיעת ש"ס, מיכאל מלכיאלי, נאמנו של אריה דרעי, שיחת טלפון. הוא עוזב את הדיון רגע לפני ההצבעה, מנתק את הטלפון ונעלם. התוכנית עוברת.

שני אנשים קרובים מאוד למלכיאלי אומרים לחדשות 10 כי מהצד השני של הקו היה לא אחר משלמה דרעי, בעל האינטרס בתוכנית הנדל"ן ההיא, בעין כרם. לפי העדויות של השניים, מלכיאלי סיפר להם שכדי לא לפגוע בקידום תוכנית הבניה, אסור להם להפיל את אישור מתחם הרכבת. שר הפנים, אריה דרעי, הודה בקיומה של השיחה בראיון ל"כיכר השבת": "אחי שלמה אמר על פי בקשתו של תורג'מן למלכיאלי שזה הסיכום עם ניר ברקת".

תורג'מן עצמו מכחיש את דבריו של דרעי: "אני ביקשתי משלמה דרעי? לא ביקשתי משלמה דרעי כלום. לא דיברתי בכלל עם שלמה דרעי". כעת גורמים בעיריית ירושלים מבקשים לבדוק האם היעלמותו של חבר המועצה מהצבעה גורלית קשורה לקידום הפרויקט הנדל"ני.